Bilişimin cirosu 10 milyar dolara dayandı

Bilişimin cirosu 10 milyar dolara dayandı
Bilişimin cirosu 10 milyar dolara dayandı

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bugün Türkiye?de 67 milyon abone ve 135 milyon adet de cep telefonu bulunduğunu söyledi. FOTOĞRAF ALTAN BURGUCU

Yıldırım, 'Dünyadaki bilişim pastasından yeteri kadar pay alamayan Türkiye'nin cirosu 10 milyar dolar. Bunu 2023'te 160 milyar dolara çıkaracağız' dedi
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Bilişim sektöründe Türkiye, cirosunu 10 milyar dolara kadar çıkardı. Ancak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin dünyadaki bilişim pastasından yeteri kadar pay almadığından dolayı bu rakamı yetersiz buldu. Yıldırım, “Türkiye, dünya bilişim sektöründeki payını almak için daha treni kaçırmadı. Ama bu treni yakalamak için tüm kurum ve kuruluşların da destek vermesi şart” diye konuştu.
Yıldırım, bilişim teknolojisini kullanmadan günlük yaşamı sürdürmenin mümkün olmadığını ifade ederek, 2003 yılında neredeyse olmayan ADSL aboneliğinin 6 milyonu geçtiğine dikkat çekti. Ayrıca cep telefonunun 1990’lı yılların başında kullanımının başladığını anımsatan Yıldırım, 20 yıl gibi bir süre olmasına rağmen bugün Türkiye’de 67 milyon abone ve 135 milyon adet de cep telefonu olduğunu kaydetti. 

Arama motoru kuruluyor
Türkiye’de yakın zamanda uydu merkezinin de kurulacağına işaret eden Yıldırım, internette ‘Türk Arama Motoru’ çalışmalarının da 2010 yılında tamamlanacağını söyledi. İnternette arama motoru yardımı ile arama yapılırken Türkçe karakter sorununun ‘milli arama motoru’ kullanılarak çözülmüş olacağını söyleyen Yıldırım, “Bilgiye sahip olan ve kullanan ülkeler dünyada öne çıkıyor. Bundan mahrum kalan ülkeler ise geri kalıyor. Biz öne çıkan ülke olacağız” açıklamasını yaptı. 

Okullara bilgisayar
Bakan Yıldırım, 2013 yılında Türkiye’de en az 50 milyon vatandaşı ‘bilgisayar okur-yazarı’ yapmak için çalışmalara devam ettiklerini belirtirken, bu amaçla bakanlık olarak bilgisayar okuryazarlığı oranını yüzde 90’na çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Son üç yılda bilgisayarlaşma oranında Türkiye’nin Avrupa’nın ilk üç ülkesi arasına girdiğini vurgulayan Yıldırım, “Günümüzde bilgisayar okur-yazarlığını geliştirmemiz gerekiyor ve bu anlamda okullara 600 binin üzerinde bilgisayar gönderdik. Okulların bilgisayar altyapısı için 100 milyon liranın üzerinde yatırım yapıldı.Geleceğimiz için daha fazlasını yapmaya hazırız” diye konuştu.
Türkiye’nin, enerji ve ulaşım konularında bir geçiş ülkesi olduğunu kaydeden Yıldırım, bilişim sektöründe de önemli bir ‘kavşak noktası’ olduğunu ifade etti. Yıldırım, “2003 yılından bu tarafa yaptığımız altyapı yatırımlarıyla Türkiye bilgi iletişim altyapısı tarafından Avrupa’da yedinci, dünyada da 13’üncü sıraya yükselmiştir. Bu zamana kadar olduğu kadar, bundan sonra da gençlerimizi destekleyip, önlerini açacağız. Amacımız, bilişimi, bilgiyi bir katma değere ve kara dönüştürmek. Böylelikle Türkiye’nin küresel rekabette gücünü artıracağız” dedi.
Yıldırım, bilişim sektöründeki cironun bu yıl 10 milyar dolar seviyesine dayandığını 2023 yılında ise hedefin 160 milyar dolar olduğunu açıkladı. Yıldırım, “Bilişimin milli gelir içindeki payını yüzde 8’e çıkarmayı amaçlıyoruz. Ar-Ge harcamalarına ayrılan payın milli gelirin en az yüzde 2’sine çıkarılması gerekiyor. Bilgiyi kullanmak yetmiyor. Bilgiyi üretmek ve bilgiye sahip olmamız gerekiyor. Bu nedenle bilişim sektörü Türkiye’nin geleceği. Buna karşın dünya bilişim sektörü içerisinde Türkiye yeterince pay alamıyor. Hak ettiği yeri alması için Ulaştırma Bakanlığı olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Türkiye, dünya bilişim sektöründeki payını almak için daha treni kaçırmadı. Ama bu treni yakalamak için tüm kurum ve kuruluşların da destek vermesi şart” diye konuştu.