Bill Clinton'ın 'alternatif BM'sinde Pankobirlik GDO'yu masaya yatırdı

Bill Clinton'ın 'alternatif BM'sinde Pankobirlik GDO'yu masaya yatırdı
Bill Clinton'ın 'alternatif BM'sinde Pankobirlik GDO'yu masaya yatırdı

Zirveye Bill Clinton ın davetlisi olarak katılan Pankobirlik Başkanı Recep Konuk, dünyaca ünlü oyuncu Jimm Carey le de bir araya geldi.

Bill Clinton'ın kurduğu Clinton Küresel Girişimi, 60 ülkenin katılımıyla 6'ncı kez toplandı. Dev zirveye Türkiye'den Pankobirlik Başkanı Recep Konuk katıldı

ANKARA - Eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın 2005 yılında kurduğu, Clinton Küresel Girişimi’nin (CGI-Clinton Global Initiative) yıllık toplantılarından 6’ncısı New York’ta yapıldı. Her yıl olduğu gibi BM Genel Kuruluyla eş zamanlı ve yanı başında yapılan CGI toplantısına bu yıl 60 ülkenin devlet başkanı ile işadamları, sivil toplum ve kanaat önderleri, dünya ölçeğinde etkin şirketlerin CEO’ları, sanatçılar ile siyasetçilerden oluşan yaklaşık 700 davetli katıldı.
Sorunlara daha hızlı çözüm üretmesi nedeniyle ABD basınınca ‘BM’nin hantal yapısına alternatif’ olarak değerlendirilen CGI’ye Clinton’ın davetiyle Türkiye ’den Recep Konuk katıldı. 

1700 proje gerçekleştirildi
Toplantıda çevre konularından yoksullukla mücadeleye, eğitimden sağlığa kadar birçok konu dünyanın ortak meselesi olarak masaya yatırıldı. Ünlüleri, zenginleri, liderleri bir araya getiren toplatıya ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michalle Obama ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, eski ABD Başkanı George Bush’un eşi Laura Bush, Bill Gates, Google’un CEO’su Eric Schmidt, Youtube kurucusu Chad Hurley, Coca Cola CEO’su Muhtar Kent, sanatçılar Barbara Stresiand ve Jimm Carey gibi dünya çapında birçok tanınmış isim katıldı. CGI zirvesine Türkiye’den Pankobirlik ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Bill Clinton’ın davetlisi olarak yer aldı.
Konuk’un 2008 yılından itibaren katıldığı CGI, kurulduğu günden bu yana dünyanın çeşitli yerlerinde 57 milyar dolar harcamayla, 1700 projeyi gerçekleştirmeyi başardı. Bugüne kadar uygulanan ve 170 ülkede hayata geçirilen projelerle yaklaşık 220 milyon insanın hayat koşullarının iyileştirildiği hesaplanıyor. Zirve sonrası değerlendirmeler yapan Konuk, ABD Tarım Bakanı Tom Vilsack ile toplantı yaparak, GDO konusunda görüş alışverişinde bulunarak, GDO’lu üretim ve tüketimde dünya lideri olan ABD’nin bu konuyu açıklığa kavuşturması gerektiği konusunda görüştüklerini söyledi. 

CGI’nin yaptığı yardımlar
* Dünyada binlerce girişimciye 1.75 milyar dolar kredi verildi
* 16 milyon kadın ya iş sahibi oldu ya da mesleki kurslarda eğitildi
* 10 milyondan fazla insana işlerini geliştirme imkânı sağlandı
* Yaklaşık 5 milyon insana teknoloji yardımı yapıldı
* 2 milyondan fazla kız öğrencinin okumaları sağlandı, 50 milyon çocuğa eğitim ortamı oluşturuldu
* 75 milyon kişi sağlık projelerinden yararlanmış ve 20 milyon kişiye içme suyu ulaştı. (Radikal)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Google

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  George Bush

  ,

  hayat