Bill Gates 13 yıldır servetiyle zirvede

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'nin en zenginleri servetlerini önemli oranda artırdılar. Forbes'un açıkladığı En Zengin 400 listesinde 13 yıldır olduğu gibi...

İSTANBUL - Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'nin en zenginleri servetlerini önemli oranda artırdılar. Forbes'un açıkladığı En Zengin 400 listesinde 13 yıldır olduğu gibi yine Bill Gates başta yer alırken, listedekilerin toplam serveti bir yılda yüzde 10'a yakın artışla 1.25 trilyon dolara ulaştı. Ayrıca bu yıl ilk kez, listeye girenlerin hepsinin de serveti 1 milyar dolardan fazla. 53 milyar dolarlık serveti ile listede ilk sırada yer alan Gates'i 46 milyar dolarla yatırım gurusu Warren Buffett izledi. Geçen sene 15'inci sırada yer alan casino ve otel zinciri sahibi Sheldon Adelson da 205 milyar dolarla üçüncü sıraya tırmandı. Listedeki 400'ün 90'ı Kaliforniya'dan, 4'ü ise New York'tan çıktı.
Listede 28 yeni isim var


Büyütmek için tıklayınız

ABD'de geçen sene emlak, petrol ve emtia fiyatlarında görülen hızlı artış yeni zenginler yarattı. En zengin 400 listesine bu yıl 28 yeni isim katıldı.
Chesapeake Energy şirketinin kurucuları Aubrey McClendon ve Tom L. Ward, haftada 40 milyondan fazla kahve satan Starbucks'tan Howard Schultz, Lehman Brothers Başkanı Richard Fuld, hedge fon yöneticisi David E. Shaw, Houston Rockets'ın sahibi Leslie Alexander ve Google'ın kurucusu Omid Kordestani listenin yenileri arasına girmeyi başardılar.