Bill Gates'i sollamak üzere!

Bill Gates'i sollamak üzere!
Bill Gates'i sollamak üzere!
Carlos Slim ve Bill Gates'in tahtına göz diken kişi Avustralyalı Gina Rinehart. Rinehart'ın önümüzdeki yıllarda dünyanın en zengin insanı olması öngörülüyor.

Avustralya 'da zengin demir ve kömür madenlerinin sahibi olan 57 yaşındaki Gina Rinehart'ın, önümüzdeki yıllarda 100 milyar dolar servete ulaşması bekleniyor. Bu öngörü, 20 yıldır en dünyanın en zengin insanları listesinin başını çeken Meksikalı Carlos Slim ve ADB'li Bill Gates'in 'fakirleşmesi' anlamına geliyor.  Listenin başına geçmesi beklenen 'demir lady' lakablı maden kraliçesi, babasından kalan Hancock Prospecting şirketinde tek söz sahibi konumunda. Çin ve Hindaistan'ın demir ve kömür talepleriyle büyüyen şirket, dünyanın gelecekteki 10 madeni listesinde yer alan 3 madenin de sahibi durumunda ve yükselişte bunun etkili olacağı belirtiliyor. Şu an 20 milyar dolar civarında serveti olan Rinehart kişiliğiyle de dikkat çeken bir isim. Örneğin, kürseel ısınmanın yalan olduğuna inanıyor, vergilere karşı olmasıyla tanınıyor, madenlerde çalıştırmak için Asya 'dan işçi getirilmesi önerisiyle biliniyor. (Ntvmsnbc)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Avustralya

  ,

  Çin

  ,

  Maden

  ,

  Asya

  ,

  Zengin

  ,

  şirket

  ,

  Karşı

  http://www.radikal.com.tr/107879010787907

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kapitalizme teşekkür - gurhan81

  Hep kapitalist düzenin ne kadar adaletsiz olduğunu, insanların büyük bölümünün sömürüldüğünü söylüyoruz. Ama dilimiz kapitalizme lanet ederken, hemen hemen tüm yaptıklarımız kapitalizmi besliyor ve yaşam tarzımızla her an kapitalizme şükranlarımızı sunuyoruz. Cep telefonuyla konuşurken, dünyanın öbür ucundan gelen muzları marketten alırken, internetten video seyrederken, vs. teknolojinin nimetlerini kapitalizmin sunduğu düzen sayesinde halka sunan şirketlere teşekkür ediyoruz. Belki isteyerek, belki istemeden, belki de zorunda kalarak, yaşam şeklimizle, kapitalizme her gün giderek daha fazla minnetimizi sunuyoruz. Eğer samimi olarak bu düzenin adaleti sağlamadığını düşünüyorsak, çok uluslu şirketler tarafından vietnamda günde 1 dolar yevmiyeyle işçilere yaptırılan ayakkabıları almamalıyız, ipad kuyrukları oluşturmamalıyız, devasa çiftliklerde üretilen yumurtaları tüketmemeliyiz, bankalarla tüm ilişiğimizi kesmeliyiz, büyük şirketlerde çalışıyorsak istifa etmeliyiz... Yoksa sadece kapitalizme lanet etmek neyi değiştirir ki?

  Sömürü Düzeni - remurisat

  Okan Bayülgen'e geçen yıl konuklarından işadamı olan birisi "işadamlarını eleştiriyorsunuz ama bu insanların torunlarına bile yetecek parası varken, onlar sadece daha fazla insan istihdam edebilmek için uğraşıp duruyorlar" minvalinde bir şeyler söylemişti..Okan Bayülgen de ona "bence patronların hırsı bir noktadan sonra artık daha fazla para kazanmak istemekten değil, belki de cinsel kökenli bir güç bir kendi kendini tatmin etme güdüsünden kaynaklanıyor" demişti..ki bence de öyle...Örneğin, bugün Türkiye'nin en zengin insanları şirketleri karlarını iki katına çıkarsalar da yada yarı yarıya düşürseler de yine aynı yaşam standartlarında yaşayacaklar...Peki bu hırs neden ? Nedeni işte bu ego tatmini, kendilerini ispat etme derdi veya diğer zenginlerle girdikleri bir çeşit sidik yarışı ! Sonuçta, onlar kendilerini tatmin edebilsinler diye biz çalışanlar her geçen gün daha çok sömürülüyoruz, orası ayrı...

  Kapitalizm ve Adalet - remurisat

  Gina Rinehart'ın bugün dolar milyarderi olmasının tek bir sebebi var : O da, Lang Hancock isimli dolar milyarderi bir babanın kızı olması ! Sadece bu örnek bile, kapitalist düzenin ne kadar adaletsiz bir sistem olduğunun kanıtı değil midir !?

  servet dostu olmak daha faydali ! - inantissot

  wasabili ve engin nohut, bill gatesin ve warren buffetin 100 milyar dolar serveti var evet ama bu para evde yastik altinda durmuyor ya da varyemez amca gibi evde bi para havuzu var ve bunun icinde yuzmuyorlar.bu rakamlar onlarin ellerinde bulunan hisse senetlerinin piyasa degeri.sonucta hisse senetlerini ellerinde bulundurduklari sirketler dogrudan onbinlerce belki yuzbinlerce kisiye isdihdam sagliyor ve bu sirketlerle is yapan sirketleride sayarsak bazi afrika ulkelerinden daha buyuk bir ekonomik faaliyet ortaya cikiyor.amerikayi amerika yapan iste tamda bu. simdi bu halde hey sen buraya gel malinin yuzde doksanini elinden aliyorum( butun baska sirketleride ayni yapmak gerekir o zaman ) 13 milyon kisi arasinda bolusturuyorum al bu yuzde on sana yeter demek microsoftu bill gatesin elinden alip kamulastirmak( komunizm ) anlamina gelir ki kapitalist liberal ekonomide devlet her zaman ozellestirmelerle bunun tersini yapmaya calisdigi dusunulurse cok absurd bir fikir oldugu ortaya cikar.sonuc olarak bill gates ve warren buffet kendi servetlerini kendileri yarattilar isteyen herkesde ayni seyi deneyebilir.

  Sömürr - Berhan90

  "madenlerde çalıştırmak için Asya'dan işçi getirilmesi önerisi"bunu ortaçag sömürgelerinde kaldığını zannediyorum.İdeolojik bir düşünçem yok ama kapitalizm insanı bu hale getiriyormuş bir de fotografta gülümsemiş.

  Hakkında konuştuğumuz insanları biraz tanıyalım - Engin Selçuk

  'Wasabilinohut'a cevap olarak: gerek Bill Gates gerekse Warren Buffet servetlerinin %90'ını hayır işlerine bağışlamış durumdalar. Warren Buffet Amerikan Hükümetine ödemediği verginin şişirdiği servetini (Bush'un kanunları sayesinde bu durum kanunlara da uygun) Gates'in kurduğu vakfa bağışlamış durumda. Adam 30-40 sene önce hangi evde oturduysa hala aynı evde. Çocuklarına vasiyetinde bıraktığı servet ise onları çalışmaktan vazgeçirmeyecek bir seviyede. Geçen sene oğullarından birinin emrine bir milyar dolar verdi Afrika'daki insanlara en yararlı olabilecek projeler üretmesi ve orada kullanması için. Bill Gates Vakfı daha geçenlerde az gelişmiş ülkelerdeki malaria salgını için yanılmıyorsam 700 milyon dolarlık fon ayırdı. Gina Rinehart ise çok farklı konumda. Bu hanım şu anda biri hariç tüm çocukları ile mahkemelik, konu ailenin parasının kontrolü kimde olacak. Yazılanlara göre, hayır işleri için herhangi bir girişimi olduğunu bilen pek yok. Katıldığı politik ve sınai kampanyalardaki tavrı servetini arttırmaktan başkaca bir kaygısı olmadığı kanısını uyandırıyor. Her iki örnek de kapitalizm sisteminin ürünü. Ancak bu bile her kapitalisti aynı kefeye koyamayacağımızı gösteriyor. Saygılarımla.

  Komünizm Değil İnsaf - WasabiliNohut

  Dünya'nın ürettiği yıllık değer senelik 55 trilyon dolar gibi değil mi? 7 milyar insana bölersek kişi başına düşen küresel gelir: 7800 dolar olur. Şimdi Warren Buffet, Bill Gates, Bu kadıncağız 100 milyar dolarlık servetleriyle adam başı 13 milyon kişinin gelirine sahipler. Ben servet düşmanı falan değilim de, bu hak mı yani? 100 milyar doları ne yaparsın? Tamam liberal ekonomi iyi hoş da, Warren Buffet sekreterinden az vergi ödediğini söyleyip kahkaha atıyor, böyle olmamalı. Aşırı zenginlerin çok yüksek vergilendirilmeleri gerek. 100 milyar gelirin 90%'ınını vergilendirseniz adama 10 milyar kalır ki, zaten çılgın bir para.