Bill Gates'ten destek sözü

Microsoft'un sahibi Bill Gates, dün Ankara'daydı. Başbakan Erdoğan, bakanlar ve işadamlarıyla görüşen Gates, Türkiye'nin e-devlete tamamıyla geçebilmesi için elinden gelen yardımı yapacağını söyledi.

ANKARA - Yazılım devi Microsoft'un patronu ve 48 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin işadamı Bill Gates, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel davetlisi olarak dün Ankara'yı ziyaret etti. Gates bilişimde birinci lige çıkmayı hedefleyen Türkiye'ye bu alanda destek sözü verdi. İlk olarak Erdoğan tarafından Başbakanlık konutunda kabul edilen Bill Gates, bu görüşmede hükümet üyeleri ve Türk iş dünyasının önde gelen isimleriyle bir araya geldi.
Kabulde Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Başbakanlık Danışmanı Ömer Çelik hazır bulundu. Başbakanlık'taki görüşmeye ayrıca Hacı Ömer Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Zorlu Şirketler Grubu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan ve Avea Genel Müdürü Cahit Paksoy da katıldı.
'Bir düşümüz vardı'
Başbakanlık konutundaki görüşmeden sonra Başbakan Erdoğan ile Hilton Oteli'ndeki, 'Türkiye Bilişimde Kalkınıyor' toplantısına katılan Gates, burada yaptığı konuşmada şöyle dedi:
"Türkiye'ye ilk kez geliyorum. Türkiye'nin bilişimi kucaklayarak gençlerine yeni bir gelecek yaratması bence çok önemli. Benim Microsoft'u birlikte kurduğum arkadaşım Paul Allen ile bir düşümüz vardı. Bu da yazılım ve donanımı herkesin erişebileceği bir biçimde çalıştırarak insanları işlerinde daha yaratıcı ve işbirlikçi kılmak ve bu sayede daha küçük bir dünya yaratmaktı. Bu düşe bir ölçüde ulaştık.
Türkiye'de olanlarla çok heyecanlanıyorum. Sayın Başbakan e-devlet çalışmalarından bahsetti. Microsoft elinden geldiğince bu projelere katkıda bulunacak. Teknoloji kullanımı Hindistan'da olduğu gibi bilişim alanında yeni iş fırsatlarının yaratılmasını sağlayabilir."
Gates, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 43 bin okula hizmet verecek 30 milyon dolar değerindeki e-portal projesine Microsoft yazılımlarıyla ücretsiz olarak destek olacak. Öğretmenlere krediyle verilecek dizüstü bilgisayarlar için piyasa değeri 100 dolar olan office programları 2.5 dolardan satılacak. Kamuda işletim sistemleri eskiyen bilgisayarların 6 milyon dolarlık yenilenme işlemini Microsoft ücretsiz yapacak. Gates ayrıca, Başbakan Erdoğan'a, İstanbul'da açılacak Teknopark'ın ilk kiracısı olma sözü verdiğini ve İstanbul'un pek çok ülkeye erişime olanak sağlayan önemli bir dünya merkezi olduğunu ifade etti.
Gates, bilişim vadisinde aktif rol oynayacaklarını, teknoparklara ve e-devlet projesine destek olacaklarını söyledi. Erdoğan-Gates görüşmesinde Telekom ile Microsoft arasında iyi niyet anlaşması imzalandı. Öte yandan Avea'nın SMS'yle Gates'e soru sorma kampanyasına 97 bin mesaj geldiği, soruların teknolojinin nereye gittiği, bilgisayarların ne zaman küçüleceği üzerinde yoğunlaştığı belirtildi.
'Kimse çevrim dışı kalmasın'
Başbakan Erdoğan, Bill Gates ile katıldığı 'Türkiye Bilişimde Kalkınıyor' toplantısında yaptığı konuşmaya, bilim ve ticareti harmanlamış bir öncü olarak tanıttığı Microsoft'un yazılım başmimarı misafirini selamlayarak başladı. 2002 sonrasında hazırlanan Acil Eylem Planı'yla e-devlet projesine geçiş için düğmeye basıldığını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
"Bilgi çağını yakalamak üzere stratejiyle ilgili politikalar tartışılarak kamuoyunda bir bilinç oluşturulmuştur. Şimdi önceliklerin belirlenmesi aşamasına gelindi. Bugün için arkası boş olmayan bir e-devlet kapısı oluşturulmalıdır. Bu görevi Telekom'a verdik. Türkiye'de her vatandaş internete ulaşabilmeli kimse çevrim dışı kalmamalıdır."
Kamu kurumlarının yazılım ve donanım kullanımlarında uyumlu sistemleri tercih etmeleri gerektiğini belirten Erdoğan, eğitimde de müfredata paralel olarak interaktif CD ve internet erişim malzemesi sağlanmasının önemini vurguladı.
'Bunu saymayız'
Erdoğan, Türkiye'de sadece birkaç saat kalan Gates'ten ileride daha geniş bir programla misafiri olmasını istediğini aktararak, "Sayın misafirimizle yaptığımız muhabbet dolu özel görüşmede kendisinden daha geniş bir ziyaret yapması konusunda söz aldık" dedi.
Erdoğan'a bilgisayar
Başbakanlık Resmi Konut'ta Gates ve Erdoğan ilk olarak baş başa görüştü. Edinilen bilgiye göre görüşmede Erdoğan, Microsoft'un İstanbul Teknokent Projesi içinde ağırlıklı olarak yer almasını beklediklerini söyledi. Erdoğan, bilişimle daha iyi bir eğitim sistemi kurmak istediklerini belirterek İstanbul'un 'teknostratejik' bir şehir olduğunu dile getirdi. Görüşmede Gates, Erdoğan'a sesli komutla çalışan son model bir dizüstü bilgisayar hediye etti. Görüşmede bulunanlar, Rusya gezisinde Erdoğanlara hediye edilen gerdanlık ve halı tartışmalarını hatırlatarak, "Bilgisayarı da '002' numarasıyla envantere kaydedelim" esprisini yaptı. "Önce fiyatını öğrenelim" sözleri üzerine ise Microsoft Türkiye yöneticileri "Bu bilgisayarın maddi değeri çok fazla değil ama kullanıldıkça manevi değeri artar" dedi.