'BİM'lenme sırası Mısır'da

'BİM'lenme sırası Mısır'da
'BİM'lenme sırası Mısır'da
Bu yıl Fas'ta 126 mağazaya ulaşmayı hedefleyen BİM gözünü perakende pazarının yüzde 95'inin bakkallardan karşılandığı Mısır'a dikti

İndirimli perakende zinciri BİM, Fas’tan sonra rotayı Mısır’a çevirdi. Bu yıl Fas’ta 50 mağaza açıp 126 mağazaya ulaşmayı planlayan BİM, 2012’de Mısır için çalışmalara başlıyor. BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO’su Haluk Dortluoğlu, Mısır’da perakende sektöründe faaliyet çalışmalarına başlama kararı aldıklarını ve 2013’ün ilk yarısında mağaza açmaya başlayacaklarını söyledi. Yine BİM İcra Kurulu Üyesi ve COO’su Galip Aykaç ise Fas’ta organize perakendede lider durumda olduklarını, Mısır’da da yüzde 100 kendi iştirakleri olan bir şirket ile işe başlayacaklarını kaydetti. Aykaç, “Şu anda önceliğimiz Mısır. Orta vadede ise Suudi Arabistan’a ilgimiz devam ediyor” dedi.

BİM’in Mısır’ı tercih etme sebebi olarak ise yüksek nüfus ve işleyen bir yasal sistemin yanı sıra, Ortadoğu ’nun üretim üssü olması dolayısıyla tedarik açısından kolay bir lokasyonda bulunması ve ülkedeki perakende pazarının yüzde 95’inin bakkallardan oluşması gösterildi.

Cirosu 8.1 milyar TL
BİM’in 2011 mali sonuçlarının değerlendirildiği basın toplantısında Dortluoğlu, şirketin geçen yıl cirosunu yüzde 24,6 arttırarak 8 milyar 189 milyon liraya çıkardığını, net kârın ise yüzde 22 artarak 299 milyon lira olduğunu öyledi. 2011’de 183 milyon liralık yatırım yapan BİM’in çalışan sayısını 18 bin 854 kişiye, mağaza sayısını ise 3289’a çıkarttığını belirten Dortluoğlu, bugün itibariyle ise 3345’e ulaştığına dikkat çekti. Bu yıl 300 milyon liralık yatırım yapmayı hedeflediklerine işaret eden Dortluoğlu, Türkiye ’de 400’ün üzerinde yeni mağaza ve 5 yeni bölge deposu açacaklarını söyledi.

2 bİn 200 yenİ İstİhdam
Dortluoğlu, yaklaşık 2200 kişiye daha istihdam sağlayacaklarını vurguladı. Şirketin 2011 satışlarında, en yüksek paya yüzde 64,1 ile özel markalı ürünlerin sahip olduğuna dikkat çeken Dortluoğlu, markalı ürünlerin payının ise yüzde 23,3’e düştüğünü kaydetti. Dortluoğlu, 2011’de kamu kurumlarına yapılan ödemenin 498 milyon lira olduğuna dikkat çekti.(radikal)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Fas

  ,

  Mısır

  ,

  Türkiye

  ,

  Ortadoğu

  ,

  Kamu

  ,

  Yatırım

  ,

  Bugün

  ,

  Bim

  ,

  lira

  ,

  şirket