Binali Yıldırım YPK'nın kararını bekliyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu yıl, kamudaki varlıkların özel sektör eliyle işletilmesi bakımında ulaştırma sektörünün oldukça başarılı olduğunu söyledi.

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu yıl, kamudaki varlıkların özel sektör eliyle işletilmesi bakımında ulaştırma sektörünün oldukça başarılı olduğunu söyledi. Yıldırım, Galataport ihalesiyle ilgili Yüksek Planlama Kurulu (YPK) Sekreteryası'na müspet görüş bildirdiklerini, YPK kararının ise her an için çıkabileceğini söyledi.
Yıldırım, Galataport ihalesinde onay sürecinin neden uzadığına ilişkin soruyu, "Temiz iş altı ayda olur derler ama bizimki altı ay sürmez. Galataport'ta bir sorun olduğunu düşünmüyorum" diye yanıtladı. YPK'nın, kurulun sekreteryası Devlet Planlama Teşkilatı vasıtasıyla konunun özelliğine göre ilgili kurumlar ve bakanlıklardan görüş aldıktan sonra kararını oluşturarak, imzaya açtığını anımsatan Yıldırım, şöyle konuştu:
"Galataport'a müspet bakıyoruz. Çünkü bu projenin gecikmesi nedeniyle İstanbul'un çok şey kaybettiğini düşünüyorum."
Projenin 1985 yılında başladığını, aradan geçen 20 yılda hiçbir şey yapılamadığını ifade eden Yıldırım, kaybedilenlerin hesabının yapılması gerektiğini vurguladı. Yıldırım şunları kaydettti: "Devletin aldığı kirayı da çok düşünmemek lazım. Oraya ticaret ve eğlence merkezi ve otel yapılacak, kruvazör gemileri gelecek, insanlar alışveriş yapacak. İstanbul önemli cazibe merkezi haline gelecek. Bu boyutlarıyla düşündüğünüzde para işin teferruatı oluyor. Limanda 1980-90'lı yıllarda ortalama yılda 10-15 milyon dolar gelir oluyordu. Bu rakam yatırımsız ve bakımsızlıktan 5 milyon dolara düştü. Yani bir şey yapmasanız 5 milyon dolar alırsınız. Bu, 50 yılda 250 milyon dolar eder. Öyle mi bekletmek lazım? Bu iş tamamen siyasetin kullanıldığı bir iş oldu ama tutmadı."