Bir açıklama ile 1.2 milyar TL'lik yükseliş

Bir açıklama ile 1.2 milyar TL'lik yükseliş
Bir açıklama ile 1.2 milyar TL'lik yükseliş

İş Bankası’nın perşembe akşamı Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı ‘karşılıklarla’ ilgili açıklama, haftanın son işlem gününde banka hisselerinin yüzde 4,85’lik yükselişle 5.36 liraya çıkmasına neden oldu. Hisselerdeki bu yükselişin etkisiyle bankanın piyasa değeri yaklaşık 1.2 milyar TL artarak 25.3 milyar liraya yükseldi. İş Bankası’nın değeri dolar bazında ise 653 milyon dolar artarak 14.1 milyar dolara çıktı. Cuma günkü yükselişin sonucu olarak İş Bankası piyasa değerinde Turkcell ve Türk Telekom’u geride bırakarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda Garanti Bankası ve Akbank’tan sonra piyasa değeri en yüksek üçüncü şirket oldu. 

Kârlılığı yükselecek 


İş Bankası KAP’a yaptığı açıklamada, banka tarafından tasfiye olunacak alacaklar hesabında izlenen alacaklar nedeniyle yüzde 100 oranında özel karşılık ayrılması yönündeki mevcut uygulamanın, bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren değiştirileceğini bildirdi. Açıklamada, yılın üçüncü çeyreğinden itibaren özel karşılıkların mevzuatta öngörülen asgari yasal karşılık oranları dikkate alınarak hesaplanacağı kaydedildi. Analistler bankanın bu kararının, kâra ve sermayeye olumlu etkisi olacağı göründe. 

Tahminler revize edildi 


İş Bankası’nın aldığı kararın ardından banka için kâr tahminlerinde ve değerleme modelinde güncellemeye giden Deutsche Bank, “Sadece yeni takibe düşen krediler için yasal zorunluluklar paralelinde karşılık ayrılacağı varsayımıyla tahminlerimizi revize edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu. Deutsche Bank, sadece üçüncü çeyrekten itibaren takibe düşen alacaklar için yeni politikanın uygulanması durumunda, değerleme modeline göre 2012 ve 2013 net kâr tahminlerinin sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 10 yükseleceğini açıkladı.
Reuters ’ın haberine göre Deutsche Bank, yeni varsayımlar altında 2012 net kâr tahminini 2.88 milyar liradan 3.1 milyar liraya, 2013 net kâr tahminini ise 3.1 milyar liradan 3.38 milyar liraya çıkardı. İş Bankası’nın mevcut takipteki krediler portföyünün dağılımı göz önüne alındığında karşılık ayrılma oranının yüzde 85’e gerileyeceğini tahmin eden UBS ise yayınladığı raporda 2012 ve 2013 için kâr tahminini yüzde 9 yükseltti. İş Bankası, ikinci çeyrekte solo net kârını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,8 arttırarak 952.8 milyon liraya çıkardı.( EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com