Bir ayda fiyatı 200 TL'den 50 kuruşa düştü

Bir ayda fiyatı 200 TL'den 50 kuruşa düştü
Bir ayda fiyatı 200 TL'den 50 kuruşa düştü
Silifke ilçesinde örtü altında ilk çıktığında kilosu 200 liradan alıcı bulan eriğin kilosu 50 kuruşa düştü

Keben köyünde erik üretimi yapan Durhasan Buğdaycıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, yıllardır erik üretimi yaptığını belirterek, fiyatların hiç bu kadar düşmediğini söyledi.

İlk çıktığında kilosu 200 TL'den satılan eriğin şimdi talep görmediğini ifade eden Buğdaycıoğlu, “Ağaçlardan binbir zahmetle topladığımız eriği 50 kuruşa ancak satabiliyoruz” dedi.

Üretici Adem Gencer de fiyatların bu kadar düşmesinin endişe verici olduğunu, böyle devam etmesi halinde zarar edeceklerini söyledi.
Geçmiş yıllarda açıkta ilk hasat edildiğinde kilosu 10 TL'nin üzerinde başlayan erik sezonunun 1 TL'nin altına düşmeden tamamlandığını vurgulayan Gencer, “Fiyatların bu kadar düşmesi üreticileri üzdü. Fiyatlar böyle böyle sürerse bankalardan çektiğimiz kredileri, ziraatçılardan aldığımız ilaç ve çalışan işçilerin paralarını ödeyemeyiz” diye konuştu.

Erik alımı yapan tüccar Cengiz Yalçın ise, talep düşüklüğü nedeniyle yaşanan erik fiyatlarının ilk kez bu kadar düştüğünü belirterek, önümüzdeki günlerde fiyatın yükselişe geçmesi temennisinde bulundu.

Düşük fiyattan erik almak istemediklerini vurgulayan Yalçın, “Bir tüccar olarak her zaman ürecilerimizin ürünlerinin para etmesini isteriz” dedi.
Bu arada ilçeye bağlı belde ve köylerdeki 800 dönüm araziden bu yıl toplam 8 bin ton erik hasat edilmesinin beklendiği bildirildi.(aa)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Para

  ,

  zaman

  http://www.radikal.com.tr/108745610874568

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  :) - deedsoff

  Kilosu 200 tl imiş bir zamanlar, erik yemeyince incilerimi dökülüyor insanların, benim garipsediğim bu merete 200 tl veren insancıklar, bu piyasanın böyle olmasında katkısı olanlar asıl onlar.

  böyle gelmiş böyle gider mi? - dynamadım

  Hep böyle olmak zorunda değilmi üreten eller fakirlik çeksin yılı zor bitirsin neredeyse açlık sınırının altında yaşasın hiçbirşey üretmeyen yalnızca tüccarlıkla uğraşan bir eli bald bir eli yağda yaşasın alıcıyı da unutmamak gerekir onlarda nefs köreltmekle uğraşsın bu devran hep böyle sürer mi ?

  KAFA MI BULUYORSUNUZ - pispor

  kafamı buluyorsunuz bizimle.biz daha kilosu beş liraya düşecekte erik yiyeceğiz diye bekliyoruz.demek ki bu işte aracı parayı götürüyor.sittin senedir ben üreticinin malını direk aracısız tüketiciye aktaran bir allahın hükümetini görmedim.aracı komisyoncusu bu işi götürüyor.Ne vatandaş ne üretici memnun.

  ... - pierre woodman

  Bu 25 Mart'ta Radikal'de çıkan erik haberi: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1082869&CategoryID=77 Altında da yorumum mevcut. Not: Her türlü fal bakılır, gelecekten haber verilir

  Keçiler bizden şanslı. - ertanöngür

  Şu keçilerin yerinde olmak isteyen kimbilir ne kadar insan vardır. Tüccarın sözü de pek mantıklı gelmedi doğrusu, ne demekse. Üreticiye kendini kurtaracak parayı ver, ona göre sat. Sonuçta piyasayı onlar oluşturuyor. Üretici kooperatifleşmeli ama yıllardır hep aynı görüntüler, aynı dertler.

  Bize yollayin biz 5 liraya aliriz! - kastamonu1

  Su anda Turk erigi Avrupa marketlerinde en az 10 Euro. Demekki bir yerlerde birileri ciftcilerimizi kazikliyor. Gonderin biz 4-5 liraya aliriz.

  Davar. - Clear

  Manşetteki resimde,eriği koyunların yani davarların yediğini görünce aklıma bir fıkra geldi.Aslında bu fıkra,eriğin kilosunun 200-300 TL. oduğunu okuyunca da aklıma gelmişti.Bir gayrımenkul satın almak isteyen vatandaşa,emlakçi çok asortik bir evi gösteriyor ve ederini söyleyince de vatandaş "ahırı yok mu?" diye soruyor.Emlakçı şaşırıyor "ahırı ne yapcaksınız?" deyince, vatandaş "ee,buna bu kadar parayı verecek olan davar nerde kalacak?" diye yanıt veriyor.Vatandaş haklı,o asortik fiyatlı eriği yiyen de,sonunda davarlar olmuş.