Bir büyük şirketin selde kaybolduğunu beyan ettiği defterleri Maliye'de çıktı

Bir büyük şirketin selde kaybolduğunu beyan ettiği defterleri Maliye'de çıktı
Bir büyük şirketin selde kaybolduğunu beyan ettiği defterleri Maliye'de çıktı

İkitelli?deki sel felaketinin hemen ardından vergi borçluları için bir aylık ödeme kolaylığı uygulamaya koyulmuştu.

Vergide çarpıcı bir olay yaşandı: Mahkemeden 'Selde defterleri kayboldu' diye karar çıkaran şirketin defterleri Maliye'de bulundu. En büyük 700 şirket arasında yer alan şirket için maliye savcılığa başvurdu

ANKARA - İstanbul’daki son sel felaketinin ardından ‘defterlerim selde kayboldu’ diye mahkemeden karar çıkartan büyük bir şirketin defterleri Maliye’de bulundu. Maliye Bakanlığı, mülklerinin üzerine baz istasyonu kurduranlar için vergi takibatına geçme kararı aldı. Maliye Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, İstanbul’da eylül ayı başında meydana gelen ve çok sayıda can ve mal kaybına yolaçan sel felaketi, bazı suistimallere de neden oldu.
Felaketin hemen ardından vergi borçluları için bir aylık bir ödeme kolaylığını uygulamaya koyan Maliye Bakanlığı, bu süreyi bir süre daha uzatmayı planlarken, Bakanlığa ulaşan bir mahkeme kararı, yetkilileri de şaşkına çevirdi. Üst düzey bir Maliye yetkilisi, sel felaketinden sonra yaşanan bu olayı şöyle anlattı:
“Sel felaketiyle ilgili mükelleflere tanıdığımız kolaylığı uzatmayı düşünürken, mahkemeden bir karar geldi. İstanbul’da faaliyet gösteren ve Türkiye’nin ilk 700 şirketi arasında yer alan bir firma, mahkemeden, ’Selde bütün defterlerim kayboldu’ diye karar çıkartmış. Mahkemenin bu kararı da bize gönderilmiş. Söz konusu şirket, mahkemeye sadece bu yıl değil, geçmiş yıllara ilişkin defterlerin de selde kaybolduğunu beyan etmiş. Mahkeme de bu beyana göre ’defterler selde kayboldu’ şeklinde karar vermiş. Ancak o defterler bizde. Çünkü bu şirket, daha önce vergi incelemesine alınmış ve o çerçevede defterleri de selden önce alınmış. Yani selde kaybolduğu ileri sürülen defterler Maliye’de. Biz de, bu durumla ilgili Savcılığa başvuruda bulunduk. Bu olay son derece ciddi bir suç.”

Selin maliyeti 69 milyon TL
Bu arada İstanbul’da 30 kişinin hayatını kaybettiği selin mali faturasının 69 milyon lira olduğu belirtildi. Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘hasar tespit raporu’na göre, selde en çok zarar gören ilçeler Kağıthane, İkitelli ve Silivri’yken, toplam zarar gören konut ve işyeri sayısı da 4 bin 730 oldu. (aa)

Bazlara vergi incelemesi
Maliye Bakanlığı, Türkiye’deki bütün baz istasyonları için vergi takibatına geçme kararı aldı. Baz istasyonları için mülk sahiplerine, yılda 8 bin ile 50 bin dolar arasında ödeme yapıldığı duyumları üzerine harekete geçen bakanlık, Gelir İdaresi Başkanlığı’nda Türkiye’de nerede, kaç baz istasyonu bulunduğunu öğrenin talimatını verdi. Bakanlık, gelecek bilgilerin ardından da, ev, arsa ya da arazisine baz istasyonu kurduranların buradan elde ettikleri gelirleri beyan edip etmediklerinin tespit edilmesini istedi.