Bir cemre de piyasalara düştü

Bir cemre de piyasalara düştü
Bir cemre de piyasalara düştü
Çin'in zorunlu karşılık indirimi ve Yunanistan'a ilişkin beklentiler doları 1.74 TL'ye, euroyu ise 2.2950 TL'ye düşürdü

Önceki gün havaya düşerek baharın ilk müjdesini veren cemre, dün de adeta piyasalara düştü. Yunanistan’a dair olumlu beklentiler, Çin’den gelen zorunlu karşılık indirim haberi ve ABD ’de gelir vergisi kesintilerinin yıl sonuna ertelenmesi kararı, risk alma iştahını tekrar güçlendirdi. Gelişmekte olan ülkelere para girişinin hızlanmasının etkisiyle dolar dün 1.7350 TL ile altı ayın en düşük seviyesine geriledi. İç piyasada euro ise 2.30 TL’nin altına inerek sekiz ayın en düşük seviyesini gördü. Dolar TL karşısında 28 Aralık’taki 1.9185 seviyesinden bu yana yüzde 9,5 değer kaybederken, euro ise 19 Ekim’den bu yana yüzde 11’e yakın düştü. Bono piyasasında da yabancı girişinin etkisiyle gösterge kâğıdın faizi yüzde 9,13’e geriledi.

Yeni hedefi 1.71 TL
Para girişinin hızlanarak devam ettiği İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda ise endeks günü yüzde 0,55’lik yükselişle 61.449 puan ile 7 ayın en yüksek seviyesinden tamamladı. Borsada 9 Ocak’tan bu yana yaşanan yükseliş yüzde 23,3’e ulaştı. Analistler, dolarda daha önce altı kez denenen ama kıralamayan 1.74 TL’nin ardından yeni hedefin 1.71 seviyesi olduğunu vurguluyor.

Çin’den sürpriz hamle
Çin Merkez Bankası dün, zorunlu karşılık oranlarını 50 baz puan düşürdü. Bankadan yapılan açıklamada, Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin etkisiyle belirsizleşen ihracat ve yavaşlayan ekonomik büyüme görünümü karşısında 24 Şubat’tan itibaren geçerli olmak üzere zorunlu karşılık oranlarında yarım puanlık indirime gidildiği belirtildi. Böylece bankaların tutması gereken karşılık oranları yüzde 21’den yüzde 20,5’e çekilmiş oldu. Bu kararın bankalara 64 milyar dolar tutarında likidite imkânı sağlaması bekleniyor. Çin Merkez Bankası, son olarak, 2008 yılından bu yana ilk kez geçen yıl kasım ayında zorunlu karşılık oranlarında 50 baz puanlık indirime gitmişti.

Hazine Müsteşarlığı, Yen piyasasında JBIC garantili tahvil ihracı olanaklarını araştırmak için, Daiwa Securities Capital Markets, Nomura Securities ve SMBC Nikko Securities’e yetki verdi. Tahvil ihracının tutarının 100 milyar yen (1.26 milyar dolar) civarında olması bekleniyor. Bu yıl uluslararası piyasalardan tahvil ihracı yoluyla 4.5 milyar dolar finansman sağlamayı öngören Hazine, ilk iki ayda 2.5 milyar dolar tutarında eurobond ihracı gerçekleştirdi. Hazine geçen yılın mart ayında, 2000 yılından bu yana ilk kez, samuray tahvil ihracıyla 2.17 milyar dolar borçlanmıştı.

Erdem Başçı haklı mı çıkacak
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 6 Ocak’ta yaptığı açıklamada, bu yıl TL’ye yatırım yapanın kazançlı çıkacağını açıklamıştı. Önceliğin enflasyon olduğunu bu nedenle TL’nin değer kazanmasına izin vereceklerini belirten Başçı, “2012’de ABD Doları’nı yeneriz, bunu bir tarafa yazın” açıklamasında bulunmuştu. Başçı, Türk Lirası’nın 2012 yılında en çok değerlenen para birimlerinden biri olacağını ileri sürmüştü.(radikal)

bigPara.com