Bir gecede 2.354 dolar zenginleştik!

Bir gecede 2.354 dolar zenginleştik!
Bir gecede 2.354 dolar zenginleştik!
Hükümetin hesaplamada yaptığı düzeltme ile Türkiye kişi başına milli gelir sıralamasında 9 basamak birden atladı.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Türkiye , çarşamba günü dünyanın en büyük 16’ncı ekonomisiydi. Perşembe sabahı olduğunda ise bir anda 15’inci sıraya yükseldi. Asıl çarpıcı gelişme ise kişi başına gelirde oldu. 

Vatandaşın kişi başına geliri 13 bin 038 dolarken, bir gecede 2 bin 354 dolar daha artıp 15 bin 392 dolara çıktı. Bu gelişmenin nedeni ise ne bir günde ekonomide mucize yaşanması ne de ücretlere bugüne kadar görülmemiş bir zam yapılması. Bakanlar Kurulu’nun 2011 Yılı Programı’nda, ‘Fert Başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) dair bazı rakamları düzeltmesi. 

Dünyayı da etkiledi 
Dün Resmi Gazete ’de yayımlanan bu düzeltme kararının gerekçesi yıllık programı hazırlayan Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) satınalma gücü verilerini hesaplarken yaptığı bir yanlışlık. DPT, OECD serisi yerine IMF serisini kullandı. IMF serisi daha fazla ülkeyi kapsadığından Türkiye daha düşük bir milli gelire sahip görünüyor. 

Hükümet de yanlışlığı farkedince 2010 için 1,159 olan satınalma gücü paritesi rakamını 0,982 dolar/TL olarak, 2011 için 1,211 olan verilen rakamı da 1,025 dolar/TL olarak değiştirdi. İşte bu küçük değişiklik dünya sıralamasını da etkiledi. Rakam düzeltilince Türkiye ekonomik büyüklükte, Endonezya’yı geçip 15’inci sıraya yükseldi. 

Kişi başına milli gelirdeki sonuç ise daha da çarpıcı. Bu alanda 63’üncü olan Türkiye, Lübnan, Şili, Libya , Gabon, Malezya, Uruguay, Letonya, Belarus ve Meksika’yı yine bir gecede geride bırakmış oldu.


Satınalma Gücü Paritesi nedir?
Satınalma Gücü Paritesi (SGP), ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıklarını ortadan kaldırarak, farklı para birimlerinin satın alma gücünü eşitleyen bir değişim oranıdır. Yani Türkiye’deki 1 kilo etin TL cinsinden fiyatı ile ABD’de 1 kilo etin dolar cinsinden fiyatının oranı SGP’yi verir.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Endonezya

  ,

  Libya

  ,

  Meksika

  ,

  Türkiye

  ,

  haber