Bir iPhone etmiyorlar!

Bir iPhone etmiyorlar!
Bir iPhone etmiyorlar!
Çin'de iPhone üreten Foxconn'da işçiler cuma günü greve çıktı, grev 'işten atarız' tehdidiyle önlendi. İşçilerin maaşı ise bir iPhone etmiyor.

İntihar, kavga , grev... Dünyanın en büyük şirketi Apple’a iPhone üreten Foxconn fabrikasında çalışan Çinli işçiler hep bu haberlerle gündeme geliyor. Son olarak cuma günü iPhone 5 üretimi sırasında ‘aşırı sıkı’ ürün kalite kontrolü ve düşük maaşlar nedeniyle 4000 işçi greve çıktı. Grev ancak Foxconn’un ‘işten atarız’ tehdidiyle sona erdi. Günde 10 saat ve 6 gün çalışmak zorunda olan işçilerin aylık maaşları sadece 350-400 dolar. Ki bu Apple’ın tek bir iPhone 5 satışından elde etmeyi hedeflediği 442 dolarlık kârın yanına bile yaklaşamıyor. 649 dolarlık kontratsız satış fiyatı ise bu işçiler için ulaşılması zor bir miktar. 

Cuma greve çıktılar

iPhone üreten işçiler çalışma şartları ile sürekli gündemde. Özellikle şubatta intiharlar ve ardından gelen grevle gündeme oturan iPhone işçilerini Apple CEO ’s Tim Cook da ziyaret etmiş ve Foxconn 350-400 dolar arasında değişen maaşların 2013 sonu itibariyle aylık 690 dolara çıkarılacağını açıklamıştı. Sıkı çalışma koşulları ve ağır kalite kontrolü nedeniyle zor durumda olan Foxconn işçilerinin üzerine bir de iPhone 5’i yetiştirme baskısı bindi. Bu baskıya karşılık cuma günü Foxconn fabrikasındaki 4000 işçi greve çıktı. Grev ancak Foxconn’un ‘işten atarız’ tehdidiyle sona erdirildi.
İşçiler aşırı fazla mesai ile çalışmak zorunda kalıyorlar. Ayda ortalama 100 ila 130 saati bulan mesailer yapılıyor. Çin’de ise haftalık 36 saat olan mesainin çok çok üstüne çıkılıyor. Tehlikeli çalışma koşulları da işçilerin başında. Havalandırmalar sorunlu ve metal ve toz çöküntüleri işçileri tehdit ediyor. İşçiler fabrika kafeteryalarındaki yemeklerden de rahatsız. Gıdalar yetersiz ve yatakhanelerin durumunun oldukça kötü olduğu belirtiliyor. Haftada 6 gün çalışan işçilerin yemek molaları ise sadece 30 dakika. Günlük çalışmanın ise 11 saati bulduğu belirtiliyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110314811031482

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İphone Kimin Yararına - 1453mk

  Radikal okuyup, kendisine solcu deyip, özgürlükçü olup, emekten yana olduğunu söyleyenler iphone alırken bir değil bin defa düşünmeli.

  cin oluyoruz - keryil

  bakin, sendikalasmayan, 'tembellik etmeyen', 'ureten' ve uretirken 'hak, hukuk, maas, ozluk' diye mizmizlanmayan, hukumetimizin istedigi, cin gibi turkiye aslinda ne anlama geliyor. asiri calisma saatleri, grev yasagi, yasak olmayan grevin 'isten atariz' tehdidiyle bastirilmasi, intiharlar, mobbing... cin oluyoruz, gozunuz aydin. cok zengin bir ulkenin cok fakir ve uc bes kisinin o zenginlikten faydalanmasi icin kendisini paralayan kole evlatlari olacagiz, ne mutlu bize.