Bir yanlış anons da borsada

Bir yanlış anons da borsada
Bir yanlış anons da borsada
Aziz Yıldırım'ın 'tahliye' kararıyla yüzde 7,24 yükselen Fenerbahçe'nin hisseleri, cezaların ortaya çıkmasıyla yüzde 8,8 değer kaybetti.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU - oktay.ozdabakoglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - 2010 yılı sezonun son maçı. Fenerbahçe Trabzonspor ile karşılaşıyor, şampiyonluk yarışındaki rakibi Bursa ise Beşiktaşla kozlarını paylaşıyor. Karşılaşmanın son anları Fenerbahçe, Bursa ile Beşiktaş berabere kalırsa şampiyon olacak. Derken kenardan Fenerbahçe’nin yedek kulübesinden sahadaki futbolculara doğru Selçuk Şahin eliyle ‘2-2’yi gösteriyor. Sahadaki futbolcular mutlu, oyunu yavaşlatıyor, ne de olsa beraberlik şampiyonluk demek. Ancak anlaşılıyor ki ‘yanlış anons’ ve Fenerbahçe değil Bursaspor şampiyon. 2 Temmuz 2012... Tarih tekerrür etti, mahkemenin Aziz Yıldırım ‘tahliye’ kararını ceza alınmadı sanıp sevinen Fenerbahçe borsada ‘yanlış anons’a kurban gitti. Tahliyeyle yükselen hisseler, kararın ayrıntılarının netleşmesiyle düşüşe geçti. 61 liraya kadar yükseldiği ilk seansı yüzde 7,24’lük yükselişle 59.25 liradan tamamlayan Fenerbahçe’nin hisseleri, ikinci seansta gelen satışlarla yüzde 8,8 düşerek günü 54 liradan kapattı. Fenerbahçe hisselerindeki günlük kayıp yüzde 2,26 oldu. 

Gözler UEFA’ya çevrildi
Mahkemenin şike ve teşvikle ilgili hükme varması, hem yöneticilerin hem de futbolcuların ceza alması ile, Federasyon’un ‘şike sahaya yansımadı’ kararının çürümesi yatırımcıların beklentilerini bozdu. Bu kararın ardından UEFA’dan Fenerbahçe’ye ceza gelmesi olasılığının artması sonucu Fenerbahçe hisselerinde satış baskısı yarattı. İlk seansta yerinde sayan Trabzonspor’un hisseleri ise, ikinci seansta UEFA’nın bu yıl da Şampiyonlar Ligi’ne Fenerbahçe’nin yerine Trabzonspor’u alacağı beklentileri ile yüzde 8,7 yükselerek 13.10 liraya çıktı. Daha sonra gelen satışlarla gevşeyen hisse günü 12.15 liradan kapattı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109301910930191

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  FB hisselerinde zarar edenlere - bizeke

  mahkeme önce cezaları açıklayıp arkasından tahliyeleri söylemesi gerekirken. bunun tam aksini yaptı. Bu açıklama Aziz Yıldırımın suç işlemediği şeklinde bir alğıya sebep oldu .Bunun sonucu olarak da FB hisseleri İMKB de tavan yaptı.Ancak daha sonra cezalar açıklanınca durumun çok kötü olduğu anlaşıldı ve hisseler çok büyük düşüş gösterdi.Bir çok kişi çok para kazandı çok büyük bir kısım da çok zarar etti.Sayın mahkemenin kararı açıklarken önce cezaları sonra da tahliyeleri veya her ikisini de aynı anda açıklaması yerinde olurdu.Bu hususu düşünmeleri gerekir di? açıklamanın hisseler üzerinde çok büyük oynaklığa neden olacağını düşünmeliydi.