Bir yılda dizüstü pazarının yüzde 20'sini kapan 'netbook' 3G'yle coşacak

Bir yılda dizüstü pazarının yüzde 20'sini kapan 'netbook' 3G'yle coşacak
Bir yılda dizüstü pazarının yüzde 20'sini kapan 'netbook' 3G'yle coşacak

Mobil internet cihazı olarak yola çıkan netbook?lar, 250 avrodan başlayan ekonomik fiyatlarıyla özellikle gençler tarafından tercih ediliyor. Uzun pil ömrüne sahip olan netbook?lar çok hafif.

2008 yazında Türk tüketicilerle buluşan 'netbook'lar ilk yıldan 62 bin adetlik satış rakamına ulaştı. Bu yılsa yüzde 40 artan netbook satışlarının geçen hafta başlayan 3G'yle birlikte hızlanacağı belirtiliyor
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

İSTANBUL - Masaüstünden dizüstüne kayan bilgisayarlar, şimdi de netbook’larla not defteri boyutlarına indi. Mobil internet cihazı olarak yola çıkan netbook’lar, 250 avrodan başlayan ekonomik fiyatları ve boyutlarıyla tercih sebebi olurken, Türkiye pazarına girişi henüz bir yılı doldurmadan, notebook pazarından yüzde 20 paya ulaştı. Netbook satışlarının 30 Temmuz’da Türkiye’de uygulanmaya başlayan ve her yerde hızlı mobil internet imkânı sunan 3G ile birlikte daha da hızlanması bekleniyor.
Netbook’ların Türkiye pazarında ilk defa 2008 yılı eylül sonunda satışa sunulduğunu belirten Lenovo Satış Müdürü Talip Yılmaz, netbook’lara uygun fiyatları, hafifliği ve boyutları nedeniyle son dönemde talebin hızla arttığını söyledi. 30 Temmuz’da başlayacak 3G uygulamasıyla netbook kullanımının daha da artacağını belirten Yılmaz, “Netbooklar’ın yıl sonunda toplam tüketici dizüstü bilgisayar pazarının minimum yüzde 20’sini oluşturacağını öngörüyoruz” dedi.

299 dolardan başlıyor
‘İnterneti gittiği her yere götürmek isteyenlerin tercihi’ sloganının netbook’ların kullanım amacını ifade ettiğini anlatan Yılmaz, netbook’ların, kompakt, hafif, uzun pil ömrüne sahip, gün içinde kullanılan internet ve e-mail ihtiyaçlarına tamamıyla cevap verebilen ve uygun maliyetli cihazlar olmaya devam ettiği sürece başlıca tercih sebebi olacağını kaydetti. Pazara bakıldığında 2008 yılında gerçeklesen 62 bin adetlik netbook satış rakamının önümüzdeki üç yıl boyunca bir önceki yıla göre yüzde 40 oranında artacağını belirten Yılmaz, Türkiye pazarında 299 dolardan başlayan fiyatlarla Netbook bulmanın mümkün olduğunu ifade etti. IDC verilerine göre, 2008 yılında 698 bin 697 adet tüketici grubu dizüstü bilgisayar satıldığını aktaran Yılmaz, “Netbook’lar bu satış adedi içinde yüzde 10’luk bir paya sahipti. Önümüzdeki senelerde netbook pazarı hızla büyümeye devam edecek” diye konuştu.

Yüzde 9 payı var
Şu anda netbook pazarında Aspire One modelleriyle hizmet verdiklerini anlatan Acer Türkiye’den Itır Özdiker de, yeni trend netbook’ların taşınabilir bilgisayar segmentine yeni bir soluk getirdiğini söyledi. Netbook’ların ilk olarak Türkiye’ye 2008 yaz sezonunda geldiğinde tüketici tarafından çok iyi anlaşılamadığını vurgulayan Özdiker, “Netbook’lar Türkiye pazarında bir yıldır var. Şu anda Türkiye’de bütün taşınabilir bilgisayar pazarının yüzde 9’unu oluşturuyor. Avrupa’da ise bu oran yüzde 20 civarında” dedi.
2009 yılının başından itibaren Türkiye’de bu trendin hızla artmaya başladığını kaydeden Özdiker, 3G teknolojisinin başlamasıyla, netbook pazarında büyümenin daha da artacağını belirtti. GFK Türkiye’nin araştırmasına göre, perakendede yüzde 43’lük bir pazar payları olduğunu kaydeden Özdiker, netbook’ların tercih edilmesinin en önemli nedenini de ‘çok küçük boyutlarda ve taşınabilir olmaları’ şeklinde anlattı. Netbook’ların çok yakın zamanda vazgeçilmez iletişim cihazları olacağını aktaran Özdiker, “Özellikle 3G’nin Türkiye de kullanılmaya başlanmasıyla beraber tıpkı Avrupa’da olduğu gibi direkt telekom şirketleriyle yapılan anlaşmalarla cep telefonu kadar yaygınlaşacağına inanıyoruz” dedi. 

‘3G’yle talep artacak’
Önümüzdeki dönemde netbook’lara olan talebin 3G teknolojisiyle birlikte daha da artacağını vurgulayan IDC Türkiye Yetkilisi Aslı Koçkal da, Türkiye’de ilk olarak 2008 yılının ikinci çeyreğinde başlayan netbook satışlarının gelişime çok açık olduğunu kaydetti. 2008 yılının son çeyreğinden bugüne kadar netbook pazarında yüzde 82’lik bir büyüme yaşandığının altını çizen Koçkal, “Netbook fiyatlarının notebook tarafına kıyasla daha uygun olması, mobilite açısından daha rahat taşınır, daha ergonomik standartlarda olması netbook’ların başlıca tercih edilme sebebi” dedi.
Şu anda toplam notebook pazarının yüzde 16’sının netbook’a döndüğünü aktaran Koçkal, önümüzdeki dönemde bu oranın daha da artacağını ifade etti. 

Satışlar 2012’de dörde katlanacak
Araştırma şirketi iSuppli’ın yaptığı açıklamaya göre, netbook ekran satışlarından elde edilen gelir bu yıl tüm dünyada 1 milyar doları bulacak, 2012’de ise satış adedi 50 milyona kadar çıkacak. Araştırma şirketi düşük maliyetli netbook bilgisayar ekran satışlarının 2012’de 47.4 milyona ulaşacağını ifade etti. 2008’de bu rakam 13.1 milyondu. 2008’de 625.2 milyon dolar olan 7-10 inç ekranların satışı da 2009’da 2.1 milyar dolara çıkacak. Bu rakam öncelikle 2009’da 1 milyar doları geçecek.
Firmanın baş analistlerinden Vinita Jakhanwal, hızla gelişen netbook pazarının küçük/orta boyutlu ekran üreticileri için çekici bir fırsat olduğunu söyledi. 2008 yılında Asustek, Acer ve diğer büyük PC üreticileri eğitim ve üçüncü dünya ülkelerindeki pazarlara ulaşmak için netbook’larını piyasaya sürdü.