'Bir zamanlar patrondular'

'Bir zamanlar patrondular'
'Bir zamanlar patrondular'
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 1 milyon esnaf ve sanatkarın işyerine kilit vurduğunu, dünün patronlarının bugün AVM'lerde işçi olduğunu söyledi

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alışveriş merkezlerinin sayılarının her geçen gün artması ve hipermarket uzantılarının mahalle aralarına kadar girmesi sebebiyle 1996 yılından bu tarafa yaklaşık 1 milyon esnaf ve sanatkarın işyerine kilit vurduğunu belirtti. Palandöken, dünün patronlarının bugün AVM’lerde işçi olduğunu vurguladı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada Alış Veriş Merkezlerinin (AVM) esnafı yanında işçi yaptığını belirtti. AVM sayılarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Palandöken, "Dünün patronları bugün AVM’lerde işçi oluyor. Bu çok acı bir durum. Bunun önüne geçilmesi artık kaçınılmazdır. Yeni açılacak 45 AVM’de 50 bin işçi çalışacağı açıklanıyor. Peki, 50 bin işçi alınırken acaba kaç iş yeri kapanacak ve ne kadar kişi işsiz kalacak? Bunun hesabı hiç yapılmıyor. 45 yeni AVM demek 100 binlerce kişinin de işsiz kalması ve işyerinin kapanması demektir. 50 bin yeni işçi ise geçmişte olduğu gibi kapanacak işyerlerinin patronlarından oluşacaktır" ifadelerini kullandı.


-"1 MİLYON ESNAF VE ÇALIŞANI İŞSSİZ KALDI"-


Vergisini veren, dükkan kirası veren, yanında çırak çalıştıran bir konumdan iş arar konuma düşen dünün patronlarının bugünün AVM’lerinde işçi konumuna düştüğünü belirten Palandöken, Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne girdiği 1996 yılından bu tarafa Türkiye’de AVM’lerin kuralsız çoğalması ve uzantılarının mahalle aralarına kadar girmesiyle 1 milyonu aşkın esnaf, sanatkar ve çalışanının iş yerini kapatmak zorunda kaldığını dile getirdi. Palandöken, işyerini kapatan dünün patronlarının bugün AVM’lerde tezgahtar olarak çalıştığını ifade etti.


-"KURAL KONULMASINDAN RAHATSIZLAR"-


Perakende Yasa Tasarısı’nın çıkmaması halinde mahalle aralarında esnaf ve sanatkarın artık kısa zaman içerisinde mumla aranacağını da kaydeden Palandöken şöyle devam etti:
"Yurtdışında kuralları konmuş piyasalardan çıkıp Türkiye’ye rant sağlamak için gelenler şimdi kural konulmaması için lobi faaliyeti yapıyorlar. 45 yeni AVM’ye 50 bin işçi alınacağını söylüyorlar. Ama 45 yeni AVM karşısında kaç işyerinin kapanacağını ve kaç kişinin işsiz kalacağını anlatmıyorlar. Tersine neden kural koymak istiyorsunuz diye de adeta hesap soruyorlar. İstihdam yaratıyoruz diyerek ballandıra ballandıra anlatıyorlar. Ancak kapanan iş yerlerini ve işsiz kalanların sayılarını hiç açıklamıyorlar. Bu zihniyet işsizliğin önlenmesini değil, küçük sermayeyi yanlarında işçi yapmak istiyor. Bu yasa çıkmaz ise haksız rekabetin önüne geçilemez. 2 milyonu aşkın esnaf, yanında çalışanlarıyla 5 milyon kişinin ekmeğiyle oynanıyor. Kuralları olmayan bir perakende piyasası olmaz. Büyük sermayenin hızla perakende piyasasında yer alması ile esnaf ve sanatkâr aleyhine bozulan dengenin, ülkemizin sosyo-ekonomik yapısında da sıkıntılar yarattığı için piyasanın kuralları konsun istiyoruz."(ANKA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107841610784167

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Patrondular.. - Burak1978

  Bu bir gerçek 10 yıldır her yerde yandaş oldunuz demek ki ucu en tepeye kadar değdi de işçinin,patronun haklarından bahsetmişsin.Biraz geç olmadı mı?

  İşci olmak. - Cumhuriyet 1907

  Ülkenin düştüğü durum orta da ekonomi bu kadar kötü iken hala bu partinin 10 yıldır oy alması düşündürücü..

  işci - Can1969

  10 Yıldır hep aynı olaylar ama sonuca bak halkın % 50 si oy verdi.Bu halk bu kadar mutsuz iken neden cesaretsiz..

  GÜNAYDIN - Cemile Duru

  E hakikaten günaydın.Esnaf öleli çok uzun zaman oldu.Ayakta kalanlar da sadece yandaş olanlar.Bitip ölen esnaf sayısını en az dört ile çarpıp ailelerini de katarsanız,gerçek dram sayısını bulursunuz.Yetmez ama evet...!

  Dün ve bugün - Can1969

  Dünün patronları bugünün işcileri neden akıllanmadı da AKP ye oy verdi sizlerin yüzünden mi?

  Bir zamanlar. - Ege1973

  10 Yıldır sustunuz atı alan Üsküdar'ı geçti şimdi neden konuşuyorsunuz.

  gerçekler.. - Sinan Devrim

  10 yıldır destek mesajları verdiğiniz iktidara söyleyin bunu,hani ekonomi altın çağında diyordunuz ya.