Bira tüketimi bile rekor düşen Almanya'da Türk esnaf da zorda

BERLİN - Almanya’da bira tüketiminin bugüne kadar hiç olmadığı ölçüde gerilediği bildirildi. Alman Bira Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Michael Weiss, bu yılın ilk ay ayında bira tüketiminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5’den fazla gerilediğini belirterek, bugüne kadar bu ölçüde bir gerilemeyi hiç yaşamadığını söyledi.
Veltins, Warsteiner, Bitburger ve Jever gibi tanınmış bira markalarının tüketiminde yüzde 4,6 ile yüzde 7 arasında bir düşüş yaşandığı belirtildi. Veltins tarafından yapılan açıklamada, 2010 yılına kadar bira fiyatlarının artırılmasının mümkün görülmediği, bira tüketiminin ancak 2012 yılından sonra yeniden artmasının beklendiği ifade edildi.
Öte yandan Almanya’da küresel krizle başlayan ekonomik durgunluk ve iklim değişikliğiyle izin mevsiminin de başlaması Türk esnafı büyük ölçüde olumsuz yönde etkiledi. Hamburg’da, ‘Maru GmbH Toptan Gıda ve İçecek’ adlı şirketin sahibi olan Yılmaz Ulusal, dört yıldan bu yana toptancılıkla uğraştığını belirterek, “Çoğunlukla büyük Alman firmalarına toptan mal veriyoruz. Ekonomik krizin varlığını ilk olarak 1 Ocak’ta  hissetmeye başladım. Ondan önceki zamana kadar krizi sadece duyuyordum ve bana hikaye gibi geliyordu. Ancak, krizin derin olduğunu bu tarihten sonra anladım. Alman firmalar siparişlerini durdurmaya başladılar. Alman ekonomisinde yeni bir değişim gerekiyor” dedi. (aa)