'Bırak işportacıyı ya da bakkalı vergiyi asıl babalardan topla'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık tarafından organize edilen, 'Kamu kesiminde kaynakları etkin kullanma ve maliyetleri düşürme projesi' ödül törenine katıldı.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık tarafından organize edilen, 'Kamu kesiminde kaynakları etkin kullanma ve maliyetleri düşürme projesi' ödül törenine katıldı. Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın da bulunduğu törende vergi toplanmasıyla ilgili dikkat çekici bir çıkışta bulundu.
Vergileri düşürdüklerini, hatta daha da düşmesinden yana olduklarını belirten Başbakan Erdoğan, bunun için kaynakların artması gerektiğini söyledi. Erdoğan, sözü vergi toplamaya getirerek şunları söyledi:
'Maliye daha hassas olmalı'
"Gelirler konusunda etkin olmamız lazım. Bir şeyi özellikle söyleyeceğim. Vergi topluyoruz derken, öyle işportacıdan, bakkaldan makkaldan dolaşmak suretiyle vergi toplama olmaz. Babalar var babalar. Onları nasıl takip edeceğiz orası önemli. Yoksa Maliye, bizim bütün vergi toplayan ekibini seferber etse, ne işportacıların tamamına ulaşabilir, ne de bakkalın tamamına ulaşabilir ama öbür taraftan işi hamuduyla götürenler var. Kusura bakmayın açıkça söylemek zorundayım. Bu konuda Maliyemizin daha hassas davranması lazım. Biliyorum hassasiyetlerini ama yeterli değil. Vatandaş da fiş, fatura almalı. Bu konuda çalışanlar da eğitilmeli."
Türkiye Belediyeler Birliği'nin eylül ayı meclis toplantısına da katılan Başbakan Erdoğan, belediye kesintileri eleştirileri sürpriziyle karşılaştı.
Durak ile kesinti tartışması
Konuşmasını yapmadan önce AKP'li Durak'ın da bulunduğu bir grup belediye başkanının belediye borçlarından fazla kesinti yapıldığına ilişkin şikâyetlerini dinleyen Erdoğan, Durak'ın "Bizde kesintiler yüzde 80'i buluyor" çıkışı üzerine 'Yanlışın var' dedi. Erdoğan, Hazine kesintisinin borçların yüzde 20'sini aşamayacağını söylerken, diğer belediye başkanlarından da aynı tepkilerin gelmesi üzerine, konuşmasında konuya değinerek, Singapur'da bulunan Devlet Bakanı Ali Babacan döndükten sonra sorunu ileteceğini ve çözüm için talimat vereceğini bildirdi.
Erdoğan, kamu yöneticilerinin ancak vatandaşa sunduğu hizmetyle sınanabileceğini de sözlerine ekledi.
'Kaybedersek, kaybederiz'
Erdoğan, milletvekillerinin baskısıyla herhangi bir ilde yatırım yapmadıklarını ve yapmayacaklarını belirtirken, "Bizim felsemizde böyle bir şey yok. Bana da arkadaşlar geliyor; olmazsa 'Seçim kaybederiz' diyorlar. Açık söylüyorum, kaybedersek kaybedelim. Bir ilde birden çok Kültür Merkezi vardı, bazı illerde ise hâlâ yok. Bazı siyasiler yapmışlardı. Bu populizm değil mi?" dedi.