'Birbirimizi üzmeyelim'

Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, mükellefin, "Ben vergimi düzgün ödeme gayreti içinde olursam, ticari faaliyetimi devam ettiremem" anlayışının artık ortadan kalkması gerektiğini belirterek...

BURSA - Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, mükellefin, "Ben vergimi düzgün ödeme gayreti içinde olursam, ticari faaliyetimi devam ettiremem" anlayışının artık ortadan kalkması gerektiğini belirterek, "Artık ne biz mükelleflerimizi üzelim ne de onlar bizi üzsün" dedi.
Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerine yönelik düzenlenen, 'Üst Düzey Yönetici Birikim Paylaşımı ve Geliştirme Programı'nda konuşan Arıoğlu, bankadan, tapudan, trafikten, kredi kartları merkezinden ve finans kurumlarından gelen verilerin değerlendirilmesi kapasitesini, artırdıklarını kaydederek, şöyle konuştu:
"Kredi kartları bilgileriyle, KDV beyanlarıyla çelişkisi olan 60 bin mükellefin ilk 30 binine, tekrar 'Çelişkiler var, ona göre durumunuzu düzeltin' diye mektup gönderiyoruz. Bir yandan oran indirimi yaptık, bir yandan da denetimlerimizi sıklaştırdık ve Türkiye'de kayıt dışı çalışan kişi ve işletmeler hakkında dahi tespitlerimiz oldu. Bugün (dün) Bursa'da, yarın (bugün) Kocaeli'ndeki otomotiv sektöründe incelemeler de yapacağız."