Bireysel emeklilik %64 getiri sağladı

Bireysel emeklilik %64 getiri sağladı
Bireysel emeklilik %64 getiri sağladı
Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğur, sistemin başından bu yana ortalama yüzde 64 oranında net reel getiri sağladığını söyledi.

İstanbul -Radikal

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğur, bireysel emeklilik sisteminin 2010’un ilk 9 ayında istikrarlı gelişimini sürdürdüğünü söyledi.
Mete Uğur, Emeklilik Gözetim Merkezi’nin açıkladığı 30 Eylül 2010 verilerine göre, aynı dönemde fonların yaklaşık 2,1 milyar TL arttığını belirterek, 11,2 milyar TL’ye ulaşan fon büyüklüğünün de artarak yıl sonunda 12 milyar TL’yi aşmasını beklediklerini kaydetti. Uğurlu, son bir yıllık dönemde ise katılımcı sayısının yüzde 15, fon büyüklüğünün yüzde 32 oranlarında geliştiğini vurguladı. 

Dokuz ayda yüzde 18
 
Uğurlu, sistemin olumlu yatırım performansını 2010 yılının ilk dokuz ayında da devam ettirdiğine dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “2004’ten Eylül 2010’a kadar emeklilik yatırım fonlarının kümülatif ağırlıklı ortama getirileri yüzde 183 olarak gerçekleşti ve ortalama yüzde 64 net reel getiri sağlandı.
Eylül sonu itibariyle de fonların yüzde 72,6’sı hazine bonosu, devlet tahvili ve ters repo gibi sabit getirili enstrümanlarda değerlendirilirken, hisse senedinin ağırlığı ortalama yüzde 11 seviyesinde ölçüldü. İlk dokuz aylık dönemde emeklilik yatırım fonlarında hisse senedine yer veren katılımcılar yüzde 18 seviyesinde reel getiri elde ettiler.”

bigPara.com

  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Anadolu

  ,

  hayat