Bireysel emeklilik sistemi sil baştan!

Bireysel emeklilik sistemi sil baştan!
Bireysel emeklilik sistemi sil baştan!
Bireysel emeklilik sisteminde önemli değişiklikler geliyor. Şimdiye kadar uygulanan vergi indirimi sisteminin yerini devlet katkısı alacak.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bakanlar Kurulu ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ele alınan tasarruf teşvik paketini açıklıyor. Babacan, konuşmanın başında finasman enstrümanlarının çeşitlendirilmesi ve finansmanın vadesinin uzatılması önemli hedefler arasında yer aldığını söyledi. Babacan'ın bireysel emeklilikle ilgili açıklamaları şöyle:

- Devlet katkı payı esası geliyor. Önceden teşvik unsuru vergilerdeki indirim şeklindeydi. Gelir vergisinde indirim şeklinde bundan faydalanılıyordu. Ancak sadece katılımcıların yüzde 35'inin faydalanabildiğini gördük.
- Yeni sistemle, BES'e giren herkes katkılardan istifade edecek. BES'e yatırılan miktar önce Emeklilik Gözetim Merkezine, bu merkez de ilgili kamu kuruluşuna iletecek.
- Örneğin, sisteme 100 lira koyan vatandaşa, 25 lira da devlet katkı sağlayacak. Bu 25 liralık kısım ayrı hesapta tutulacak.
- Maksimum devlet katkısı yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25'i ile sınırlı olacak.

İLK ÜÇ YIL DOKUNULAMAYACAK
- Birikimlerin geri ödenmesinde, vergilendirme sadece getiri üzerinden olacak. Kademeli olarak geri çekme hakkı verilecek. Burada amaç vadeyi uzatmak.
- Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunmak mümkün değil, 3'üncü yılın sonunda yüzde 15'ini, 6'ıncı yılın sonunda yüzde 30'unu, 10'uncu yılın sonunda yüzde 60'ını alabilirken, ancak emekli olunca bu katkı payının tamamını alınabilecek.
- Sigortacılık: Sektörde mali bünyeyi güçlendirecek adımlar atılacak
- Kira sertifikası ihracı: 2012 itibariyle dünyada 170 milyar dolarlık kira sertifakası ihraç edildi. Bu sertifikalar Hazine tarafından ihraç edilecek, özel sektörün de bu yönde adım atmasının önü açılacak. İMKB 'de kira sertifikaları her gün işlem görecek. 
- Bireysel Katılım Sermayesi (Melek Yatırımcılar): Finansmana erişim sıkıntısı çeken erken aşama şirketleri için yeni bir finansman enstürmanı ortaya çıkıyor. Şirkete ortak olarak katılmanın önünü açıyor. Bu piyasada belli etik kurallar ve profesyonelliğin geliştirilmesi önemli. Bu sermaye cinsinin kurumsallaştırılması ve güven duyulur hale getirilmesi amaçlanıyor. Buna devlet teşviği olması da önemli bir unsur.

- Bireysel katılım sermayesi daha çok bir yeni işletmenin ikinci ya da üçüncü yılında devreye giriyor. Beşinci yıla kadar ki sürede girişim sermayesi devreye giriyor. Bundan sonra şirket birleşmeleri ve bankaların ve fonların devreye girmesi daha kolay hale geliyor.
- Bu süreç nasıl işleyecek? Bir girişimci şirket kurulacak. Şirketi kuran ve BKS sahibi iki ortak yan yana gelecek. Daha sonra BKS sahipleri eğer devlet desteği istiyorsa en az iki yıl ortaklığı sürdürecek. Buradaki devlet desteği. BKS sahibi ortaklık için koyduğu sermayenin yüzde 75'ini gelir matrahından indirebilecek. Eğer, destek verdiği kurum Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından projesi destekleniyorsa yüzde 100'ünü indirebilecek. Bireysel katılım sermayesinde azami katkı 1 milyon lira olacak.
- Bunun için lisanslama gerekecek. Bunun için Hazine Müsteşarlığı'nın onayı alınacak. Daha sonra Maliye Bakanlığı'na bu bilgiyi vererek lisansını alacak.
- Girişim sermayesine yönelik düzenlemeler: Girişim sermayesine yönelik katkı payının yüzde 10'u vergiden düşecek. Kurumların bu yatırımlardan elde edeceği gelir de muaf tutulacak.
- Mevduatta stopaj oranının vadeye göre farklılaştırılması: Bununla ilgili Bakanlar Kurulu'ndan yetki alıyoruz. Kısa vadeli mevduattan yüksek, uzun vadeden düşük stopaj alınacak
- Hisse senetleri portföyünde stopaj: Hisse senedine fon olarak yatırım yapılması ve portföyün yüzde 75'i hisse senedi olması durumunda bu portföye stopaj kalkıyor. (Hürriyet)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108520110852013

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Devlet katkısı istemiyorum. - brandywine06

  2 yıldır BES'im var. Ondan önce de yaptırmış ama çıkmak zorunda kalmıştım. Anaparadan da vergi kesmeleri büyük haksızlıktı, çünkü zaten benim param! Onun dışında vergi indirimi iyi bir uygulama. Çünkü bugün yapıyorum ödemeyi, önümüzdeki ay maaşıma %25'i ekleniyor. Hemen alıyorum. Devletin bu tarz katkılarını konut edindirme yardımından, zorunlu tasarruftan biliyoruz! Bizden kestiğini bile faiziyle ödeyene kadar göbeği çatladı devletin. Şimdi kendi katkı yapacakmış! Biliyoruz ki bu sanal bir para, aslında devlet o vergi indirimini kurtarmak istiyor. Olmayan sanal katkıyı ise 10 yıl sonra insanlar emekli olunca o zamanki iktidar düşünecek artık!

  saçmalamışlar yine - cdemirkıran

  hükümet yine saçmalamış. bu sistemin vatandaşa satışında kullanılan en önemli argümanlardan biri vergi indirimi. hem tasarruf yapıp hem de vergi indirimden yararlanma imkanıdır bu sistemi kullanılabilir kılan. sen bunu kaldıracağına daha büyük kitlelerin vergi indiriminden yararlanıp tasarruf yapabileceği bir sistem getireceğine, sistemi baltalıyorsun.

  Yani diyorsunuz ki bunu da yapmayın, para da biriktirmeyin. İyi. - generalduncan

  Bütün sistemleri kurcalayıp sineğin yağını çıkarmak için altüst edersen yakında çok zor durumda kalırsın ey bakan. Biz bu emeklilik sistemine uzun vadede yatırım amacıyla girdik. Üstelik vergi indirimimi de peşin alıp cebime koyuyordum. Şimdi senin bu yapacağın düzenbazlıkla hem bana taahhüt edilen sistemi kaldırmış oluyorsun, hem de cebimden paramı çalıyorsun. Ne hakla? Hangi hakla devletin taahhütlerini böyle çocuk oyunu oynar gibi kaldırıyorsun? Kapatırım hesabımı, paranın kuruşunu göremezsin. KDV de ödemem herşeyi Doğubanktan kaçak alırım, esas o zaman bitersin. Bu ne berbat devlet yönetimidir ya, dün ak dediğine bugün kara diyor, dün 3 lira öderken bugün 5-10 lira ödetiyor. Bırakın bu işleri artık ya.