Bireysel emeklilikte Avrupa'nın gözü Türkiye'de

Ak Emeklilik Genel Müdürü Meral Ak Egemen, yerli veya yabancılarla ortaklığa Ak Emeklilik'in ortaklarının karar vereceği bir durum olduğunu belirterek, "Yabancılara kapınızı yüzde yüz kapatamazsınız" dedi.

İSTANBUL - Ak Emeklilik Genel Müdürü Meral Ak Egemen, yerli veya yabancılarla ortaklığa Ak Emeklilik'in ortaklarının karar vereceği bir durum olduğunu belirterek, "Yabancılara kapınızı yüzde yüz kapatamazsınız" dedi.
Egemen, Ak Emekliliğin yeni ürünü olan 'Güvenli Gelecek' paketini tanıttı. Egemen, İsviçre Sigorta'nın çoğunluk hisselerinin Alman Ergo tarafından satın alındığının hatırlatılması üzerine şöyle konuştu: "Sektöre yabancı ilgisi çok yüksek. Avrupa'da bireysel emeklilik doygunluğa ulaşmış. Türkiye yeni pazar olduğu için, şu anda bütün yabancı şirketler için büyüme potansiyeli en yüksek olan ülke. Bütün yabancıların gözü Türkiye'nin üzerinde. Ak Emekliliğin işbirliği konusu ise ortaklarının karar vereceği durum. Bu, bugün olmaz, yarın olmaz ama sektöre mutlaka yabancı girişi olacak." Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) şirket birleşmesi olacağını belirten Egemen, 5-6 şirketin sektörün yüzde 80'ini yöneteceğini söyledi.
Oyunla öğretiyor
Hayat sigortasıyla bireysel emeklilik hizmetini birleştiren 'Güvenli Gelecek' paketinin 1 Ağustos'tan itibaren satışa sunulacağını ifade eden Egemen, "Bu paketle katılımcılara hem emeklilik hem de emeklilik öncesi dönem için güvence sağlayan bir sistem öneriyoruz" dedi. Ürünün tanıtımı için bir de oyun hazırlandı. Egemen, emekliliğe yatırımın önemini, karşılaşılabilecek hayati riskleri ve bu risklere karşı korunmanın yollarını oyunla öğrenmek isteyenlerin, 'güvenli gelecek oyunu'nu Ak Emeklilik'in internet sitesinden bulabileceğini aktardı. Egemen, şunları söyledi: "İnsan ömründe iki büyük risk var. Bunlardan biri uzun yaşamak, diğeri ani ölüm. 'Yaşarken de ölürseniz de' düşüncesiyle hazırlanan paket her ikisini de karşılıyor. Bu paket malulen emekliliği de kapsıyor." Egemen, sektörde toplam fon büyüklüğünün 1.2 milyar dolara ulaştığını, bu rakamın yıl sonuna kadar 1.5 milyar dolar olmasının beklendiğini söyledi. Yıl sonuna kadar sisteme kayıtlı kişi sayısının 1 milyonu aşacağını dile getiren Egemen, sisteme kurumların katkısının henüz yüzde 25 olduğuna dikkat çekti.
Egemen sistemin uygulamaya girdiğinden bu yana en iyi getiriyi sağladığını belirterek, şunları söyledi: "Bundan daha iyi bir ürün de vergi avantajı nedeniyle uzun süre olamayacak. Siz her ay buraya 100 lira yatırdığınızda ortalama olarak 35 lirayı da devlet sizin cebinize koyuyor. Enflasyonun tek haneli olduğu günlerde 35 lira getiriyle başlıyorsunuz." Egemen gelecek kaygısı olan ve emeklilik güvencesi bulunmayan ev kadınlarının da sigorta yaptırması gerektiğini belirterek, 'Nasıl çalışan işvereni zorluyor, ev kadınların da eşlerini zorlamalı. Bu sistem kadınların 'altın günlerinin yerini alıyor' şu anda" diye konuştu.