Biri bizi 'cep'liyor

Haber: SEFER LEVENT / Arşivi

 ANALİZ

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan iki genç danışmanı tarafından hazırlanan İthalat Haritası’nı kamuoyuna sundu. Rekor kıran ihracatla övünen Çağlayan’ın cari açık eleştirileri karşısında ithalatı, ithalat yapanları ve ithal mal kullanılanları isim isim vermese de deşifre ettiği bir toplantıya katıldık. Çalışma ilk defa ayrıntılı ithalat analizi içermesi açısından önemli. Sektör ve ürünlerin ne kadar ithalat bağımlısı olduğunu ortaya koyması açısından da kıymetli.
Ancak dün Zafer Çağlayan’dan ihracat rekor kırarken ithalattaki yükselişin nasıl duracağına, tüketicinin Türkiye ’de üretilen mallara nasıl yöneleceğine ilişkin net ve doyurucu cevaplar alamadık. Çağlayan bu konudaki çalışmaların yeni teşvikler kapsamında önümüzdeki dönem açıklanacağını söyledi.
Bakan , Türkiye’de yeteri kadar üretildiği halde ithal edilen ürünler içinse işin kendilerinden çok tüketici ve üreticilere düştüğünü söyledi. Tüketicinin ithal mallara yönelme sebebi olarak teknoloji, fiyat, enflasyon ve kalite sorunlarına dikkat çeken Çağlayan’dan sorularımız karşısında da net bir cevap alamadık. Bu sorunları giderecek tedbirleri almadan sorumluluğu tamamen ithal mal kullanan tüketiciye yıkmanın haksızlık olacağını düşünüyorum. Daha üstün teknolojiye sahip olanı, ucuzunu veya kalitelisini bulan tüketiciye “ille de Türkiye’de üretileni al” diyemezsiniz.


Kaynak: Recon Analytics 2011. Türkiye verisi 2011 yılına diğerleri 2010 yılına aittir.


Son olarak, sunumdaki bir veriye çok takıldım. İthalat çalışmasında ortaya çıkmış ki 2011’de Türkiye’ye 14.3 milyon adet cep telefonu girmiş. Ve cebimizden tam 1.7 milyar dolar çıkmış. Yani biz Türkler 11 ayda bir telefonumuzu yenilemişiz. Bu veriyi çok yadırgadığımı söylediğimde ekonomi servisindeki bazı arkadaşlarım bana katılmadı ve bunun alım gücüne bağlı bir durum olduğunu belirtiler. Ama ben ısrarlıyım. Bırakın ithali yerli bile olsa bu kadar kısa sürede cep telefonunu kullanıp rafa kaldırmak ekonomikten çok sosyolojik analiz yapmamızı gerektiriyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107876310787633

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  En sık telefon değiştiren ancak en bilinçsiz tüketim toplumuyuz.. - drhakanabi

  Geçen büyük elektronik zincir mağazaları da dahil pek çok cep telefonu satıcısını gezdim ve maalesef hem telefon ambalajlarında hem de satıcılarda SAR (yani telefonun elektromanyetik radrasyon seviyesinin uluslar arası birimi) değeri yoktu.Bence kutuların üzerinde SAR değerini belirten bir alan dışarıdan rahatça okunabilir şekilde görülebilmeli ve bu bir kanunla saplanmalı. Bu konuda tespiti çok yerinde olan başta sayın bakanımıza da görev düşüyor.SAR değeri 1.0 dan ne kadar 0 a yakınsa o kadar az zararlıdır mesela şuan piyasada satılan ürünlerden en düşük değerliler 0,20-0.30 arası.

  Hesap Doğru mu? - hakane

  Bakanımızın iki genç danışmanı aşağıdaki sorulara cevap verebilir mi acaba? 65 milyon cep telefonu abonesi olan bir ülkede ortalama telefon değiştirme periyodunun 11 ay olması için yılda kaç telefon ithal edilmesi gerekir? a) 14 milyon 300 bin b) 70 milyon civarı c) epeyce d) çok fazla e) hiçbiri 2. Cep telefonu ithalatını azaltmak için aşağıdaki önlemlerden hangisi alınmalıdır? a) ÖTV %100'e çıkarılmalıdır. b) ÖİV en az %75 olmalıdır. c) Cep telefonu satın alanlara 100 kırbaç vurulmalıdır. d) hepsi e) hiçbiri

  BÜYÜK YALAN - Haneke

  Aslında Türkiye'de ihracat rekorlarının kırıldığı söylenen sektörlerde,örneğin tekstil,otomotiv,beyaz eşya ya da diğer sektörler, gerçek anlamda ihracat girdisi sağlanmıyor çünkü ihraç edilen ürünlerin üretiminin %90'ı ithal ürünlerden karşılanıyor.Yani üretmiyoruz sadece birleştiriyoruz.Bugüne kadar kırıldığı söylenen rekorlar palavradır. Tekstilde dünya devi olduğumuz söyleniyor fakat üretimde kullanılan iplik,düğme,etiket hatta etiketin tutturulduğu plastik kılçık bile ithal ediliyor.Otomotivi,beyaz eşyayı siz düşünün artık.