Biri bizi 'cep'liyor

Haber: SEFER LEVENT / Arşivi

 ANALİZ

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan iki genç danışmanı tarafından hazırlanan İthalat Haritası’nı kamuoyuna sundu. Rekor kıran ihracatla övünen Çağlayan’ın cari açık eleştirileri karşısında ithalatı, ithalat yapanları ve ithal mal kullanılanları isim isim vermese de deşifre ettiği bir toplantıya katıldık. Çalışma ilk defa ayrıntılı ithalat analizi içermesi açısından önemli. Sektör ve ürünlerin ne kadar ithalat bağımlısı olduğunu ortaya koyması açısından da kıymetli.
Ancak dün Zafer Çağlayan’dan ihracat rekor kırarken ithalattaki yükselişin nasıl duracağına, tüketicinin Türkiye ’de üretilen mallara nasıl yöneleceğine ilişkin net ve doyurucu cevaplar alamadık. Çağlayan bu konudaki çalışmaların yeni teşvikler kapsamında önümüzdeki dönem açıklanacağını söyledi.
Bakan , Türkiye’de yeteri kadar üretildiği halde ithal edilen ürünler içinse işin kendilerinden çok tüketici ve üreticilere düştüğünü söyledi. Tüketicinin ithal mallara yönelme sebebi olarak teknoloji, fiyat, enflasyon ve kalite sorunlarına dikkat çeken Çağlayan’dan sorularımız karşısında da net bir cevap alamadık. Bu sorunları giderecek tedbirleri almadan sorumluluğu tamamen ithal mal kullanan tüketiciye yıkmanın haksızlık olacağını düşünüyorum. Daha üstün teknolojiye sahip olanı, ucuzunu veya kalitelisini bulan tüketiciye “ille de Türkiye’de üretileni al” diyemezsiniz.


Kaynak: Recon Analytics 2011. Türkiye verisi 2011 yılına diğerleri 2010 yılına aittir.


Son olarak, sunumdaki bir veriye çok takıldım. İthalat çalışmasında ortaya çıkmış ki 2011’de Türkiye’ye 14.3 milyon adet cep telefonu girmiş. Ve cebimizden tam 1.7 milyar dolar çıkmış. Yani biz Türkler 11 ayda bir telefonumuzu yenilemişiz. Bu veriyi çok yadırgadığımı söylediğimde ekonomi servisindeki bazı arkadaşlarım bana katılmadı ve bunun alım gücüne bağlı bir durum olduğunu belirtiler. Ama ben ısrarlıyım. Bırakın ithali yerli bile olsa bu kadar kısa sürede cep telefonunu kullanıp rafa kaldırmak ekonomikten çok sosyolojik analiz yapmamızı gerektiriyor.

bigPara.com