'Birileri yemiş, fatura bana çıktı'

CHP'nin, Rusya'dan alınan doğalgazda formül değişikliğiyle Türkiye'yi zarara uğrattığı, Aktaş ve Kayseri Elekrtik'te 2 katrilyon liralık kamu alacağının tahsilini önlediği ve...

ANKARA - CHP'nin, Rusya'dan alınan doğalgazda formül değişikliğiyle Türkiye'yi zarara uğrattığı, Aktaş ve Kayseri Elekrtik'te 2 katrilyon liralık kamu alacağının tahsilini önlediği ve partizan kadrolaşmaya gittiği gerekçesiyle Enerji Bakanı Hilmi Güler hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.
Gensoru önergesi AKP'de alarma yol açtı. Önergenin gündeme alınabileceği olasılığını gören Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP Grubu'nda milletvekillerine, "CHP'nin iddialarının aslı astarı yok. CHP'nin oyununa gelmeyin, dik durun, hepiniz oylamada bulunun. Ben Başbakanım, benim vekilim var ama sizin yok. Oturun oturduğunuz yerde" diye çıkıştı.
Erdoğan buna rağmen Meclis'e geldi ve bakan Güler konuşurken kuliste oturan Başbakan Yardımcısı Şener'in de bulunduğu gruba sinirli şekilde "Hilmi bey konuşuyor, içeride oturalım" diye seslendi ve görüşmeler bitip oylama sonuna kadar içeride kaldı. Gensoru önergesinin gündeme alınması AKP çoğunluğunun oylarıyla reddedilirken, CHP milletvekillerinin, "Başbakan'a dua edin" diye bağırdığı duyuldu. Gensoruya önem veren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da il başkanları toplantısını keserek Meclis'e geldi.
Erdem: Zarar büyük
Önergeyi hazırlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, Türkiye'nin, kullanmadığı elektrik ve doğalgazın parasını öder hale getirildiğini, Beyaz Enerji operasyonundan yargılanan ve atamaları Cumhurbaşkanı'nca onaylanmayan bürokratların vekâletle görevde tutulduğunu belirtti. Doğalgaz anlaşmalarındaki formül değişiklikleriyle Hazine'nin 2-8 milyar dolar arasında zarara uğratıldığını belirten Eşref Erdem, Güler'in, Gazprom firması yetkilileriyle yaptığı gizli görüşmelerin de Türkiye'ye açıklanmasını istedi.
Önce partisinin grup toplantısında milletvekillerine Mesut Yılmaz-Cumhur Ersümer dönemini anlatan, Baykal'ın Enerji Bakanlığı döneminde de yolsuzluklar bulunduğunu savunan bakan Güler, Genel Kurul'daki konuşmasında da, ANAP dönemini örtülü biçimde suçladı. Güler özetle şunları söyledi:
"Bu bir savunma değil, millete açıklamadır, bazılarına meydan okumadır. Mesele Mavi Akım değil, Turusgaz'dır. Hesap sorulması bizi ürkütmez. Ama CHP'den özenle hazırlanmış önerge beklerdik. Fast food muhalefet yaklaşımıyla sonuç alamazsınız. Sizin bazılarıyla aynı kareye girmenize gönlümüz razı değil. Dedem ve kayınpederim eski CHP milletvekilleridir. CHP'nin suçlananlarla aynı karede olmasını doğrusu içimize sindiremiyorum.
Burada yanlış işler yapan bir ekibin tasfiyesini tartışıyoruz. Bunlara karşı CHP ile birlikte hareket etmemiz lazım. Başkaları yemişler faturasını bana kesmeyin."