Birlikler tehlikede

Birlikler tehlikede
Birlikler tehlikede
Sayıştay'ın TİM'e bağlı ihracatçı birliği personelinin 'kamu görevlisi' olmadığına karar verdiği ve imza yetkisini kaldırdığı ortaya çıktı.
Haber: ARAM EKİN DURAN / Arşivi

Sayıştay’ın ihracatçı birliklerinde çalışan personelin ‘kamu görevlisi’ sayılamayacağı gerekçesi ile imza yetkisini kaldırması, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesinde faaliyet gösteren 61 ihracatçı birliğinin varlığını tartışmalı hale getirdi. 

Düne kadar devletten alacakları yardım için TİM’in kapısını çalan şirketler, artık Dış Ticaret Müsteşarlığı’na (DTM) yönlendiriliyor. Yeni uygulama sonucunda ‘yarı kamu kurumu’ özelliğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan TİM yönetimi, bayram sonrasında Başbakan Erdoğan ile yapacakları görüşmede konuyu gündeme getirmeye hazırlanıyor. 

Sayıştay TİM’in önünü kesti 
Devlet yardımı talep eden ihracatçı firmaları Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DFİF) yararlandırma yetkisi, 1996 yılında Merkez Bankası’ndan alınıp ihracatçı birliklerine verilmişti. Ancak Haziran 2009’da çıkan TİM Yasası sonrasında birlikleri mercek altına alan Sayıştay’ın, birlik personelinin ‘kamu adına’ işlem yapamayacağına karar verdiği ortaya çıktı. Karar sonrasında TİM’in yetki alanını belirleyen 5910 sayılı kanunda değişiklik yapıldı ve birliklerin firmaların devletten talep ettiği yardımlara izin verme yetkisi kaldırılmış oldu. İhracatçılara ait dosyalarda son imza yetkisi ise DTM’ye verildi.


‘Bürokrasinin insafına kaldık’
İstanbul İhracatçı Birlikleri Başkanı Zekeriya Mete: “Sene başından beri bizi oyalıyorlar. DTM’de 8 aydır dosyasına onay bekleyen sanayiciler var.”
Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Bülent Aymen: “Birdenbire niye böyle bir karar çıktı anlamadık. Bu, DTM’nin altından kalkabileceği bir iş değil.”
İstanbul Kimyevi Madde ve Ürün İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz: “Bürokrasinin çarklarına terk ediliyoruz. İzin versinler, içimizde sicil memuru istihdam edelim.”
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi: “Ara formül arıyoruz. Böyle giderse TİM’in yetki alanlarından birini kaybetmiş olacağız.”

bigPara.com