Birsen: 2005'ten daha ümitliyiz

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen, yabancı yatırımcılar açısından 2005 yılından ümitli olduklarını belirterek, "Yabancılarla konuştuğumuz zaman Türkiye'yi fevkalade olumlu bir şekilde izlediklerini ve...

İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen, yabancı yatırımcılar açısından 2005 yılından ümitli olduklarını belirterek, "Yabancılarla konuştuğumuz zaman Türkiye'yi fevkalade olumlu bir şekilde izlediklerini ve yatırım yapma bakımından önemli bir gelişen merkez olarak gördüklerini anlıyoruz" diye konuştu.
Osman Birsen, yaptığı değerlendirmede, borsa açısından geçen yılın çok başarılı olduğunu, iyi bir başlangıç yapan 2005 yılının daha da başarılı geçeceğini söyledi.
Özellikle yabancı yatırımcılar bakımından 2004'ün bugüne kadar borsaya en yüksek miktarı getiren yıl olduğuna dikkat çeken Başkan Birsen, şunları kaydetti:
"Aralık ayında 474 milyon dolarlık net yatırımın katılmasıyla birlikte yıllık rakam 1 milyar 426 milyon dolar düzeyine ulaştı. Bu tabii önemli bir işaret. Umut ederiz ki bu olumlu trendi güçlendirerek devam ettiririz. Ancak bizim de ev ödevimizi iyi yapmamız lazım. O konularda da şu ana kadar başarılı gözüküyoruz."
Türkiye'deki reel faizlerin halen çok yüksek kaldığını ifade eden Birsen şöyle devam etti: "Ama iniş istikametinde olması dolayısıyla her geçen ay daha rahatlar hale geliyoruz. O bakımdan bu trendi memnuniyetle izliyoruz."
İMKB dünya borsası
Birsen, özel borsalara yönelik yaptığı değerlendirmede de şubat ayında açılacak Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası'nın (VOB), ana borsaların gelişmişliğini, belli bir seviyeye geldiğini gösterdiğini belirterek, zaman içinde bu tür borsaların daha da gelişmesinin beklenebileceğini söyledi.
SPK'nın KOBİ'lerle ilgili bir piyasa açılması konusundaki çalışmalarının devam ettiğini anımsatan İMKB Başkanı Birsen, şöyle konuştu: "Bildiğimiz kadarıyla İMKB Türkiye'nin tek borsası olarak devam edecek. Bu bakımdan memnunuz, sektörü iyi temsil ediyoruz. İMKB, teknoloji, yönetim ve dışarıdaki kabulü açısından bakıldığında bir dünya borsası olarak gözüküyor."