Bitcoin'i keşfetti dendi ama haberi yokmuş!

Bitcoin'i keşfetti dendi ama haberi yokmuş!
Bitcoin'i keşfetti dendi ama haberi yokmuş!
Son günlerde adından sıklıkla söz ettiren sanal para birimi Bitcoin'i icad eden kişi olarak tanıtılan Satoshi Nakamoto, iddiaları reddetti ve bundan üç hafta öncesine kadar Bitcoin'in adını bile duymadığını söyledi.

Sanal para Bitcoin'i icat ettiği öne sürülen kişi iddiaları reddetti. Bugüne kadar sanal paranın mucidinin Satoshi Nakamoto adlı bir Japon olduğu öne sürülse de, bunun bir takma isim olup olmadığı ve mucidin gerçekten bir Japon olup olmadığı bilinemiyordu.

Cnbce'nin haberine göre, Newsweek Muhabiri Leah McGrath ise, iki aylık araştırmanın ardından, Bitcoin'in mucidini ABD 'de bulduğunu ve kendisinin gerçekten de Satoshi Nakamoto isimli bir Japon asıllı ABD vatandaşı olduğunu öne sürdü. Habere göre Nakamoto 64 yaşında altı çocuk babası bir fizikçiydi. 

Bitcoin CEO'su ölü bulundu


'İDDİALAR ASILSIZ'

İddiaların hedefindeki isim olan Nakamoto ise, Associated Press'e verdiği özel röportajda, Newsweek dergisindeki haberde kendisiyle ilgili detayların doğru olduğunu belirtirken, buna karşılık kendisinin Bitcoin'in mucidi olduğu yönündeki iddiaların asılsız olduğunu söyledi.
Nakamoto, "Bundan üç hafta önce oğlumun beni arayıp bir gazetecinin kendisiyle Bitcoin hakkında temasa geçtiğini söylemesine kadar Bitcoin'den haberim yoktu" dedi. 

NEWSWEEK'İN İDDİASI 

Newsweek'e göre McGrath, Nakamoto'nun izini ABD'de bulduktan sonra gizemli mucidin evinin Los Angeles'taki San Bernardino kasabasında olduğunu öğrendi ve buraya gitti. Kapısında bir muhabir gören Nakamoto'nun ilk tepkisi ise polis çağırmak oldu. 

Devletsiz para dünyayı ele geçirdi


Polislerin şahitliğinde Nakamoto ile kısa bir söyleşi yapan McGrath'in iddiasına göre Nakamoto şöyle dedi: "Artık bu konuyla (Bitcoin) ilgilenmiyorum ve bununla ilgili tartışamam. O iş başkalarına devredildi. Artık onlar yönetiyor. Benim artık hiçbir bağlantım yok." Habere göre Nakamoto'nun ailesi dahi kendisinin Bitcoin'in mucidi olduğunu bilmiyordu.

bigPara.com