Bitez yalılarına Halil'le Gülsüm anıtı

1900'lerde yaşanan ve halk arasında 'Çökertme' türküsü olarak dilden dile dolaşan Halil ile Gülsüm'ün aşkı, Bitez'in simgesi sayılıyor. Bodrum Bitez Belediyesi ve Yapı Endüstrisi'nin işbirliği bu aşk masalını anıta dönüştürüyor.
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - 1900'lerde yaşanan ve halk arasında 'Çökertme' türküsü olarak dilden dile dolaşan Halil ile Gülsüm'ün aşkı, Bitez'in simgesi sayılıyor. Bodrum Bitez Belediyesi ve Yapı Endüstrisi'nin işbirliği bu aşk masalını anıta dönüştürüyor.
'Burası da Aspat değil Halilim aman Bitez Yalısı, yüreğime ateş saldı dostlar kurşun yarası'' sözleriyle herkesin diline yerleşen Çökertme türküsü, 'Bitez'in aşk masalı: Halil ile Gülsüm' adını taşıyan heykel yarışmasına konu oldu. Yarışmaya katılan eserler ilk olarak Bitez halkının beğenisine sunulacak. Halk jürisi tarafından ön elemeden geçenler arasından jüri ilk üçü belirleyecek. Birinci seçilen eser Yapı Endüstrisi'nin Bitez'de gerçekleştirdiği Alesta Evleri projesinde, Halil'in vurulduğu yerde özel peyzaj çalışmalarıyla düzenlenen parkta sergilenecek.
Birinci olan eserin Bitez halkına armağan edileceği yarışmada jüri üyelerini; Remzi Güngör (Bitez Belediye Başkanı), Süha Yılmaz (Yapı Endüstrisi Yönetim Kurulu Başkanı), Altan Türe (arkeolog, folklor araştırmacısı, yazar), Ali Kırca (gazeteci-yazar), Güneri Cıvaoğlu (gazeteci-yazar), Burhan Doğançay (ressam), Ayla Aksungur (Mimar Sinan Üniversitesi Yrd. Doç.), Fatma Akyürek (Mimar Sinan Üniversitesi Yrd. Doç.), Belma Sayan (grafik sanatçısı, BİTAV Derneği Kültür ve Sanat Komisyonu üyesi) ve Rüştü Gür (emekli bürokrat, Bodrum Turizm ve Tanıtma Derneği kurucusu) oluşturuyor.
Bodrum'da satış bedeli 250 milyon doları bulan toplam 1054 villa inşa eden Yapı Endüstrisi, yeni projelerini Çeşme ve İstanbul için yapmayı planlıyor. Sadece İstanbul için düşündüğü dört projesinin yatırım değeri 500 milyon doları bulan Yapı Endüstrisi, yeni projeleriyle konutun ardından golf turizmine de yöneliyor. İstanbul'da yapılacak konutların hedef kitlesini ise yabancılar oluşturacak.
2007'de halka açılacak
Maslak civarında 30 bin metrekarelik alışveriş merkezi, rezidans ve ofisten oluşan bir kompleks yapacak olan şirket, Büyükçekmece'de ise 1000 dönümlük arazi üzerinde golf, otel ve konut kompleksi projesi hazırlıyor. Yapı Endüstrisi konut projelerini ise Anadolu yakasında sürdürecek. Göztepe'de 350 konut inşa edecek olan şirket, yabancılara yönelik 1000 konutluk bir site daha yapacak.
Yapı Endüstrisi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yılmaz, şirketlerini SY Grup (Süha Yılmaz Grup) adı altında toplayacak. Bu yıl holdingleşme çalışmalarını tamamlayacaklarını anlatan Süha Yılmaz, 2007 yılında gayrimenkul yatırım ortaklığı kurarak en geç yıl ortasında halka açılacaklarını açıkladı. Süha Yılmaz Yapı Endüstrisi olarak hedeflerinin, 2011 yılına kadar inşaatını tamamladıkları konut sayısını 5 bine çıkarmak olduğunu vurguladı.
'Yabancıya 100 konut sattık'
Yapı Endüstrisi Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yılmaz, İstanbul'un yabancılar için son derece cazip olduğunu, AB üyesi ülkelerin pek çok vatandaşının İstanbul'da gayrimenkul sahibi olabilmek için fırsat kolladığını açıkladı. Süha Yılmaz, "Şimdiye kadar yabancılara sattığımız konutun sayısı 100 civarında. Önceki yasanın iptal edilmesi, yeni yasanın yürürlüğe girmesi arasında bir boşluk oluştu. Bu boşluk oluşmasaydı bugün sattığımız konut sayısı çok daha fazla olurdu" dedi. Her projede farklı bir detay yarattıklarını, markalaşmanın farklılaşmaktan geçtiğini düşünen Yılmaz, "Biz her projemizde farklı detaylar kullanmaya özen gösteriyoruz. Örneğin Sandalet Evleri'ni yaparken zemin için ortama serinlik vermesi amacıyla Manisa'dan çakıl taşı toplayıp getirdik, duvarına fazla bulunmayan kaşık sıvası yaptık. Hatta bu projeden bir villayı da modacı Cemil İpekçi'ye sattık. Yine Maslak'ta yapacağımız kompleksin mimarisini, dünyaca ünlü ve Türkiye'de şu ana kadar hiçbir projede imzası olmayan bir mimar gerçekleştirecek" dedi.
Yapı Endüstrisi'nin Çeşme'deki ilk projesi denize sıfır 200 apart daireden oluşacak ve projede yer alan her konutta termal su akacak. Şirketin Bodrum merkez, Göltürkbükü, Bitez, Kadıkalesi, Gümüşlük ve Gümbet gibi farklı beldelerde gerçekleştirdiği projelerinin satışları devam ediyor.