Bitkisel alarm

Bitkisel alarm
Bitkisel alarm
Türkiye'de 1 milyar euroluk bir hacme ulaşan bitkisel ilaçlar, kontrol edilemez bir hal aldı. Hükümet, piyasayı disipline sokacak radikal çözümler için düğmeye bastı.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Cinsel gücü artırıcı, kas geliştirici, zayıflama, diş beyazlatma, boy uzatma, saç çıkarma, kilo alma... Her derde deva olarak pazarlanan bitkisel ürünlerde alarm seviyesi ‘kırmızıya’ çıkarıldı. Türkiye ’de 1 milyar euroluk bir hacme ulaşan bitkisel ürün bombardımanına ve neden olduğu ölümlere ‘dur’ demek için Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği olağanüstü hal ilan etti. Türk Eczacıları Birliği (TEB) üyelerine ‘satmayın’ çağrısı yaparken Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı üretici ile satıcıyı yakın takibe alarak, birbirinden sorumlu tutacak ‘takip’ modelini devreye sokacak.
Komisyon kuruluyor
Bilimsel araştırmalara dayanarak üretim yapan firmaların dışında merdivenaltı binlerce ürün olduğunu belirten uzmanlara göre Türkiye büyük bir tehdit ile karşı karşıya. Tarım Bakanlığı, sıkı kontrol için komisyon kurma kararı aldı. Bilimadamları, sektör temsilcileri ve bakanlık yetkililerinin görev alacağı komisyon ruhsatlandırmadan üretim ve satış aşamasındaki denetimlere kadar en yetkili merci olacak. Tarım Bakanlığı Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı Selman Ayaz, “Sıkı bir takip denetim mekanizması oluşturuyoruz. Üretici ile satıcı arasında sözleşme zorunluluğu olacak. Üretici ile sözleşmesi olmayan ürün satamayacak” diye konuştu. Ruhsatlandırmanın Tarım Bakanlığı’ndan Sağlık Bakanlığı’na devri de üzerinde durulan gelişmelerden biri. TEB Başkanı Erdoğan Çolak, “Türkiye, bu konuda tam bir çöplüğe döndü. Büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. Bakanlık sıkı takip yapıalı. Eczacılara da bu ürünleri satmamaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.

bigPara.com