Bitkisel alarm

Bitkisel alarm
Bitkisel alarm
Türkiye'de 1 milyar euroluk bir hacme ulaşan bitkisel ilaçlar, kontrol edilemez bir hal aldı. Hükümet, piyasayı disipline sokacak radikal çözümler için düğmeye bastı.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Cinsel gücü artırıcı, kas geliştirici, zayıflama, diş beyazlatma, boy uzatma, saç çıkarma, kilo alma... Her derde deva olarak pazarlanan bitkisel ürünlerde alarm seviyesi ‘kırmızıya’ çıkarıldı. Türkiye ’de 1 milyar euroluk bir hacme ulaşan bitkisel ürün bombardımanına ve neden olduğu ölümlere ‘dur’ demek için Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği olağanüstü hal ilan etti. Türk Eczacıları Birliği (TEB) üyelerine ‘satmayın’ çağrısı yaparken Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı üretici ile satıcıyı yakın takibe alarak, birbirinden sorumlu tutacak ‘takip’ modelini devreye sokacak.
Komisyon kuruluyor
Bilimsel araştırmalara dayanarak üretim yapan firmaların dışında merdivenaltı binlerce ürün olduğunu belirten uzmanlara göre Türkiye büyük bir tehdit ile karşı karşıya. Tarım Bakanlığı, sıkı kontrol için komisyon kurma kararı aldı. Bilimadamları, sektör temsilcileri ve bakanlık yetkililerinin görev alacağı komisyon ruhsatlandırmadan üretim ve satış aşamasındaki denetimlere kadar en yetkili merci olacak. Tarım Bakanlığı Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı Selman Ayaz, “Sıkı bir takip denetim mekanizması oluşturuyoruz. Üretici ile satıcı arasında sözleşme zorunluluğu olacak. Üretici ile sözleşmesi olmayan ürün satamayacak” diye konuştu. Ruhsatlandırmanın Tarım Bakanlığı’ndan Sağlık Bakanlığı’na devri de üzerinde durulan gelişmelerden biri. TEB Başkanı Erdoğan Çolak, “Türkiye, bu konuda tam bir çöplüğe döndü. Büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. Bakanlık sıkı takip yapıalı. Eczacılara da bu ürünleri satmamaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110996311099632

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bitkisel alarm - fgemak

  TV kanalları işgal edilmiş durumda toplum aldatılıyor,aldatma işi için sözde üründen memnun insanlar varmış gibi hayali insanlar türetilerek toplum kandırılıyor,mustafa eraslan isimli bir doktor çıkıyor bir üründen bahsediyor bu insan bir bilim adamı mı ellerindeki ürün ruhsatları tarım bakanlığı onaylı, bunlar tarım ürünü satmıyorlar,insanlara ilaç satıyorlar,her ilacın terkibinde tarımsal ürünler vardır ancak bunlar uzun deneyler sonucu terkibi oluşturulmuş ilaç haline getirilmiştir,çok yüksek fiyatlarla derdine çare arayan insanların umutlarıyla oynanıyor bu işinde müsebbibi tarım bakanı sayın mehdi eker dir.bir bal reklamı yapılıyor satanlar istanbulun fatih semtinde istanbullular tanır memleketin gıda konusunda en üç kağıtçı firmalarıdır.bilmeyen insanlar TV ekranları vasıtası ile kandırılıyor birileri zengin ediliyor.

  Bu iş zor önlenir - kavas

  Açın bakın TV kanallarına neredeyse bütün kanallar mucizeler yaratan bitkisel ilaç reklamları ile dolu.Birisi çıkıyor uzun uzun dakikalarca ilacın faydalarını anlatıyor.Ara sıra da bunun bir ilaç olmadığını yine de doktorunuza danışarak onun vereceği ilacı kullanmanızı kendi ürünlerinin sadece destek ürünü olduğunu da satır aralarında belirtmeyi ihmal etmiyorlar.Bu ilaçların üreticileri de TV kanallarının özellikle kadın programlarına çıkıp önlerine de bir sürü bitki,sebze,meyve koyup her birinin mucizelerini saatlerce anlatıyor.Eczaneler satmasa da internet ve telefon üzerinden kolaylıkla satın alınabiliniyor.Bakanlık çok geç kaldı.Tahminim bu işin esas tacirleri de genelde kendi camialarından o nedenle pek dokunmuyorlar.