Bitlendik!

Bitlendik!
Bitlendik!
Bu sefer okullarda değil pazarlarda bit salgını var! Nostalji modasının da etkisiyle yeni yeni bit pazarları kurulmaya başladı. Herkes 1 liradan başlayan fiyatlarla geçmişin peşinde.
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

 

Eskiye rağbet oldu, bitpazarlarına nur yağdı... İşin meraklılarını gün doğmadan yollara döken bitpazarlarının buram buram tarih kokan diziler ve filmler sayesinde meraklısı artık çok. Durum böyle olunca da çok değil bir iki yıl öncesine kadar itilip kakılan bitpazarları kıymete bindi.
Artık bit pazarları belediyelerin, derneklerin hatta alışveriş merkezlerinin ‘kanatları altında’ ve her geçen gün sayıları artıyor. İşte sanatçıların, bürokratların müdavimi olduğu. eskisiyle yenisiyle bitpazarlarının Türkiye haritası ve sırları...

AYVALIK

Hülya Avşar en sıkı müdavimi

Antika pazarı ismini kullananlara inat, bit pazarı lakabını kullanan tek pazar. Pazarı özellikle nisan, mayıs, eylül ve ekimde kaçırmamak gerekiyor. Tezgah açanların profili de oldukça geniş. Ayvalık esnafı, Ayvalık sakinlerinin yanı sıra Edremit, Burhaniye, Manisa, İzmir, İstanbul , Ankara , Kastamonu, Fransa, Almanya, Dikili’den bile gelip tezgâh açanlar var. Müdavimleri ise Rahmi Koç, Ata Demirer, Hülya Avşar gibi Türkiye’nin ünlü isimleri. Kışın her ayın son perşembesi, yazın her cumartesi ve tüm resmi tatillerde bir gün açılan pazarda yeni eşyaya yer yok. Pazarda fiyat aralıkları 1 ile 2 bin lira arasında.

ANKARA

Bürokratların bitpazarı 

Ankara Pazarı’nın geçmişi 20 yıl önceye dayanıyor. Bir süreliğine müdavimlerine veda etmişti. Son 5 yıldır yeniden kuruluyor. Türkiye’nin en güçlü bitpazarı olarak gösteriliyor. Her ayın ilk pazar günü Çankaya Aşağı Ayrancı’da kuruluyor. Bu pazarın en büyük özelliği Anadolu’nun dört bir yanından satıcıları buluşturması. Bu yüzden de zengin bir içeriğe sahip. 150 tezgâhın kurulduğu pazardaki fiyatlar 1 liradan başlıyor. 5 bin liraya kadar çıkıyor. Müdavimleri ise Ankara koleksiyoncuları, bürokratlar ve konsolosluklarda çalışan yabancılar.

İZMİR-URLA

Şenlik havasında geçiyor 

İzmir Urla’nın da bir bitpazarı var. İzmirli esnaf tarafından kurulan pazar sanatçı ve zanaatkârlarla birlikte düzenleniyor. Her ayın son pazarı kurulan pazarda 25 esnaf bulunuyor. İzmir’in ağır toplarından başka Ayvalık ve Balıkesir’den de esnaf katılıyor. Pazarda Ege’ye ait kahve değirmenleri, Kuran heybeleri, yıllanmış silahlar yoğun ilgi görüyor. El yapımı oyalar ile yakın dönemlere ait semaver, ayna, plak ve film, fotoğraf makineleri de pazarın baş tacı.

İSTANBUL-BOMONTİ

Feriköy’de bir pazar 

Her pazar Şişli Bomonti semt pazarında kuruluyor. Pazarın müdavimleri de ürünleri de oldukça zengin. İstanbul esnafının yanı sıra Bursa ve Balıkesir esnafının yoğun ilgisi ile karşılaşan pazarda 100-150 tezgâh oluyor. Ayakkabı, hat, ebru, minyatür, tablo, biblo, kültablası, plak, cam ürünleri, lamba, saat, teneke kutular, fotoğraflar, vazo ve biblo gibi eski eski kokan eşyalar arasında zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Fiyatlar ise 1 lira ile 1.500 lira arasında değişiyor.

Avrupa’da isimleri ‘pire pazarı’
İşin uzmanlarına göre Türkiye’de eski eşya pazarlarını çöp ve bit (antika) diye ikiye ayırmak gerekiyor. Avrupa’da bitpazarlarının ismi ‘pire pazarı’ olarak geçiyor. Türkiye’de ise hâlâ bu kırılamadığı için bitpazarı yerine antika pazarı ismi kullanılıyor. Daha çok zengin ve koleksiyonerin alışveriş edeceği düşünülüyor. Ama işin erbabı bitpazarından yana.

İSTANBUL-SARIYER

Sosyete pazarı olmaya aday 

Çiçeği burnunda yeni nesil bitpazarlarından biri Sarıyer Antika Pazarı. Mart ayından itibaren her hafta çarşamba günleri kuruluyor. Resmi açılışı ise 18 Nisan’da yapılacak. Feriköylü bir grup esnafın ve Sarıyer Belediyesi’nin girişimleriyle kurulan pazar yeni yeni müşteri kazanıyor. Ancak sosyete pazarı olmaya aday gösteriliyor. Akla gelebilecek her türlü eşyanın satışa sunulduğu pazar, satış yapan bazı antikacıların kılık kıyafetiyle de oldukça renkli görüntüler sergiliyor. Yaklaşık 150 tezgâhın bulunduğu pazarda bakır objeler, tablolar, gümüş takılar, porselenler, gramofonlar, radyolar gibi aklınıza geçmişe ait ne gelirse satılıyor.

SAFRANBOLU

Tarihi evlerin yaşayan eşyaları 

Düzenli olarak yapılmasa da Safranbolu Antika Pazarı, desteği çok olan bir pazar, yazın büyük şehirlerde azalan iş yoğunluğuna alternatif olarak değerlendiriliyor. Cam eşyalar, saatler, seramik, eski gümüş eşyalar, işlemeli bezler, yatak örtüleri, bakır eşyalar, avizeler, kartpostallar, pul, eski para, radyo, telefon, daktilo, elyazması kitaplar, taş plak, kılıç, kama, eski madalya ve nişanlar, köstekli saatlere kadar yüzlerce ürün satılıyor.

İSTANBUL-ATAKÖY

Alışveriş merkezine giren bitpazarı 

İstanbul Ataköy’deki Airport Outlet Center, antikaseverlerin yeni buluşma adreslerinden bir tanesi. Alışveriş merkezinin açık otoparkı her cumartesi bit pazarı oluyor. Yaklaşık bir yıldır kurulan pazar kısa sürede ünlenmiş. Tespihlerden tablolara, dürbünlerden fotoğraf makinelerine ve tahta oyuncaklara kadar zengin bir satışa ev sahipliği yapıyor. Pazarda koleksiyon objelerinden çok göze güzel görünen kelepir ürünler satılıyor. En ucuz eşya 20, en pahalısı ise 6-7 bin lira. 


HARCAMANIN SINIRI YOK
Gülmek bile artık para 
Zenginliğin göstergesi artık altın diş değil! Pırlanta, safir ve yakut yakut gülmek... Dünyada 600 ülkede moda haline gelen dişe değerli taş takma uygulaması Türkiye’ye de sıçradı. Yeni moda gülen surat, kalp, yıldız, dilediğiniz renkte pırlantalar, burcunuzun simgesi, sol anahtarı, yonca gibi alternatiflerle dolu. Gülen birine bakarken aman dikkat: Gözleriniz kamaşmasın!

NEREDEN ALDIK

6 milyar dolar saçtık 

Ünlü reklam yüzleri, uygun fiyatlar ve zaman darlığı nedeniyle alışverişi artık sanal âlemde yapar olduk. Dünyada private shopping sitelerinden yıllık yapılan alışveriş tutarı 100 milyar dolar civarında. Türkiye’de ise geçen yıla göre yüzde 50 artarak 6 milyar dolara ulaşmış durumda. Sektör tahmini: 2012 sonunda Türkiye’de 10 milyon kişi internetten alışveriş yapıyor olacak.

bigPara.com