Biyoyakıtta devrim testi 2011 yılına kaldı

Biyoyakıtta devrim testi 2011 yılına kaldı
Biyoyakıtta devrim testi 2011 yılına kaldı
Dünya çapındaki otomobil ve traktörlerin yüzde 60'ını ilgilendiren biyoyakıt kullanım testi EPA tarafından 2011 başına ertelendi.

Otomobiller ve tarımsal araçların yüzde 60’ını kapsayacak biyoyakıt kullanım testi 2011 başına ertelendi. ABD’deki Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) yapacağı testin sonucu olumlu çıkarsa özellikle mısırdan elde edilen etanol araçların yakıtlarının bir kısmında kullanılabilecek. Konu ile ilgili açıklama yapan bir EPA yetkilisi erteleme nedeni olarak emisyon standartları ile ilgili sıkıntıları gösterdi. 

EPA’nın cuma günü yaptığı açıklamaya göre daha önce 2006 sonrası modeller için kısmi onay verilen etanol (E15) kullanımının 2001 sonrası modellere kadar çekilmesini sağlayan test ocak ayına ertelendi. Test dünya çapındaki otomobil ve traktörlerin yüzde 60’ını ilgilendiriyor. Sonuçlar olumlu çıkarsa araçlardaki yakıtların yüzde 15’ine kadar 
etanol kullanımı serbest bırakılabilir. 

Borsa fiyatı çakıldı
 
Gelişme borsalarda işlem gören etanol fiyatlarına da yansıdı. Chicago Ticaret Borsası’nda (CBOT) işlem gören etanol fiyatları 6 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Aralık vadeli kontratlarda 5.11 cent gerileyen etanol fiyatları yüzde 2.4 prim kaybettirdi. Galonu 2.014 dolara düşen etanol fiyatları böylece 7 Ekim tarihinden beri ilk defa bu düzeyi gördü. 

Fiyatlardaki düşüşe bir diğer gerekçe ise mısır fiyatlarındaki gelişmeler. Çin’deki ekonomik büyümenin yavaşlayacağına dair endişelerin talebi daraltacağı yönündeki spekülasyon ile yine CBOT’ta mısır kontratları yüksek düzeltmeler yaşadı. 

Üretim giderek artıyor 
Mart vadeli kontratlar yüzde 3.8 değer kaybederek 26 ayın zirve noktasından keskin bir dönüş yaparak busheli 5.475 dolardan işlem gördü. 1 bushel mısır ortalama olarak 2.75 galonluk etanol üretilmesini sağlıyor.
Etanolün üretildiği bir diğer ürün ise şekerkamışı. Uluslararası Şeker Kurumu’nun belirlemelerine göre dünyanın en büyük ihracatçısı konumundaki Brezilya’da yakıt üreticilerinin düşen fiyatları ile birlikte etanol üretimi arttı.
Yapılan araştırmalara göre ükedeki etanol üretiminin bu yıl, yüzde 16’lık şeker üretimini geçerek, yüzde 19 artarak 30.7 milyar litreye çıkması bekleniyor. Söz konusu araştırmaya göre gelecek 10 yılda biyoyakıt üretimi yüzde 10 artış gösterecek. Finans Servisi

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Borsa

  ,

  Mısır