'Biz duruşumuzu bozmadık'

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı (SPK) Doğan Cansızlar, 16 Kasım'da sona erecek altı yıllık SPK başkanlığı dönemini değerlendirirken,
'Siyasi müdahale oldu mu?' sorusuna "Yorum yapmak istemiyorum" yanıtını verdi ve ekledi:

ANKARA - Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı (SPK) Doğan Cansızlar, 16 Kasım'da sona erecek altı yıllık SPK başkanlığı dönemini değerlendirirken,
'Siyasi müdahale oldu mu?' sorusuna "Yorum yapmak istemiyorum" yanıtını verdi ve ekledi: "Biz duruşumuzu bozmadık." Cansızlar, dün altı yıllık dönemi değerlendirdiği basın toplantısında, uluslararası standartlara uyum konusunda atılan adımlarla piyasalarda özellikle 2001 krizinden sonra kaybolan güvenin yeniden sağlandığına işaret etti.
Cansızlar, Yimpaş gibi izinsiz halka arzlara dönük yasal düzenlemeyle İMKB, Altın Borsası'nın özelleştirilmesi, ÇEAŞ-Kepez ve el konulan bankaların mağdurlarıyla ilgili yasal düzenlemeleri çıkaramadıklarını belirtirken, teknik çalımaları tamamlayarak, başbakanlığa gönderdiklerini fakat sonuç alamadıklarını söyledi.
Borsaların, trend gereği, 'eninde sonunda' özelleştirileceğine değinen Cansızlar, ÇEAŞ, Kepez ve borsada işlem gören ancak el konulan dört bankada 67 bin yatırımcının 267 milyon YTL'lik mağduriyetinin 'piyasa riski dışı' nedenden kaynaklandığını belirterek, yatırımcının zararının giderilmesi gerektiğini savundu. Cansızlar, "Ama olmadı" dedi.
'Önerilerimiz yapılmadı'
Cansızlar, izinsiz halka arzlarla ilgili ileriye dönük olarak Türk Ticaret Kanunu'nda düzenleme yapıldığını ancak mevcutların sorununu çözmek için ayrı bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Cansızlar, 400 bin kişinin 5 milyar dolarlık parasının topladığı bu şirketlerin kayyuma devredilmesi, tespit komisyonları oluşturularak ortakların mahkeme kararıyla saptanması, genel kurulların kolaylaştırılması ve durumu kötü olan şirketlerin de iflaslarının istenmesini önerdiklerini belirtti.
Gerekirse veda
Cansızlar, batık bankalardaki bonoların da mevduat gibi kabul edilerek ödenmesi gerektiğini ama yapılmadığını vurgularken, devlet iç borçlanma senetlerinin (DİBS) de hisse senedi ve yatırım fonları gibi kaydi sisteme alınarak izlenmesi için yürütülen çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını söyledi. Yimpaş'la ilgili açıklamalarını Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 'çirkin' olarak değerlendirmesi nedeniyle kırgınlık
olup olmadığına ilişkin soru üzerine Cansızlar, "Devlet yaşamında küskünlük, kırgınlık olmaz. Bu, benim için de geçerli" dedi ve 'Başbakan'a veda ziyaretine gidecek misiniz?' sorusuna "Gerekirse gidilir" yanıtını verdi.
Cansızlar, SPK'da son iki yılda başkan ve kurul üyeleri arasında yaşanan sorunların 'duruştan kaynaklandığı'na dikkat çekti. 'Siyasi müdahale oldu mu' sorusuna, "Pek fazla yorum yapmak istemiyorum. Biz duruşumuzu bozmadık" yanıtını veren Cansızlar, yeni başkanın, 'teknik donanıma sahip, dışa açık olması ve kurumsal yapının devamını sağlaması' gerektiğini kaydetti. Doçent olan Cansızlar, yeni dönemde akademik kariyere ağırlık vereceğini, üniversitede verdiği ders saatini artıracağını söyledi.
Akaryakıt şirketleri
Cansızlar, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nca akaryakıt şirketlerine verilen cezalara ilişkin olarak da bu şirketlerin bilançolarında karşılık ayırmalarıyla ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu ve bunun kurul kararına bağlanacağını söyledi.
'İnsider trading' özeti
SPK'nın 40 'insider trading' (bir şirketin mali durumuyla ilgili bilgileri başka yatırımlar edinmeden kullanarak rekabete ve dürüstlüğe aykırı hisse alışverişinde bulunmak) ve 620 manipülasyon incelemesi yaptığını anlatan Cansızlar, bu nedenle sekiz suç duyurusu, üç kamu davası açıldığını, manipülasyonda ise 416 suç duyurusu, 255 dava açıldığı vurguladı.