'Biz gerekeni yaptık beceriksizlik sizde'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tekstil, konfeksiyon ve deri sektöründeki Katma Değer Vergisi'ndeki (KDV) yüzde 10'luk indirimi yetersiz bulanları 'insafsızlıkla' suçladı.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tekstil, konfeksiyon ve deri sektöründeki Katma Değer Vergisi'ndeki (KDV) yüzde 10'luk indirimi yetersiz bulanları 'insafsızlıkla' suçladı. İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) meclis toplantısında konuşan Başbakan, "Bu sektörlerdeki KDV, yüzde 6 iken yüzde 18'e çıkarılmış. Biz de yüzde 8'e indirdik. Şimdi dağ fare doğurdu deniliyor. Kusura bakmayın talep sizden geldi. Ve biz gereğini yaptık. Artık buna da laf ediyorsanız beceriksizlik sizde, git problemini kendin çöz" dedi.
"Biz yapacağımızı yaptık. Aynı şekilde kurumlar vergisini de yüzde 33'ten yüzde 20'ye indirdik" diyen Erdoğan, "Yeterli değil diyorlar. Bu kadarına insaf. Bir teşekkür be kardeşim. Bunu yapan bir iktidar var karşınızda" ifadesini kullandı.
'Rusya'ya gidiyorsunuz'
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük'ün 'Reel Sektör Dünyada Rekabet Gücünü Kaybediyor' adlı sunumunda, Türk sanayicisinin girdi maliyetlerindeki yükseklikten, aşırı değerli YTL ve yüksek vergiden yakınmalarını dinleyen Erdoğan net konuştu: "Biz taleplerinizi anlıyoruz. Ve çalışıyoruz. İktidara geldiğimizden beri ekstra bir vergi yükü getirmedik. Hep indirdik. 49 ile teşvik getirdik. Vergi yok, arazi bedava, yüzde 50 enerji indirimi. Ama yatırım yapan yok. Sanayicimiz Romanya, Rusya ve Bulgaristan'a hiç düşünmeden gidiyor. Gelin buraya teşvik var istediğiniz koşullar sağlandı diyoruz ama gelen yok."
"Geçmişte farklı tedbir alındı da ne oldu" diyen Erdoğan şöyle konuştu: "Bizden önce piyasalar durdu. Nakit akışı kesildi. Söyleyin ne yapalım? Akademisyenlerle, sizlerle gürüşüyoruz. Ama siz de Türkiye'nin girdaptan çıktığını görün."
Değerli YTL konusuna da değinen Başbakan Tayyip Erdoğan sanayiciye şu soruları sordu: "YTL'nin aşırı değerli olduğunu söylüyorsunuz. Şimdi lütfen teoriyle pratiği buluşturalım. Merkez Bankası piyasadan döviz almıyor mu? Merkez Bankası şoklama yapmadı mı? Peki YTL değerini kaybetti mi? Lütfen bunu iyi görelim. Ama biz dalgalı kurdan ve para politikasından vazgeçmeceğiz. Bunu kimse beklemesin."
Doğalgaz ve petrol fiyatlarının girdi maliyetine etkisinin altını çizen Erdoğan şöyle devam etti: "Fiyat artışını mümkün olduğunca az yansıtmaya çalışıyoruz. Ama bu da gerçek." Reel sektörle sektör bazında görüşmeye başladıklarını söyleyen Erdoğan, 'Gelin görüşelim' çağrısı yaptı. Erdoğan, "Ama durum tespiti yapmak için gelmeyin. Şikâyet ettiğiniz konularda çözüm önerisiyle gelin" dedi.
Üç isim Köşk'e gitti
Merkez Bankası başkanlığı için Cumhurbaşkanı'na birden fazla başkan aday isminin yer aldığı listenin verildiğine ilişkin iddiaları reddeden Erdoğan, Cumhurbaşkanına tek liste gönderdiklerini belirterek, "Biz Cumhurbaşkanına Merkez Bankası Başkanı ve iki başkan yardımcısı için kararname yolladık, kararnamelerde hata yok" demekle yetindi. Atama sürecinin iyi yönetilmediğine ilişkin yöneltilen eleştiriler karşısında ise Başbakan "Atama sürecini eksiksiz ve zamanında gerekenleri yaparak gerçekleştirdik" demekle yetindi.