'Biz indirdik tekstil bindirdi'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, enflasyon hesaplarına bakıldığında en fazla zammın giyim sektörü tarafından yapıldığının görüldüğünü belirterek, "İlla kayıt dışına geçiş için vergi indirimini öngörmemek lazım.

ANTALYA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, enflasyon hesaplarına bakıldığında en fazla zammın giyim sektörü tarafından yapıldığının görüldüğünü belirterek, "İlla kayıt dışına geçiş için vergi indirimini öngörmemek lazım. Madem öyle bu kadar zam olmazdı. Ben indirdim, onlar bindirdi" dedi. Unakıtan, Vergi Konseyi'nin Antalya'daki 'AB Sürecinde Kayıtlı Ekonomiye Geçiş' konulu arama konferansına katıldı.
Türkiye'de kayıt dışı ekonominin geçen dönemlerde ortaya çıkan kamu açığıyla krizlere neden olduğunun altını çizen Unakıtan, ekonomiyi kayıt altına almak için hükümetin çok önemli adımlar attığını söyledi. Kayıtlı ekonomiye geçiş için vergi indirimlerine gittiklerini, bu amaçla kurumlar vergisini de yüzde 20'ye indirdiklerini hatırlatan Unakıtan, bu konuda kanun çıkardıklarını kaydetti.
'Tahminimiz tutmadı'
Bu kanunun temel kanun olarak görüşülmesinin gündeme geldiğini belirten Unakıtan, "Genel Kurul'a geldi. Temel kanun olarak görüşülecek. Büyük ihtimalle önümüzdeki hafta görüşülecek ve OECD ülkeleri arasında toplam vergi yükü en az olan ülkeler arasına gireceğiz" diye konuştu. "Bazı ürünlerin KDV'lerinde indirim yaptık. Bunların kayıtlı ekonomiye geçişte bir kısım faydası oldu. Tahmin ettiğimiz kadar da olmadı" diyen Unakıtan, şöyle devam etti:
"Neden? Tekstilde KDV'yi indirdik... Enflasyon hesaplarına baktım. En fazla zammı giyim sektörü yapmış. E hani be kardeşim indirmiştik biz bunu. 'Fiyatları indireceğiz' diyorlardı. Ne oldu? Şimdi ne diyecekler bakalım sayın bakana. İlla kayıt dışına geçiş için vergi indirimini öngörmemek lazım. Madem öyle bu kadar zam olmazdı. Ben indirdim, onlar bindirdi. Sanki hiç indirmemiş gibi bir de üstüne bindirdiler."