'Biz kardeşiz, ilişkiler güçlenmeli'

Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al Suud,
"Hedeflerimiz aynı, arzularımız ortak, iki kardeş ülke olarak aramızdaki işbirliğini artırmalıyız" dedi.

İSTANBUL - Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al Suud,
"Hedeflerimiz aynı, arzularımız ortak, iki kardeş ülke olarak aramızdaki işbirliğini artırmalıyız" dedi. İki ülke arasında sorun yaratan hukuki problemleri aşmak için gerekli altyapının tamamlanmasına olanak sağlayan anlaşmaların da imzalandığını söyleyen Kral Abdullah, "iki ülke arasında geçen yıl 3 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleşti. Ama bu rakamla yetinmeyeceğiz. İlişkilerimizi daha üst seviyeye getireceğiz" diye konuştu.
Çırağan Sarayı'nda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Suudi Arabistan Kralı, Türk ve Suudi işadamlarına da seslenerek, "Ortak projelere imza atın. İki dost ülkenin kalkınması için ekonomileri seferber edin" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Suudi işadamlarını Türkiye'de yatırıma davet ederken iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar dolardan 7 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini açıkladı.
Üçüncü ülkeler önemli
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'ın, işbirliğini daha da geliştirmeyi amaçladıkları öncelikli ülkelerden biri olduğunu dile getirerek, Suudi işadamlarını Türkiye'ye yatırım yapmaya davet etti.
Erdoğan, "Suudi kardeşlerimizi de Türkiye'deki imkân ve fırsatları değerlendirmeye, ülkemize daha fazla yatırım yapmaya özellikle davet ediyorum. Bunun yanında yine Suudi kardeşlerimizle Türk işadamlarının müştereken Suudi Arabistan'da yatırımlarını çok daha büyük ölçekte geliştirmelerini arzu ediyoruz. Yatırımcılarımızın, girişimcilerimizin çeşitli vesilelerle bir araya gelerek üçüncü ülkelerde de müşterek yatırımlara girmesinin çok çok önemli gelişmelere vesile olacağı inancındayım. Yani bunun son derece yararlı neticeler doğuracak bir girişim olduğuna inanıyorum" açıklamasını yaptı.
'Konsorsiyumlara girelim'
Başbakan Erdoğan, Suudi işadamlarına yatırım yapılması için turizm ve inşaat sektörünü ön plana çıkardı. Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkelerindeki büyük çaplı projeler için oluşacak konsorsiyumlarda Türk firmalarının yer almasının kendisini memnun edeceğine dikkat çeken Başbakan Tayyip Erdoğan, "Bizim Suudi Arabistan'la sadece dostluk değil, kardeşlik bağımız var" açıklamasını yaptı.
Erdoğan, şunları söyledi: "Suudi Arabistan, işbirliğimizi daha da geliştirmeyi amaçladığımız öncelikli ülkelerden. Ekonomik ilişkilerimizin düzeyine baktığımızda, ortak potansiyelimizi değerlendiremediğimizi görüyoruz. Bu konuda özel sektörlerimize önemli görevler düşüyor. Biz de hükümetler olarak özel sektörlerimizi teşvik etmekte kararlıyız."
Erdoğan, bu konuda gerekli adımları atabilmek için Ankara'da altı anlaşmanın imzalandığını hatırlattı. Arap ülkelerinin tamamıyla serbest ticaret alanı oluşturmayı Türkiye'nin temel önceliği olarak gördüklerini dile getiren Erdoğan, iki ülkenin hukuk sisteminin farklı olması nedeniyle aradaki yasal altyapının tamamlanmasında güçlük yaşandığını, son dönemde atılan önemli adımlarla bu engellerin aşıldığını, somut gelişme kaydedildiğini ifade etti.
Erdoğan, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaları ekonomik ilişkileri düzenleyen hukuki altyapının tamamlanması yolunda sağlanan ilerlemeler olarak gördüklerini ifade ederek, çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasıyla ilgili görüşmelerin de de bir an önce başlaması ve en kısa zamanda sonuçlanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.
'Vize sorunu aşılmalı'
İşadamlarına vize kolaylığı sağlanmasının da iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesi açısından önemli olduğunu kaydeden Erdoğan, "Ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için, her iki tarafta da güçlü istek ve güçlü ilgi olduğunu görüyorum. Toplantıya katılanlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.
İşadamlarıyla bir araya gelmelerini ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi yolunda atılmış önemli bir adım olarak gördüklerini vurgulayan Recep Tayyip Erdoğan, bu vesileyle son dönemde Türk ekonomisinde kaydedilen önemli gelişmeleri, Türkiye'deki yatırım ortamının uluslararası yatırımcılara sunduğu imkân ve fırsatları da katılımcılarla paylaşmak istediğini sözlerine ekledi.
Türkiye'nin son üç-dört yılda gösterdiği performansla küresel sermayenin ilgi odağı olmaya başladığını kaydeden Erdoğan, 1993-2002 yılları arasında Türkiye'ye gelen küresel sermaye miktarının ortalama 1.1 milyar dolar civarında olduğunu hatırlattı. Bu rakamın 2005'te 9.7 milyar dolarla rekor bir seviyeye ulaştığına işaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "2006 yılının sadece ilk beş ayında ülkemize yapılan uluslararası doğrudan yatırım ise 8.1 milyar dolar düzeyindeydi. Bu yıl da bu alanda yeni bir rekora doğru koşuyoruz" ifadesini kullandı.
'İstikrar sağlandı'
Yine bu dönemde büyüme rakamlarında da istikrar sağlandığını ve kayda değer bir artış elde edildiğini anlatan Başbakan Erdoğan şöyle devam etti:
"Ekonomimiz son üç yılda ortalama yüzde 8'lik büyümeyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri haline geldi. Bu Türkiye'de ekonomik istikrarın her geçen gün biraz daha sağlamlaştığını, istikrarın sağlandığını açıkça ortaya koyuyor. Bu gelişmeler doğrultusunda, dünya piyasalarındaki dalgalanmalardan da Türkiye sınırlı ölçüde etkilendi. İhracat son üç yılda iki katının üzerinde artışla 73.4 milyar dolara ulaştı."
Suudilerden 1.3 milyar dolarlık sağlık kenti
Saudi German Hospital İcra Kurulu Başkanı (CEO) Makarem S. Batterjee, İstanbul'da 1.3 milyar dolarlık 'sağlık kenti' kurmayı planladıklarını açıkladı. Projenin Avrupa ve Ortadoğu'yu birleştiren 'megakent' niteliğini taşıyacağını vurgulayan Batterjee, "Çok rekabetçi bir hizmet anlayışına sahip olacak, aynı zamanda çok konforlu olacak. Bütün dünya çapında bu sağlık kentinin büyük bir başarı yakalayacağına inanıyoruz" diye konuştu.
Projenin ne zaman hayata geçirileceği konusunda net bir açıklama yapmayan Batterjee, Başbakan Erdoğan ve Türkiye hükümetiyle bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü vurgulayarak, "İnşallah bir sonraki görüşmemizde 'Yatırım ne zaman başlayacak' değil 'Ne zaman bitecek' sorusunu yöneltirsiniz" dedi. Batterjee'nin verdiği bilgiye
göre, sağlık kentinde 15 hastane, tıp fakültesi, welness oteli,
fitness center, kimya fabrikası gibi üniteler bulunacak. Forbes dergisine göre dünyanın 114'üncü zengini işadamı olan ve Türkiye'de Albaraka Türk'le tanınan Dallah Grubu'nun patronu Salih Kamil de İstanbul ve İzmir'de büyük ölçekli gayrimenkul projelerini başlatacak.
İhtilafları tahkim kurulu çözecek
Türk-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Ali Bayramoğlu, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında ihtilaflı konular bulunduğunu, bu ihtilafların çözülmesi için bir tahkim birimi oluşturulması çalışmalarına başladıklarını söyledi. Ali Bayramoğlu iki ülke işadamların için vize prosedürlerinin kolaylaştırılması, ayrıca bankalar arasındaki ilişkiler, kredilendirme ve teminat mektubu gibi konuların da netleşmesi gerektiğini aktardı.
Bayramoğlu, hukuki altyapının tamamlanmasına bağlı olarak karşılıklı yatırımların büyük ölçüde artacağını, bu kapsamda Türk firmalarının Suudi Arabistan'da tekstil, elektrik/elektronik, gıda, mobilya gibi sektörlere yatırım yapabileceklerini vurguladı.
250 kişilik iade-i ziyaret
Kral Abdullah'ın ziyaretinin amaçlarının ileriye taşınması için çalışma programları hazırladıklarını belirten Bayramoğlu, "Türkiye'yle Suudi Arabistan arasında 30 yıldır çok güzel giden işler var. Ancak birçok ihtilaflı konu da var. Bu ihtilafların çözülmesi için bir tahkim birimi oluşturulması çalışmalarına başladık. Suudi tarafı da bunu yapmalı ki eski karanlık gibi görülen sayfaları kapatıp beyaz sayfaları açalım" diye konuştu.
Suudi Arabistan Kralı'nın ABD, Çin ve Hindistan'ın ardından Türkiye'yi ziyaret etmesinin önemine de dikkat çeken Ali Bayramoğlu, "Kral, sıcak mesajlar verdi. Bu gezi bir kırılma noktasıdır. Asıl bundan sonra yapacaklarımız önemli. Bölgede önemli miktarda 'sıcak para' var ve sanayileşme atağındalar. Bundan yararlanmamız gerekiyor. Ramazandan sonra biz de 200-250 kişilik bir ekiple Suudi Arabistan'a gideceğiz. Suudilere devamlı Türkiye'yi hatırlatmamız gerekiyor ki yatırım gelsin" dedi.
Serbest Arap Turizm Bölgesi
İki ülke arasındaki ticaret hacminin ilk aşamada 5 milyar dolara, ikinci beş yıllık süreçte ise 10 milyar dolara çıkarılabileceğini anlatan Bayramoğlu, Arapların faiz nedeniyle bankacılık, içki nedeniyle de turizmi yatırım yapmadığını hatırlatan Bayramoğlu, 'Serbest Arap Turizm Bölgesi' projesiyle bu alanda yatırım engelinin aşılabileceğini hatırlattı. Bayramoğlu'nun ortaya attığı projeyle, 2-10 milyar dolara Araplar tarafından bir turizm bölgesi inşa edilecek Bölgede, her ünite Arapların alışkanlıklarına göre hazırlanacak.
Lübnan'a yardım çağrısı yapıldı
İslam Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saleh Bin Abdullah Kamel, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmasında Lübnan için yardım çağrısı yaparak, "Elimiz silah tutmuyorsa paramız damı yok? Dik durmak için el ele vermek gerekiyor" dedi. İslam ülkeleri aleyhine alınan kararlara karşı ekonomik olarak güçlü olmak gerektiğini dile getiren Saleh Bin Abdullah Kamel, "Lübnan'ın son yara olmasını diliyoruz. Kralımız Lübnan'a yardım için ferman yayımladı. Bütün İslam ülkelerini sesini çıkarmaya davet etti. Bunu eyleme dönüştürmek için 2 milyar dolar bağışta bulundu. Lübnan'ın yeniden imarı için de fona katkıda bulunacak. İslam ticaret mefhumunu hayata geçirmeyiliz. Bu, dünya için de bir örnek olacaktır" diye konuştu.
'Ovalarda bir başımıza bırakmayın'
Başbakan Erdoğan ve Kral Abdullah'a da seslenen Saleh Bin Abdullah Kamel, sözlerini şöyle sürdürdü: "İşadamları olarak bizi ovalarda bir başımıza bırakmayın. Yanımızda olun. Sizin vereceğiniz fikirlere iş âlemi olarak çok ihtiyacımız var."
Suudi Arabistan Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Başkanı Abdurrahman Al Raşid ise bu buluşmanın iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için önemli bir halka olduğunu söyledi. Ortak yapıcı çalışmaların ilişkileri daha da geliştirerek hükümetlerin ve halkın istediği seviyeye geleceğini belirten Raşid, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında önemli ekonomik ve stratejik ilişkiler bulunduğuna işaret etti ve ticaret hacminin çok daha yukarılara çekilebileceğini vurguladı.
Raşid, "Aramızda büyük tarihi ilişkiler de vardır. Ekonomik ilişkilerde büyük bir atılım, geniş kapsamlı işbirliğine gitmemiz gerekiyor. Her iki hükümet, özel sektöre destek vermeli ki ilişkiler gelişsin" dedi.
Barışa ticaret katkısı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında artacak ekonomik ve ticari işbirliğinin, hem ülkenin menfaatına olduğunu hem de bugün çok ihtiyaç duyulan bölge barışının tesisi için gerekli olduğunu kaydetti. Türk ekonomisinde son
15 yılda sağlanan olumlu gelişmelere değinen Hisarcıklıoğlu, "Şimdi biz, Türkiye'deki bu olumlu gelişmeleri Suudi meslektaşlarımızla da paylaşmak istiyor ve Suudi yatırımcıları ülkemizde yatırım yapmaya çağırıyoruz. Türk müteahhitlik firmaları da Suudi Arabistan'da daha fazla yer almak istiyor" dedi.
Enerji gözde
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, "Suudi işadamlarından enerjiyle ilgili teklifler gelirse neden olmasın" dedi. TOBB ve DEİK tarafından düzenlenen çalışma yemeğine katılan Ahmet Zorlu, Suudi Arabistan'a tekstil ve beyaz eşya ihracatı yaptıklarını hatırlattı. Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da ikili görüşmeler kapsamında Suudi özel sektörüyle görüşmeler yaptıklarını açıkladı. Çalık, "İnşaat grubumuz Suudi Arabistan'daki inşaat işleriyle ilgileniyor. Enerji konusunda da arkadaşlarımız görüşmelerini sürdürüyor. Suudi Arabistan'da ciddi bir iş potansiyeli var" diye konuştu.