'BİZ' yılda 300 kadın girişimciyi ekonomiye kazandıracak

'BİZ' yılda 300 kadın girişimciyi ekonomiye kazandıracak
'BİZ' yılda 300 kadın girişimciyi ekonomiye kazandıracak

?BİZ?de, 100 kişilik büyük toplantı salonu, hediye dükkanı, teknoloji desteği merkezi, lounge gibi alanlar bulunacak.

KAGİDER, bir yıldır çalıştığı kadın geliştirme merkezi 'BİZ'in kapılarını açtı. Akbank sponsorluğunda açılan merkez, girişimci ya da düşünen ve üreten her kadının 'biz' olarak güçlenmelerine destek verecek

İSTANBUL - Akbank’ın ana sponsorluğunda, Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından kurulan Kadın Gelişim Merkezi ‘BİZ’ açıldı. Merkezde, kadınların bir araya gelerek, üretkenliklerini artırmaları hedefleniyor. ‘BİZ’i bir yıldır beklediklerini ifade eden KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç, merkezde her yıl 300 kadına girişimcilik ve liderlik eğitimi vermeyi hedeflediklerini söyledi. ‘BİZ’i kurmaktaki amaçlarının ‘ben’ diyen bireyleri, ‘biz’e dönüştürerek güçlendirmek olduğunu kaydeden Onanç, “KAGİDER olarak, hep kadınların güçlü bir birey olmaları yönünde çaba gösterdik” dedi. 

Sadece girişimciler değil

Merkezin dış görünümünün 400 kadının yüzüyle renklendirildiğini vurgulayan Onanç, ‘BİZ’le ulaştıkları kadın kitlesini daha da genişleteceklerini anlattı. Yeni merkezlerinde, sadece kadın girişimcileri değil, üreten ve düşünen tüm kadınları hedeflediklerini anlatan KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç, kadınlardan KAGİDER etkinliklerine katılmak için büyük talep geldiğini aktardı. Bu talep doğrultusunda, tüm kadınları ‘BİZ’ çatısı altında toplamak istediklerini vurgulayan Onanç, “BİZ’de toplumun her alanından kadınlar olacak. Girişimci kadınlar dışında, gazeteciler, sanatçılar, akademisyenler...” diye konuştu.
Merkezi, KAGİDER’in beşinci kuruluş yılına denk gelen  2007 Kasım ayında düzenledikleri baloda toplanan kaynakla yarattıklarını belirten Onanç, KAGİDER’in tüm toplantı ve etkinliklerinin artık bu merkezden yürütüleceğini ifade etti. KAGİDER’in ofisinin de merkeze taşınacağını kaydeden Onanç, kadınlara yönelik bu merkezin kafasında bir plan olan, düşünen ve üretmek isteyen kadınlara açık olduğunun altını çizdi. Onanç, merkezde 100 kişi kapasiteli toplantı salonlarının bulunduğunu da ifade etti.

Akbank’tan danışmanlık

‘BİZ’in kadınların toplumdaki varlıklarını geliştirmek için kurulmuş bir merkez olduğunu vurgulayan Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer de, “Banka olarak bu ruhu destekleme kararı aldık” dedi. Girişimciliğin ekonomik ve sosyal gelişimin temelinde yatan ana unsur olduğunu vurgulayan Dinçer, sadece finansal sponsorluk yapmayacaklarını, kadınları bilinçlendirmek için eğitimler vereceklerini de kaydetti.
Dinçer, “Haftada bir gün Akbank’tan uzmanlar merkeze gelerek, girişimci kadınlara finansal danışmanlık hizmeti verecekler. Kadınlar işlerini büyütmek için neler yapabileceklerini öğrenecekler” diye konuştu. Kadınların toplumun ekonomik ve sosyal refahı için önemine de dikkat çeken Dinçer, ‘BİZ’in kendi işini kuran ve istihdam yaratan kadınların sayısını daha da artıracağını ifade etti. (Radikal) 


Sanatçılara da destek verecek 
Gülseren Onanç, ‘BİZ’de kadınlar için neler yapılacağını da şöyle anlattı: “Kadın girişimcilerin ürettikleri ürünlerin lansmanını yapmalarına, hatta satışlarını buradan yürütmelerine imkân sunacağız. Kendi işini kurmak için kafasında planları olan kadınlara bu yolda, girişimcilik eğitimlerinin yanında merkezi başlangıçta ofis olarak kullanmalarını da sağlayacağız. İşini büyütmek isteyen kadınlar, bu konuda danışmanlık hizmeti alabilecekler. Zaten Akbank da finansal danışmanlık desteği verecek. Ayrıca BİZ, girişimcilik dışında birçok alandan üretken kadınların da çatısı olacak. Örneğin, sanatçılar... Merkezi sergi alanı olarak da kullanabilecekler. Açılışımızı da 16 kadın ressamın eserlerinden oluşan bir sergiyle yaptık. Resimler satıldıkça, yerine yenileri gelecek. ‘BİZ’de kadınlarla müzik dinletileri ve eğlenceli sohbetler de yapacağız.”