'Biz yüksek kaliteyle rekabet edeceğiz'

Avrupa-Akdeniz Ticaret Bakanları Konferansı'na katılmak ve ikili görüşmelerde bulunmak üzere Fas'ın Marakeş kentine gelen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, özellikle 2004'ten başlamak üzere 2005 yılında Tunus...

MARAKEŞ - Avrupa-Akdeniz Ticaret Bakanları Konferansı'na katılmak ve ikili görüşmelerde bulunmak üzere Fas'ın Marakeş kentine gelen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, özellikle 2004'ten başlamak üzere 2005 yılında Tunus, Fas ve Mısır'ın tekstil ve konfeksiyon ihracatında yaklaşık yüzde 40-50 oranında aşağıya doğru gidiş görüldüğünü belirterek, "Yani hazırlıksız yakalandılar. Biz sektörlerimizi buna hazırlamıştık. Bizim sıkıntımız, esas girdi maliyetleri. Dünya fiyatlarında girdi temin etsek, dünya ile rekabet etme konusunda endişemiz yok" dedi.
Tüzmen, Türkiye'nin daha çok yüksek ürün grubu ve teknoloji ürünleri ihracatına yer vermesiyle tekstil ve konfeksiyon sektörü ihracatının yüzdesinin azalacağını ama önemli olanın değer artışının sağlanması olduğunu ifade etti. "Biz yüksek kalite, yüksek fiyat konusunda rekabet edeceğiz" diyen Kürşad Tüzmen, düşük fiyat, düşük kalite ekseninde Türkiye'nin özellikle de Uzakdoğu ülkeleriyle rekabet edebilme şansının az olduğuna dikkat çekti. Dünya Ticaret Örgütü'nde yapılan bütün tarifelerin ortadan kaldırılması, bütün kotaların kaldırılması amacına işaret eden Kürşad Tüzmen, tarifeler birdenbire indirilirse bütün Akdeniz ülkeleri ve Türkiye büyük zarar göreceğini de aktardı.