Bizi bir tek Radikal aradı

Bizi bir tek Radikal aradı
Bizi bir tek Radikal aradı
TAPDK Başkan Vekili Salih Yarbay kurulun kapatma kararını televizyondan öğrendi. Yarbay'ı tek arayan ise Radikal oldu.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Bakanlar Kurul toplantısı sonrasında kapatılacağı açıklanan Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, kapatılmadan unutuldu. Kapatma kararını televizyondan öğrendiklerini belirten TAPDK Başkan Vekili Salih Yarbay, “Bizi bu saate kadar ne bürokrasiden, ne medyadan, ne de sektörden arayan oldu. Bir tek siz aradınız. Sanırım bizi unuttular” diye konuştu. TAPDK’nin en gariban özerk kurum olduğunu söyleyen Yarbay, “O nedenle de kapatma kararı aldılar. Lobi gücümüz olsa böyle olmazdı” dedi.

75 çalışana bayram haram

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında kapatılacağı açıklanan Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu koridorlarına burukluk hakim. Kurumdaki yaklaşık 300 çalışanın 75’inin özel sektör personeli olması ve akibetlerinin belirsiz olması; bu burukluğun ana nedeni olarak öne çıkıyor. Güvenlik , sekreterya, yemek gibi özel sektör üzerinden alınan hizmetleri götüren personel “Bayram öncesi bu bize yapılır mı” diyerek sessizce tepki gösteriyor.
Yarbay, kapatma kararını televizyondan öğrendiklerini ve detaylarını bilmediğini belirtti ve “Size hiç bilgi verilmedi mi” sorusuna ise Yarbay “Yok. Şu saate kadar (öğlen 14.00) ne sektörden, ne bürokrasiden ne de medyadan kimse aramadı. Tek arayan sizsiniz” dedi. Yarbay’ın kurumla ilgili tespiti ise “garibanlık” yönünde. Yarbay, “Bakmayın siz söylenenlere, üst kurullar arasında en gariban bizdik. En zayıf halka olarak bizden vazgeçtiler” dedi.

 

Sağlık Bakanlığı’yla gerilim mi bitirdi?
Kulislerde ise, içki ve sigara konusunda tek patron olmak isteyen Sağlık Bakanlığı’nın kapatmada etkili olduğu belirtiliyor. 25 Eylül ’de görevinden ayrılan TAPDK Başkanı Mehmet Küçük’ün Sağlık Bakanlığı personelinin kendi alanlarına karıştığı yönünde bir şikayet mektubunu Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a yazmasından sonra ise iplerin tamamen koptuğu iddia ediliyor.

bigPara.com