Bizi entegre etmediler

Bizi entegre etmediler
Bizi entegre etmediler
Almanya'da yaşayan 3.5 milyon Türk, uyum sorununu gündeme taşıyan Merkel'e kırgın. Türkler, 'Biz uyduk. Onlar uydurmadı' diyor.


SEVDA YÜZBAŞIOĞLU 

BERLİN - Berlin Kreuzberg Mahallesi’nde sıradan bir gün. Kahveler dolu. Tavla, nargile, çay üçlüsü duruma hakim. Tabelalar Türkçe, konuşulanlar Türkçe... Burada Almanca bilmenize hiç gerek yok. Kendinizi adeta Türkiye ’de zannediyorsunuz. Şaşırtıcı değil tabii. Toplam 3.4 milyon nüfuslu Berlin’de yaşayan 500 bin Türk ağırlıklı olarak burada. 1960’larda Almanya ’ya gelen ilk Türk işçileri burayı mesken tutmuş.

Yolumuz Berlin’e düşmüşken, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in son günlerde yaptığı “çok kültürlülük iflas etti, göçmen politikaları başarısız oldu” açıklamalarının Türkler üzerinde yarattığı duyguları sormamak olmaz.

Çok çaba harcadık
Türkler’in “Küçük İstanbul” olarak tanımladığı Kreuzberg mahallesinde evlere konuk oluyoruz, kendi işini kuran Türk girişimcileriyle sohbet ediyoruz. Baştan söylemek lazım. Türkler Merkel’e “kırgın...”
Artık dördüncü kuşağın filizlendiği Almanya’da göçün 40’ıncı yılında gelinen nokta onlar için de koca bir “hayal kırıklığı...” Kendi işini kurmuş 72 bin girişimcinin 350 bin kişiye iş yarattığı, üniversitelerde okuyan sayısının hızla arttığı, milletvekilleri çıkaran bir topluma hala bu bakış açısıyla yaklaşılmasına kızgınlar.
Cabir Baki, 40 yıldır Almanya’da yaşayan bir Türk. İnşaat ve ticaretle uğraşıyor. Doğu-Batı Berlin’in birleşmesi, duvarın yıkılmasıyla hayatı değişmiş. Baki, uyum meselesinde çaba harcamış. Almanca biliyor
ama ne yazık ki en büyük engeli Türk olmak. “Biz uyduk onlar uydurmadı” diyor.

Cahil insan kalmadı
10 yıl önce kendi balıkçı dükkânını açan Metin Kaz ise Türklerin entegrasyonu çalışarak elde edeceğine inanıyor. Çarık Kuruyemiş ise Almanya’da ünlü olmuş bir firma. Dev dükkan Almanya’nın büyük bir kısmına kuruyemiş dağıtıyor. Sahibi Nabib Bugatekin eski bir güreşçi. “Burada doğan 4. kuşak artık farklılaştı çünkü onların disiplini ile yetişiyorlar. Ayrıca Türkiye sosyal ve ekonomik açıdan güçlendikçe bizim de elimiz güçleniyor” diyor. Kreuzberg yakınlarında yaşayan iki çocuklu Fidan ailesi de üç odalı evinin kapılarını açıyor. Döndü Fidan, BMW’de temizlik işinde, eşi ise tekstil firmasında çalışıyor. Döndü Hanım, şöyle anlatıyor: “Türkler kendilerini değiştirdi. Eski cahil insanlar kalmadı. Burası artık memleketimiz oldu. Ama Almanlar hala farklı bakıyor.”

Yasaklar kalkınca topluma karıştık
Türkler Almanya’ya geldiklerinde nerede yaşayacakları pasaportlarına işlenen mühürde belirlenirmiş. Artık bu günler geride kaldı. 18 yıl Siemens’te çalıştıktan sonra kendisine çıkış verilen Hanefi ve eşi Evrim Bahçeci, kendi şarküterilerini açmışlar. Berlin’in “mutena” semtlerinden birinde yaşıyorlar. Bahçeci, “Düne kadar bir Türk’ün buralara taşınması yasaktı. Pasaportumuza işlenmişti. Artık bu yasaklar kalkınca topluma karışmaya karar verdik ” diyor. Evrim Bahçeci de “Geldiğimizde anne babalarımızın Almancaları yoktu, entegre de olmamışlardı ama seviliyorlardı” diyor.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Almanya

    ,

    Türkiye