BKM: Kart şifrenizi kimseyle paylaşmayın

BKM: Kart şifrenizi kimseyle paylaşmayın
BKM: Kart şifrenizi kimseyle paylaşmayın

BKM?nin geçtiğimiz yıllarda yayınlanan chip&PIN reklamlarında Okan Bayülgen yer almıştı.

Araştırmaya göre, kart kullananların yüzde 10'u şifresini başkasıyla paylaşıyor. BKM, kampanyasında kullanıcıları şifrelerini söylememeleri konusunda uyarıyor

İSTANBUL - Bankalararası Kart Merkezi (BKM), yeni kampanyası ile ATM’lerde şifre güvenliğine dikkat çekti. BKM’den yapılan açıklamada, BKM’nin geçtiğimiz yıllarda chip&PIN ve 3D Secure sistemlerini hayata geçirdiği ve bugüne değin birçok bilinçlendirme kampanyası düzenlediği hatırlatılarak, ATM’lerdeki şifre hırsızlıklarına karşı yeni bir kampanya başlatan BKM’nin, kart kullanıcılarını, ‘Paylaşılan Şifre, Şifre Değildir’ sloganı ile uyardığı belirtildi.
Açıklamada, söz konusu uyarılar ‘Şifrenizi kimseyle paylaşmayın, ATM’lerde şifrenizi, kimseye göstermeden tuşlayın, telefonla yardım etmeyi teklif edenlerin tuzaklarına düşmeyin, şüphelendiğiniz her hareketi ve işlemi bankanıza hemen bildirin’ şeklinde sıralandı. Ultra Reklam Ajansı tarafından hazırlanan kampanyanın, gazete, açık hava ve radyo olmak üzere üç ayrı mecrada temmuz ayı boyunca kesintisiz olarak yer almaya devam edeceği bildirilen açıklamada, kampanyanın radyo duyurularında ise, daha önce kart kullanıcılarını bilinçlendiren birçok önemli BKM kampanyasında görev alan Okan Bayülgen’in yer alacağı, Bayülgen’in bu kez, herkese ‘şifresini kimseyle paylaşmamasını’ söyleyeceği ifade edildi.

‘Şifre cüzdan niteliğinde’
ATM’lerdeki şifre hırsızlığına karşı güvenlik uyarılarına da yer verilen açıklamada, bankalar tarafından verilen banka ve kredi kartlarının, hesap sahibinin ilgili hesabına ait bütün mevduatını içinde bulunduran cüzdan niteliğinde olduğunun unutulmaması gerektiği vurgulandı. BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, yeni kampanyalarında kullanıcıları şifre güvenliği konusunda bilgilendirdiklerini belirterek, yeni kampanyada şifrenin kişiye özel olduğu, ‘ne olursa olsun kimse ile hiçbir şekilde paylaşılmaması’ gerektiği konusunda belirgin mesajlar verdiklerini bildirdi.
Özinal, BKM tarafından kurulan ve kart kullanıcılarının dikkat etmesi gereken tüm konuların www.kartbilinci.com adresli internet sitesinde yer aldığını, sitede şifre güvenliği konusunda da çok önemli uyarıların bulunduğunu kaydetti. Bu arada, BKM Kart Monitör 2009 Araştırmasına göre, kart kullanıcılarının yüzde 10’u hâlâ şifresini başkalarıyla paylaşıyor. (Radikal)