Blackberry'den büyük sürpriz!

Blackberry'den büyük sürpriz!
Blackberry'den büyük sürpriz!
Blackberry'nin Z10 ve Q10 adı verilen yeni modellerinin tanıtımında büyük sürprizler vardı.

EKONOMİ SERVİSİ  - Blackberry telefonların üreticisi Kanadalı Research In Motion (RIM) kötü durumdan çıkış için yeni yöntemler deniyor. iPhone ve Samsung’un akıllı telefonlarına karşı duramayan RIM yeni telefonu Z10 ve Q10 modelleriyle ben de varım derken ayrıca artık RIM ve Blackberry tek bir marka olarak Blackberry adı altında birleştiğini duyurdu. Blackberry’nin tanıtımdaki sürprizi ise ABD ’li ünlü şarkıcı Alicia Keys oldu. Keys’in Blackberry’nin yeni kreatif direktör olarak göreve başlayacağı açıklandı.
Tanıtım etkinliği Singapur’daydı. CEO Thorsten Heins, Z10 ve Q10 modellerinin tanıtımına başlamadan önce RIM ve BlackBerry’nin, BlackBerry markası altında birleşeceğini söyledi. Bunun nedenini ise “Normal tüketiciler Reserch In Motion’ın ne olduğunu bilmiyor” olarak açıklayan Heins ardından tanıtıma geçti. Heins’ın tanıtımına göre Z10, full dokunmatik, Q10 ise geleneksel BlackBerry kullanıcılarını memnun edecek şekilde tuşlu klavyeye sahip. Her iki telefon, BlackBerry 10 işletim sistemiyle çalışıyor. Yeni BlackBerry telefonları ilk olarak 70 bin uygulama ile sunulacak.
Bu rakamın, yeni bir modelin piyasaya sürülüş safhasında uyumlu olduğu en yüksek uygulama rakamı olduğu ifade edildi. Z10 ve Q10, Skype, Amazon Kindle, Evernote, Twitter, LinkedIn, Facebook, Foursquare ile beraber gelecek.

Piksel yoğunluğu 356 ppi olan Z10, bu özelliğiyle 326ppi çözünürlüğe sahip iPhone 5’i geride bırakıyor. Z10, 1.5 GHz işlemci hızına sahip çift çekirdekli CPU kullanıyor. 2 GB RAM’ sahip telefon 16 GB dahili belleğe sahip. Z10, microSD kart girişi sayesinde belleğin 48 GB’a kadar artırılmasına imkan veriyor. Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.0, NFC bağlantı özellikleri bulunan Z10, ivme ölçer, mıknatıs ölçer, jiroskop ve ışık sensörü bulunduruyor. Z10, süper hızlı veri indirimi LTE teknolojisiyle radyo özelliğini de başarılı bir şekilde sunacak. Z10’da iki kamera bulunuyor. Arkadaki 8 mega piksellik kamera, 1080 p video çekim özelliğine sahip. Ön paneldeki 2 mega piksellik kamera ise 720 p video çekim özelliğine sahip. Z10, 1280 x 768 ekran çözünürlüğünde, 356 ppi LCD ekrana sahip. Bu özellikleri görüntü kalitesini birçok kullanıcıyı tatmin edecek seviyeye çıkarıyor.

Q10 modeli ise eski BB modellerinde olduğu gibi tuşlu klavyeye sahip. Q10, 3.1 inç (7.8 cm) ekran genişliğine ve 720x720 ekran çözünürlüğünde.

Alicia Keys ise çok ciddi bir iş çıkaracağını dile getirerek uygulama geliştiricileri, tasarımcılar, perakendeciler, nakliyeciler ile çok yakından çalışacağını belirtti.

bigPara.com