BMD: Enflasyonu azdırmadık, düşürdük

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve İnci Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murad Kızıltaş, Merkez Bankası (MB) Başkanı Durmuş Yılmaz'ın nisan ayı fiyat artışlarını...

İSTANBUL - Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve İnci Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murad Kızıltaş, Merkez Bankası (MB) Başkanı Durmuş Yılmaz'ın nisan ayı fiyat artışlarını perakende sektörüne bağlamasını ve KDV indiriminin etiketlere yansıtılmadığı yönündeki iddialarını yeni atanan bir başkan için talihsiz bir açıklama olarak değerlendirdi.
Aydınlı Grup tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Kızıltaş, yüksek çıkan enflasyonda perakende sektörünün suçlanmasının doğru olmadığını belirterek şöyle devam etti: "Organize perakende firmalarının tamamı KDV indirimini fiyatlarına yansıttı. Bu yılın ilk dört ayı incelendiğinde, ortalama enflasyon yüzde 2,6 iken giyim ve ayakkabı fiyatları yüzde eksi 0,73 gerilemiştir. Mevcut durum, bu sektörlerin enflasyonu artırmak yerine gerilemesine katkıda bulunduklarını göstermektedir."
Pierre Cardin ile stratejik ortaklık anlaşması yapan Aydınlı Grubu'na ürün vereceklerini söyleyen Ali Murad Kızıltaş, bu anlaşmayla toplamda 100 milyon doları aşacak ihracat beklediklerini söyledi.