BM'nin son kararı: Derviş

Kemal Derviş, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) başına getirildi. UNDP'nin kalkınma programları uyguladığı bir ülkeden seçilen ilk başkanı olan Derviş "Hedefim daha adil bir ekonomi" dedi.

NEW YORK - Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye'nin 2001'deki ekonomik krizden çıkmasında büyük payı olan CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na seçildiğini açıkladı. BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sözcüsü Stephane Dujarric, olağan basın toplantısında, Derviş'in UNDP Başkanı seçildiğini söyledi.
Dujarric, Annan'ın UNDP İcra Kurulu Başkanı'na mektup yollayarak, Derviş'in dört yıllık süre için UNDP'nin başkanı seçilmesini BM Genel Kurulu'ndan isteyeceğini bildirdiğini kaydetti. Sözcü, bugüne kadar katkıda ve bağışta bulunan ülkelerden başkanların seçildiği UNDP'ye ilk defa, bu kuruluş tarafından kalkınma programları uygulanan bir ülkeden başkan seçildiğine dikkati çekti.
Derviş'in ekonomi ve küresel ekonomi konusunda büyük tecrübeye ve başarıya sahip olduğunu belirten Dujarric, Derviş'in, seçkin küresel adaylar arasından tercih edildiğine vurgu yaptı. Derviş'in, kalkınma ve uluslararası finansman alanlarında test edilmiş başarıları şahsında bütünleştirmiş bir kişi olduğunu kaydeden Dujarric, Derviş'in yoksullukla mücadeleye yönelik arzusunun ve bir yönetici olarak yeteneklerinin altını çizdi.
'Derviş'e güveniyoruz'
Dujarric, Derviş'in, uygulanan reform çalışmalarını devam ettireceğine ve Binyıl Kalkınma Hedefleri'nden kriz önleme ve yeniden inşaya kadar uzanan bir dizi konu gibi küresel kalkınma önceliklerinde UNDP'nin kritik rolünü güçlendirerek pekiştireceğine tam güven duyduğunu ifade etti.
Derviş hakkında bilgiler de veren Dujarric, Derviş'in milletvekili olmasının yanı sıra Avrupa parlamentolarına özel ağırlık veren, ekonomik ve siyasi konular üzerinde faaliyet gösteren çok sayıda uluslararası örgütte çalıştığını ifade etti. Dujarric, Derviş'in Dünya Bankası Başkan Yardımcısı ve Türkiye'de ekonomiden sorumlu eski Devlet Bakanı olduğu dönemdeki başarılarından da bahsetti.
Bu arada UNDP Başkanlığı'nı da yürüten BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Özel Kalem Müdürü Mark Malloch Brown, "Genel Sekreter, kalkınma konularında bilgi ve tecrübe sahibi olması açısından UNDP Başkanlığı için Kemal Derviş'ten daha iyi bir isim seçemezdi" diye açıklamada bulundu. UNDP bir açıklama yaparak, UNDP İcra Kurulu'nun, başkanlığa seçilen Kemal Derviş konusunda bu hafta içinde istişarelerde bulunacağını duyurdu. Açıklamada, Derviş'in BM Genel Kurulu'nun yıllık güz toplantısı öncesinde UNDP'deki görevine başlamasının beklendiği kaydedildi. Açıklamada UNDP başkanının aynı zamanda BM'nin uluslararası yardım ve yeniden yapılanma çalışmalarını koordine eden BM Kalkınma Grubu'na da başkanlık ettiği belirtildi.
Annan'ın belirlediği 6 aday BM uzmanlarının mülakatları sonucu üç adaya inmiş, geriye Derviş ile ekonomik işlerden sorumlu Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaoru Eshekawa ve Norveç Kalkınma Bakanı Hilde Johnson kalmıştı. Eshekawa, yapılan görüşmede adaylıktan düşmüştü. Derviş'in yeni görevi nedeniyle milletvekilliğinden istifa edeceği de öğrenildi.
Abdullah Gül'den tebrik
Son bir haftadır Başkanlık için Johnson ile yarışan Derviş uzun maratonu galip bitirmeyi başardı. UNDP başkanlığı için belirlenen listede Japonya ve Norveç'in yanı sıra Kuveyt, İngiltere ve Hollanda'dan da seçkin adaylar vardı.
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, telefonla aradığı Derviş'i UNDP Başkanlığı'na seçilmesinden ötürü kutladı. Görüşmede Derviş'e, tecrübesi ve birikimiyle teşkilata olumlu katkı yapacağına inandığını söyleyen Gül, "Son derece önemli bir makama bir Türk'ün gelişinden duyduğu memnuniyeti" dile getirerek kendisine verdiği desteğe teşekkür ettiğini açıkladı.
Krizden çıkışın mimarıydı
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na getirilen Kemal Derviş, İngiltere'de ekonomi alanında dünyanın sayılı üniversitelerinden olan London School of Economics'den mezun oldu. Aynı okulda lisansüstü eğitimi de alan Derviş daha sonra Princeton Üniversitesi'nin Ekonomi Bölümü'nde doktorasını yaptı.
Derviş, Bülent Ecevit'in 1973-1976 yıllarında ekonomi ve uluslararası ilişkilerden sorumlu danışmanlığını yaptı. Kemal Derviş daha sonra Türkiye'de ve ABD'de saygın üniversitelerde öğretim üyeliği yaptı ve 1978'de Dünya Bankası'na katıldı. Derviş 1986 yılında Dünya Bankası'nın Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi'nden sorumlu baş ekonomistliği görevine atandı. Dünya Bankası'nda 1991 yılına kadar çeşitli görevlerde bulunan Kemal Derviş, daha sonra Dünya Bankası'nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölümü'nden sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Derviş, Mayıs 2000-Mart 2001 döneminde, bankada küresel düzeyde yoksulluğun azaltılması programlarıyla ayrıca ekonomi idaresi ve politika konuları için global iletişimden sorumlu başkan yardımcısı görevlerini de sürdürdü.
2001'de Türkiye'ye çağrıldı
Şubat 2001 krizinin ardından dönemin başbakanı Bülent Ecevit tarafından Türkiye'ye çağrılan Derviş, 2 Mart 2001'de Hazine'den sorumlu Devlet Bakanlığı'na atandı. Derviş 10 Ağustos 2002'de istifasına kadar geçen sürede krizden çıkış programının mimarı oldu. Bu dönemde IMF ve Dünya Bankası'ndan 30 milyar dolara yakın kaynak alınarak krizden çıkıldı.
56 yaşındaki Kemal Derviş'in 'Dış Ticarette Planlama Modelleri' ve 'Kalkınma Politikası için Genel Denge Modelleri' isimli iki kitabının yanı sıra çeşitli dergilerde yayımlanmış ekonomi konusunda çok sayıda makalesi bulunuyor. Evli ve iki çocuk babası olan Kemal Derviş, İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyor.
3 milyar dolar bütçesi var
Derviş'in başkanlığına getirildiği UNDP, insan merkezli kalkınma anlayışı için gerekli değişimin savunuculuğunu yapan, insanların daha iyi bir yaşam kurabilmelerine yardım için ülkelerin bilgi, deneyim ve kaynaklara ulaşmalarına çalışan 3 milyar dolar bütçeli bir Birleşmiş Milletler küresel kalkınma kuruluşu.
166 ülkede hükümetlere, sivil toplum ve özel sektör kuruluşlarına kalkınma yolunda ulusal ve küresel düzeydeki zorlukları aşmaları yardım eden UNDP ayrıca, kalkınmakta olan ülkelerin yardımlara ulaşmasına ve bunları etkin biçimde kullanmalarına da destek sağlamakla tanınıyor.