Boat Show 29. kez kapılarını açtı

Boat Show 29. kez kapılarını açtı
Boat Show 29. kez kapılarını açtı
DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Türkiye'de henüz çok küçük bir sektör olan yatçılık sektörünün gelecekte önünün çok açık olduğunu söyledi.

NTSR Fuarcılık tarafından Pendik'teki Marinturk İstanbul City Port'ta düzenlenen 29. Uluslararası İstanbul Shop&Miles Boat Show'un açılışında konuşan Kalkavan, insanları sadece denizler üstünde değil, denizle ilgili her konuda buluşturan bu sektörün, Türkiye 'nin dünyada ender başarılı olduğu sektörlerden biri olduğunu dile getirdi. Denizcilik ve yatçılık sektöründe çok istihdam alanı bulunduğunu anlatan Kalkavan, sektörün gelecekte daha da büyüyeceğini ve bu sektörden Türkiye'nin her yönüyle faydalanabileceğini ifade etti. “Türkiye'de çok ufak olan bu sektörün gelecekte önü çok açık” diyen Kalkavan, şöyle devam etti:
“Yat inşa için, aşağıda devamlı büyüyen bir istek var. Zenginleşen her insan bir yat istiyor. Bu Türk insanını denizle buluşturma projesiydi. Buna başlangıç ediyoruz. Gelecekte buna daha çok tanıklık edeceğiz. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. NTSR Fuarcılık Başkanı Serkan Tığlıoğlu da, İstanbul Shop&Miles Boat Show'un Türkiye'nin ve çevre bölgelerin en büyük denizcilik fuarı olduğunu belirterek, yalnızca dünyanın en büyük, en kapsamlı fuarlarında görebilecek en özel tasarımları ve modellerin bu fuarda sergileneceğini söyledi.
Fuarın İstanbul'da deniz üstünde düzenlenen tek fuar olma özelliği ile sektördeki farklılığını ortaya koyduğunu vurgulayan Tığlıoğlu, “Fuarda birbirinden iddialı ve lüks yatların yanı sıra bir otomobil fiyatına alınabilecek yelkenli ve motor yatlar da yer alıyor. Boğaz'da kullanabileceğiniz, Adalar'a gidebileceğiniz bir tekneyi 30 bin liradan başlayan uygun fiyatlara satın alabileceğiniz gibi 100 bin dolara, bir yazlık yerine hayatınızı geçirebileceğiniz tekne alabilirsiniz” dedi. Tığlıoğlu, fuar ile amaçlarının, dünyanın dört bir yanından alım gücü yüksek, yatçılığa ilgi duyan her kesimi İstanbul'da buluşturmak olduğunu kaydetti. 

Yaklaşık 688 adet yat inşası sürüyor
Bu yıl fuarda ciddi yat satışı beklediklerini ifade eden Tığlıoğlu, “Denizcilik Müsteşarlığı'ndan elde edilen bilgilere göre, küçük teknelerde 2008 yılı itibariyle tersanelerimizde inşa halinde olan yaklaşık 500 adet tekne teslim edilmiş durumda. 2009'da lüks yat siparişlerinde, bir önceki yıla göre yüzde 88 artış dikkati çekiyor. Günümüzde yaklaşık 688 adet yat inşası sürüyor” dedi. Marintürk İşletme Müdürü Nezih Özuyar da, fuarın gelecek nesiller için dünyadaki Boat Show'lara rakip olacağını kaydetti. İstanbul Shop&Miles Boat Show'un, ekonomiye katkı sağlayacak bir fuar olma özelliği taşıdığını belirten Özuyar, fuarın sektörün bundan sonraki dönemde gerçekleştireceği etkinliklere zemin hazırlayan ve sektörü birbirine kaynaştıran bir organizasyon olduğunu, Marintürk olarak da bundan sonra Türk yatçılığına katkıda bulunmaya hazır olduklarını dile getirdi. Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin'in de katıldığı törende konuşmaların ardından kurdele kesilerek fuar açıldı.


Fuar 25 Ekim’e kadar açık 
Fuarın en pahalı teknesi 17 milyon avroluk fiyatıyla Ardell-Arethusa 154 oldu. 47,8 metre boya, 9 metre ene sahip lüks megayat 16 knot hız yapabiliyor. Numarine'nin amiral gemisi Numarine 102 RPH de fuarda deniz severler için sergileniyor. Can Yalman, Tommaso Spadolini tasarımı ve Umberto Tagliavini'nin mühendisliği ile ortaya çıkan 31,08 metre boyundaki süper yatın 4 kamarası bulunuyor. 12 bin 500 litre yakıt tankına, 2 adet 1825 beygir CAT C32 Acert motora sahip yat 30 knot hıza ulaşabiliyor. Numarine 102 RPH modelinin satış fiyatı 6 milyon avro olarak belirlendi. Cannes Boat Show'da ödül alan Peri Yachts da, Türkiye'de ilk kez İstanbul Boat Show'a katıldı. Cannes'da En İyi İç Tasarım ödülüne değer görülen 28,61 metrelik Peri 29 modelinin tasarımını Scaro Desing, mühendisliğini Dixon Yacht Desing ve High Modulus gerçekleştirdi. Kompozitten epoksi sandviç sistemiyle üretilen yat, 3 milyon 900 bin Avro fiyata alıcı bekliyor. Bursa'da Sirena Marine firmasınca üretilen ve “Yılın en iyi teknesi -Yacht of the Year” seçilen Azuree 33 ile ilk 5'e kalan Azuree 40 yelkenli tekneleri de fuarda yer aldı. Fuar alanına denizden gelmek isteyen İstanbul Shop&Miles Boat Show ziyaretçilerine İDO - Deniz taksiler hizmet veriyor. Deniz Taksiler ile fuara gelen ziyaretçiler giriş için ayrıca bir ücret ödemiyor. Ziyaretçilerin, 444 44 36 telefon numarasından Deniz Taksi Çağrı merkezini arayıp Marinturk İstanbul City Port- Pendik'e gitmek üzere taksi çağırabilecekleri kaydedildi. Fuar, 25 Ekim 2010 tarihine kadar açık kalacak. (aa)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  İDO

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul