Boeing'de aşk istifası

Havacılık ve uzay devi Boeing'in icra kurulu başkanı Harry Stonecipher, bir kadın çalışanla ilişkisi nedeniyle istifa etti. Stonecipher, 70 yaşına basacağı seneye emekli olacaktı.

İSTANBUL - Havacılık ve uzay devi Boeing'in icra kurulu başkanı Harry Stonecipher, şirketin kadın çalışanlarından biriyle girdiği 'gayrimeşru ilişki' nedeniyle koltuğunu yitirdi. New York Times'ın haberine göre Stonecipher yönetim kurulunun isteği üzerine icra kurulu başkanlığından ve yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti.
Boeing'ten yapılan açıklamada bir şirket çalışanının yazışmaları görüp ihbarı sonucu yapılan araştırmada ocak ayında başladığı anlaşılan gayrimeşru ilişkinin ortaya çıkarıldığı ve etik komitesinin 10 günlük çalışmasının sonucu hazırlanan raporun yönetim kuruluna ve yönetim kurulu başkanı Lew Platt'a aktarıldığı belirtildi. Yönetim kurulu da şirketin etik kurallarının çiğnendiği gerekçesiyle Stonecipher'ın görevlerinden ayrılmasını talep etti. Şirkette çalışmaya devam eden kadının ismi açıklanmadı.
Yönetim kurulu başkanı Lew Platt konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: "Yönetim kurulu bu ilişkinin, Harry'nin karar verme gücü üzerinde olumsuz etki yapacağını ve şirkete önderlik etmede zaaf göstermesine neden olabileceğini düşündü.'
15 aydan beri Boeing'i yöneten Stonecipher'den önceki icra kurulu başkanı Phil Condit de 2003 yılının kasım ayında iki Boeing çalışanının hapse atılmasıyla sonuçlanan bir ihale skandalı nedeniyle görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Yoksul bir madencinin oğlu olan Stonecipher, Boeing'i daha temiz bir şirket haline getirme ve Savunma Bakanlığı ile bozulan ilişkileri düzeltme yolunda attığı adımlarla tanınıyordu. Harry Stonecipher'in 70 yaşına basacağı 2006 yılının mayıs ayında Boeing'deki görevinden emekli olması bekleniyordu.