Boeing'i krizden THY çıkardı

Boeing'i krizden THY çıkardı
Boeing'i krizden THY çıkardı

Boeing in Avrupa ve Rusya dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Aldo Basile (solda), Hamdi Topçu ya uçağın iki penceresinden oluşan bir tablo hediye etti.

Krizde bile kâr eden THY Amerikan Boeing'in de kurtarıcısı oldu. Şirketin Başkan Yardımcısı Dailey, 12 uçak alan THY'ye teşekkür etti
Haber: ŞEBNEM TURHAN / Arşivi

SEATTLE - Küresel kriz nedeniyle havacılık sektörünün zarar ettiği yıl olan 2009’da 370 milyon dolar net kâr elde eden Türk Hava Yolları (THY), ABD’li uçak üreticisi Boeing’in de kurtarıcısı oldu. Boeing Başkan Yardımcısı Marlin B. Dailey, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’ya “Dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle hiç bir şirket birşey yapmazken 12 uçak birden aldınız. Krizi aşmak için bize yardımcı oldunuz” diyerek teşekkür etti. Dailey, THY’nin attığı adımın Boeing için hayati önem taşıdığını dile getirdi. 

Şirketler siparişleri iptal etmiş
THY, filosundaki ilk sipariş Boeing 777 300ER uçağını Seattle’dan teslim aldı. THY, Boeing ve uluslararası gazetecilerin katılımıyla düzenlenen teslim töreninin ardından uçağın ilk seferine Seattle- İstanbul arasında çıktı. THY’nin daha önceki kiralık dört adet 777 300ER uçağıyla birlikte filosundaki uçak sayısı şimdilik beşe çıktı. Haftaya bir teslimat daha yapılacak. Ardından Ağustos 2011’e kadar 12 sipariş uçak alınmış olacak.
THY yetkilileri uçakların toplam maliyeti hakkında bilgi vermekten kaçınsa da ve THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu tek bir uçağın liste fiyatının 210 milyon dolar olduğunu söyledi.
Topçu bu fiyat üzerinden çok iyi bir indirim aldıklarını da ekledi. Topçu’nun ‘Krizin hediyesi’ diye nitelendirdiği uçaklar kriz nedeniyle sıkıntıya giren havayolları şirketlerinin iptal edilen siparişlerinden oluşuyor. 

Boeing indirim yaptı
Yine kriz yüzünden zor duruma düşen Boeing yaptığı indirimle THY’den 12 sipariş almayı başardı. THY’nin Boeing’den teslim alacağı uçaklarla birlikte filodaki Boeing uçak oranı yüzde 60’lara yükselecek. Geçmişte THY filosundaki Airbus’ların oranı Boeing’den yüksek durumdaydı.
THY’nin büyüme kapasitesi uçak üreticilerinin de dikkatlerini üzerine çekiyor. 12 uçağı daha filosuna katacak olan Topçu, “THY’ye uçak satmanın yolu fiyatların uygun seviyeye çekilmesinden geçiyor” dedi.
Topçu’ya göre yine uygun fiyatlardan teklif gelirse THY filosunu büyütmeye devam edecek. THY’nin yeni uçaklarını ABD Eximbank’ı finanse ediyor. Alımlar finansal leasingle gerçekleştiriliyor. 

Dolardaki düşüş yaradı
Topçu, THY’nin tüm bu uçakları ve yenilerini finanse edecek güçte olduğuna işaret ederek, “THY krizden kârlı çıktı. THY finans konusunda en başarılı şirketlerden biri. Giderlerde çok hassas davranıyoruz. Yakıtın bir bölümünü hedge olarak yapıyoruz. Az bir bölümü ama hedge kültürünü THY’ye soktuk. İleride bu oran yükselecek” diye konuştu.
Son dönemde dolardaki düşüşün de borçları nedeniyle THY’ye avantaj sağladığını söyleyen Hamdi Topçu, Boeing fabrikasını gezisinde gördüğü siparişlerin dünya havacılık sektörünün krizden çıkmakta olduğunun göstergesi olduğunu vurguladı. Yeni alınan uçakların THY’nin filo gücünü ve uzun mesafede etkinliğini artıracağını belirten Topçu İstanbul ve Türkiye ’nin havacılık sektöründeki yüksek potansiyeline çekmeyi hedeflediklerini vurguladı.
Boeing Başkan Yardımcısı Marlin B. Dailey de dünya havacılık sektöründe kriz nedeniyle yaprak kımıldamadığı bir dönemde THY’nin 12 siparişiyle Boeing’e yardımcı olduğunu vurgulayarak, “Ekonomik krizi aşmak ve krizden çıkmak için THY bize yardımcı oldu” diye konuştu. Dailey THY’nin yeni uçaklarının yolcuları rahat ettirdiği kadar şirketi de büyüteceğini dile getirdi.

Takımın amatör kalmasını istiyor
THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, şirket bünyesindeki futbol takımının amatör kalmasını istediklerini söyledi. Topçu, İstanbul Süper Amatör Ligi’nde mücadele eden THY Spor ’un gelirlerinin THY imkanlarıyla sağlandığını belirtti. THY’nin kantinlerinden alınan kiraların futbol takımına aktarıldığını dile getiren Topçu, “THY olarak futbol takımına katkı yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Türk Hava Yolları Futbol Takımı’nın amatör kalmasını ve öyle devam etmelerini istiyoruz ” diye konuştu. 

Dokuz yeni uçak daha gelecek
* Türk Hava Yolları bu yılın ocak-eylül döneminde yolcu sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 17.8 artışla 21.9 milyona ulaştı.
* 1 Nisan 2008’de Star Alliance bünyesine tam katılım sağlayan THY’nin filodaki uçak sayısı 127’ye ulaştı. 2010 Eylül sonu itibarıyla THY, 145 uçağı ile 127 dış, 39 iç hat olmak üzere 166 noktaya uçuyor.
* Geniş gövdede 10 Airbus 330, 2 kargo ve 12 Boeing 777 siparişi verilirken, bu yılın sonuna kadar dört adet Airbus 330-300, beş adet Boeing 777-300 filoya katılacak.
* 2010 yılında Bologna (İtalya), Soçi (Rusya), Entebbe (Uganda), Darüsselam (Tanzanya), İskenderiye (Mısır), Nahcivan (Azerbaycan), Akra (Gana) hatları açılırken, Şiraz (İran), Los Angeles (ABD), Washington (ABD), Dakka (Bangladeş), Ho Chi Minh City (Vietnam) ve Basra (Irak) seferleri başlayacak.
* Şu anda 20 olan geniş gövdeli uçak filosu, Airbus 330 ve Boeing 777 uçaklarının katılımıyla 2011 Eylül ayında 40 uçağa ulaşacak. 2010-2012 arasında THY’ye 22 adet geniş gövdeli uçak teslim alacak. THY filosunda yeni sipariş verilen uçaklarla birlikte toplam uzun menzilli uçak sayısı 2012’ye kadar 37’ye çıkacak.