Boeing'te hatalı parça bilmecesi

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing'in üç üst düzey yöneticisi, şirket hakkında 2 bin hatalı parçayı uçaklarda bilerek kullandığı için dava açtı.

KANSAS - Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing'in üç üst düzey yöneticisi, şirket hakkında 2 bin hatalı parçayı uçaklarda bilerek kullandığı için dava açtı. New York Times'nin haberine göre yöneticiler hükümet adına açtıkları davada Boeing'i, Ducommon adlı şirketten aldıkları parçaları 32 uçakta kullanmakla suçladı.
Mahkemeye verilen dava dilekçesinde parçaların kullanıldığı toplam 1.5 milyar dolar değerindeki uçakların Amerikan Hava ve Deniz Kuvvetleriyle, aralarında Japonya, İtalya, Türkiye ve Avustralya'nın da bulunduğu yabancı askeri güçlere satıldığı belirtildi. Dava dilekçesinde, 1998 Mart-2004 Kasım döneminde üretilip satılan Boeing 737,747,757 ve 767'lerde kullanılan hatalı parçaların Federal Havacılık İdaresi tarafından kullanılan güvenlik standartlarını sağlamadığı belirtildi.
Bilgisayar raporu iptal edildi
Boeing'in olayın farkına 1999 yılında vardığının belirtildiği dilekçeye göre şirketin bir elemanı tarafından hazırlanan 'Ducommon'un ürettiği hatalı parçaların alınmaması ve Boeing fabrikasına gönderilmemesi' şeklindeki rapor bir gün sonra iptal edildi. Bu olaydan sonra Ducommon, Boeing'e hatalı parça satmaya devam etti. Silahlı kuvvetlerinde hatalı parçaların kullanıldığı uçakların satıldığı belirtilen ülkeler arasında Türkiye'nin de adı geçmesine rağmen Türk ordusu Boeing uçağa sahip değil. Türkiye 2008 yılında 4 AWACS erken uyarı uçağı aldığı zaman Boeing sahibi olacak.