'Boğaziçi ve Gediz'in yıl sonuna kadar devrini bekliyoruz'

'Boğaziçi ve Gediz'in yıl sonuna kadar devrini bekliyoruz'
'Boğaziçi ve Gediz'in yıl sonuna kadar devrini bekliyoruz'

Mehmet Kazancı, iki bölgeyle Türkiye elektrik piyasasında yüzde 15 paya sahip olacaklarını söyledi.

İki büyük elektrik dağıtım ihalesini alan konsorsiyumun ortağı Kazancı, 'Bu pazarı devlet kontrol ediyorsa, fiyatlar artacak diye korkuya gerek yok' dedi

İSTANBUL - İşkaya İnşaat ile oluşturduğu konsorsiyumla Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ ve  Gediz Elektrik Dağıtım AŞ ihalelerini toplam 4.91 milyar dolarla kazanan MMEKA Makina’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı, bu iki bölgeyi 2010 yılı bitmeden devralmayı istediklerini söyledi. Boğaziçi Elektrik Dağıtım ve Gediz Elektrik Dağıtım bölgelerinde sırasıyla 2.99 milyar dolar ve 1.92 milyar dolarla en iyi teklifleri vererek iki önemli bölgeyi kazanan İşkaya İnşaat&MMEKA Makine, iki ihale için toplamda 4.91 milyar dolar ödeme yapacak. MMEKA Makina, Kazancı Grubu’ndaki yönetim görevlerinden ayrılan Mehmet Kazancı ile Mehmet Emin Karamehmet’ tarafından kuruldu.
 Mehmet Kazancı, iki ihalede oluşan rakamların beklentilerin içinde gerçekleştiğini belirterek, “İstanbul (Avrupa yakası) ve Gediz bölgeleri gelişmeye açık ve tüketimi artan bölgeler. Bu bölgeleri almayı çok arzu ediyorduk. Rakamların yükselmesinin ardından bunun maliyetinin tüketiciye yansımasını beklemek doğru değil” dedi.
 Enerji piyasasının, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) kontrolünde olduğunu vurgulayan Kazancı, “Bu pazarı devlet kontrol ediyorsa kimsenin korkmasına gerek yok. Şimdi bu bölgeler özelleştirilse de sistem devletin elinde. Bundan önce özelleştirilen bölgeler de var. Bunlar özelleştirilince bir fiyat yükü mü geldi, hiç bir fiyat yükü gelmedi. Böyle bir beklenti içinde olmamak lazım” şeklinde konuştu. Kazancı, iki bölgeyi alarak rekabet mevzuatındaki, bir şirketin sektördeki payının yüzde 20’lik sınırı aşamayacağına yönelik kuralı da ihlal etmediklerinin altını çizdi. Türkiye ’de geçen sene yaklaşık 200 milyar kWh elektrik tüketildiğini kaydeden Kazancı, şöyle devam etti: “Buradan yola çıkarsak yüzde 20 olarak ifade edilen hükümle ortaya çıkan sınır 40 milyar kWh’tır. İki şirketle beraber aldığımız büyüklük 31 milyar kWh. Dolayısıyla herhangi bir şekilde kanuni olarak bu sınıra  yaklaşmamız bile söz konusu değil. Elektrik dağıtımda bu iki bölgeyle yüzde 15 seviyesinde bir paya sahip olduk.” 

‘Başkent doğalgaz ihalesinde de varız’
Bundan sonraki elektrik üretim ve dağıtım ihaleleriyle de ilgilenmeye devam edeceklerini ifade eden Mehmet Kazancı, “Kapasitemizin elverdiği oranda ve kanunun verdiği yetkiler içinde dağıtımda olmaya devam edeceğiz ve ihalelerle ilgileneceğiz. Aynı şekilde üretim ihalelerine de girmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından Türkiye’nin toplam tüketiminin yaklaşık yüzde 20’sine karşılık gelen Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle Elektrik Dağıtım Bölgeleri’nin özelleştirilmesi için dün gerçekleştirilen  ihalelerde alınan tekliflerin toplamı 5.760 milyar dolarla beklentilerin oldukça üzerinde geldi. Kazancı, önümüzdeki günlerde nihai pazarlık görüşmeleri planlanan Başkent Doğalgaz Dağıtım ihalesine yine MMEKA olarak gireceklerinin altını çizdi ve, “Bu şirketi de almayı arzu ederiz” dedi.  ( Reuters )


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Trakya

  ,

  Reuters