Boğaziçi'nde Turgay Ciner için kritik viraj bugün

Boğaziçi'nde Turgay Ciner için kritik viraj bugün
Boğaziçi'nde Turgay Ciner için kritik viraj bugün
Elektrik dağıtım ihalelerinden Boğaziçi Elektrik Dağıtım'da kritik viraja girildi.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Boğaziçi dağıtımda ilk ve ikinci sıradaki teklif sahipleri gereken parayı yatıramayıp teminatlarını yaktılar. Boğaziçi Dağıtım’da sıra şu anda Turgay Ciner ’in sahibi olduğu Park Holding’de. Park Holding 31 Ocak akşamı saat 18.00’e kadar ek geçici teminatı yatırmak zorunda. Ek geçici teminatı yatırması şartıyla Park Holding’e 30 Mart tarihine kadar Boğaziçi Elektrik Dağıtım’ı alması için süre verilecek. Eğer Ciner ek geçici teminatı yatırmazsa ihale iptal olacak. Çünkü sırada başka teklif sahibi yok.

Ciner’in şirketi olan Park Holding Boğaziçi Elektrik için 2 milyar 496 milyon dolarlık teklif verdi. Bu durumda geçici teminat olarak da 49.9 milyon dolar yatırması gerekiyor.

İhale 20120’da yapıldı
Boğaziçi Elektrik dağıtım ihalesi 2010’da yapıldı. En yüksek teklifi Mehmet Karamehmet-Mehmet Kazancı ikilisinin şirketi MMEKA vermişti. 2 milyar 990 milyon dolarlık bedelden önce ödenmesi gereken ek teminat yatırılamadı. Sıra ikinciye geçti. İkinci sırada 2 milyar 751 milyon dolarla AKSA şirketi vardı. Ancak AKSA da ihaleye devam etmesi için gereken teminatı yatıramadı. Sıra şimdi üçüncü sıradaki Park Holding’e geçti.