Boğaziçi'ne düşük teklif

Boğaziçi'ne düşük teklif
Boğaziçi'ne düşük teklif
2010'daki ihalede 2.99 milyar dolar verilen Boğaziçi Dağıtım bu kez 1.96 milyar dolarla Cengiz-Kolin-Limak ortaklığında kaldı.

Türkiye ’nin en büyük dağıtım bölgesi olan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (BEDAŞ), Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye (TEDAŞ) ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 1 milyar 960 milyon dolar ile Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu verdi. 9 Ağustos 2010’da gerçekleştirilen ilk ihalede ise, en yüksek teklifi 2.99 milyar dolar ile İş Kaya-MMEKA vermiş, bunu 2.751 milyar dolar ile Aksa Elektrik, 2.496 milyar dolar ile Park Holding takip etmişti. Daha sonra her üç yatırımcının da yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle ihale iptal edilmişti.
Özelleştirme İdaresi Başkan -lığı’nda, Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan’ın komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Birinci elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş, ikinci elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş, üçüncü elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş, dördüncü ve son elemeli turda ise en düşük teklifi veren Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ elendi. Kalan 3 firmayla açık arttırmaya geçildi. 

Dağıtım şirketleri çoğaldı
Açık arttırmada başlangıç tutarı 1 milyar 765 milyon dolar, arttırım aralığı ise 5 milyon dolar olarak belirlendi. 17 tur olarak gerçekleştirilen açık arttırmanın altıncı turunda Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu çekildiğini açıkladı. 17’nci tura geçildiğinde, Park Holding AŞ, Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu’nun verdiği 1 milyar 960 milyon dolarlık teklifin üzerine çıkmadı ve ihaleden çekildi.
Cengiz-Kolin-Limak OGG’nin Enerji Koordinatörü İsmail Ergüneş, iki bölgenin devrinin nisan-mayıs ayları gibi tamamlanacağını düşündüğünü söyledi. “Rekabet mevzuatı açısından bir engel olacağını düşünmüyoruz” diyen Ergüneş, Boğaziçi EDAŞ’ta kayıp-kaçak oranını bir yıl içinde yüzde 10.8’in altına indirmeyi düşündüklerini söyledi. Kolin-Limak-Cengiz Ortak Girişim Grubu Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Yalova’nın elektrik dağıtımını yapan Uludağ EDAŞ ihalesini 940 milyon dolar; Sivas, Tokat ve Yozgat’ın elektrik dağıtımını yapan Çamlıbel EDAŞ ihalesini ise 258.5 milyon dolar bedelle devralmıştı. Son olarak aynı ortak girişim grubu Antalya, Burdur ve Isparta’nın elektrik dağıtımını yapan Akdeniz EDAŞ için 546 milyon dolar ile en yüksek teklifi vermişti. Ortaklığın bir üyesi olan Limak Holding’in aynı zamanda Çalık Grubu ile Kosova Elektrik Dağıtım’da da yüzde 50-50 ortaklığı bulunuyor. ÖİB, çarşamba günü de Gediz EDAŞ’ın ihalesini gerçekleştirecek.